CUPS 2.0 - en to de translation catalogue (3329 entries)

en: 		(all)
de: 		(alle)

en: 		(none)
de: 		(keine)

en: 	%d entries
de: 	%d Einträge

en: 	After fault: continue
de: 	Nach einem Fehler: fortfahren

en: 	Alerts: %s
de: 	Alarme: %s

en: 	Banner required
de: 	Banner erforderlich

en: 	Charset sets:
de: 	Zeichensatz Set:

en: 	Connection: direct
de: 	Verbindung: direkt

en: 	Connection: remote
de: 	Verbindung: über Netz

en: 	Content types: any
de: 	Inhaltstypen: beliebig

en: 	Default page size:
de: 	Voreingestellte Seitengrösse:

en: 	Default pitch:
de: 	Voreingestellte Neigung:

en: 	Default port settings:
de: 	Voreingestellte Porteinstellungen:

en: 	Description: %s
de: 	Beschreibung: %s

en: 	Form mounted:
de: 	Geladenes Formblatt

en: 	Forms allowed:
de: 	Erlaubte Formblätter:

en: 	Interface: %s.ppd
de: 	Schnittstelle: %s.ppd

en: 	Interface: %s/ppd/%s.ppd
de: 	Schnittstelle: %s/ppp/%s.ppd

en: 	Location: %s
de: 	Ort: %s

en: 	On fault: no alert
de: 	Bei Fehlern: kein Alarm

en: 	Printer types: unknown
de: 	Druckertypen: unbekannt

en: 	Users allowed:
de: 	Erlaubte Benutzer:

en: 	Users denied:
de: 	Gesperrte Benutzer:

en: 	daemon present
de: 	Dienst verfügbar

en: 	no entries
de: 	Keine Einträge

en: 	printer is on device '%s' speed -1
de: 	Drucker ist am Gerät '%s' Geschwindigkeit -1

en: 	printing is disabled
de: 	Drucken ist abgeschaltet

en: 	printing is enabled
de: 	Drucken ist eingeschaltet

en: 	queued for %s
de: 	in Warteschlange eingereiht für %s

en: 	queuing is disabled
de: 	in Warteschlange einreihen gesperrt

en: 	queuing is enabled
de: 	in Warteschlange einreihen erlaubt

en: 	reason unknown
de: 	unbekannter Grund

en:                           Ignore specific warnings.
de:                           Ignoriere bestimmte Warnungen.

en:                           Issue warnings instead of errors.
de:                           Gebe Warnungen anstelle von Fehlern aus.

en:                 REF: Page 15, section 3.1.
de:                 REF: Seite 15, Kap. 3.1.

en:                 REF: Page 15, section 3.2.
de:                 REF: Seite 15, Kap. 3.2.

en:                 REF: Page 19, section 3.3.
de:                 REF: Seite 19, Kap. 3.3.

en:                 REF: Page 20, section 3.4.
de:                 REF: Seite 20, Kap. 3.4.

en:                 REF: Page 27, section 3.5.
de:                 REF: Seite 27, Kap. 3.5.

en:                 REF: Page 42, section 5.2.
de:                 REF: Seite 42, Kap. 5.2.

en:                 REF: Pages 16-17, section 3.2.
de:                 REF: Seiten 16-17, Kap. 3.2.

en:                 REF: Pages 42-45, section 5.2.
de:                 REF: Seiten 42-45, Kap. 5.2.

en:                 REF: Pages 45-46, section 5.2.
de:                 REF: Seiten 45-46, Kap. 5.2.

en:                 REF: Pages 48-49, section 5.2.
de:                 REF: Seiten 48-49, Kap. 5.2.

en:                 REF: Pages 52-54, section 5.2.
de:                 REF: Seiten 52-52, Kap. 5.2.

en:         WARN    %s has no corresponding options.
de:         WARN    %s hat keine entsprechenden Optionen.

en:         WARN    %s shares a common prefix with %s
                    REF: Page 15, section 3.2.
de:         WARN    %s hat mit %s ein gemeinsames Präfix
                    REF: Seite 15, Kap. 3.2.

en:         WARN    File contains a mix of CR, LF, and CR LF line endings.
de:         WARN    Datei einthält gemischt CR, LF, und CR LF Zeilenmenden.

en:         WARN    LanguageEncoding required by PPD 4.3 spec.
                    REF: Pages 56-57, section 5.3.
de:         WARN    LanguageEncoding ist erforderlich gem. PPD 4.3 Spezifikation.
                    REF: Seiten 56-57, Kap. 5.3.

en:         WARN    Line %d only contains whitespace.
de:         WARN    Zeile %d enthält nur Leerzeichen.

en:         WARN    Non-Windows PPD files should use lines ending with only LF, not CR LF.
de:         WARN    Nicht-Windows PPD Dateien sollten ausschliesslich LF Zeilenenden verwenden, nicht CR LF.

en:         WARN    Obsolete PPD version %.1f.
                    REF: Page 42, section 5.2.
de:         WARN    Veraltete PPD Version %.1f.
                    REF: Seite 42, Kap. 5.2.

en:        program | cupstestppd [options] -
de:        program | cupstestppd [Optionen] -

en:       %s  "%s %s" conflicts with "%s %s"
                    (constraint="%s %s %s %s").
de:       %s  "%s %s" ist nicht vereinbar mit "%s %s"
                    (constraint="%s %s %s %s").

en:       %s  %s %s does not exist.
de:       %s  %s %s existiert nicht.

en:       %s  %s file "%s" has the wrong capitalization.
de:       %s  %s Datei "%s" hat falsche Großschreibung.

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s, choice %s.
de:       %s  Ungültige UTF-8 »%s« Zeichenkette zur Übersetzung der Option %s, Auswahl %s.

en:       %s  Bad UTF-8 "%s" translation string for option %s.
de:       %s  Ungültige UTF-8 »%s« Zeichenkette zur Übersetzung der Option %s.

en:       %s  Bad cupsFilter value "%s".
de:       %s   Wert für cupsFilter "%s".

en:       %s  Bad cupsFilter2 value "%s".
de:       %s  Ungültiger Wert für cupsFilter2 "%s".

en:       %s  Bad cupsICCProfile %s.
de:       %s  Ungültiger Wert für cupsICCProfile %s.

en:       %s  Bad cupsPreFilter value "%s".
de:       %s  Ungültiger Wert für cupsPreFilter "%s".

en:       %s  Bad cupsUIConstraints %s: "%s"
de:       %s  Ungültiger Wert für cupsUIConstraints %s: "%s"

en:       %s  Bad language "%s".
de:       %s  Ungültige Sprache "%s".

en:       %s  Bad permissions on %s file "%s".
de:       %s  Ungültige Rechte %s Datei "%s".

en:       %s  Bad spelling of %s - should be %s.
de:       %s  Ungültige Schreibweise von %s - sollte %s sein.

en:       %s  Default choices conflicting.
de:       %s  Wiedersprüchliche voreingestellte Auswahl.

en:       %s  Empty cupsUIConstraints %s
de:       %s  Leere cupsUIConstraints %s

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s, choice %s.
de:       %s  Fehlende "%s" Übersetzung für Option %s, Auswahl %s.

en:       %s  Missing "%s" translation string for option %s.
de:       %s  Fehlende "%s" Übersetzung für Option %s.

en:       %s  Missing %s file "%s".
de:       %s  Fehlende %s Datei »%s«.

en:       %s  cupsUIResolver %s causes a loop.
de:       %s  cupsUIResolver %s verursacht eine Schleife.

en:     -h       Show program usage
de:     -h       Zeige Verwendungshinweis

en:     NO ERRORS FOUND
de:      KEINE FEHLER GEFUNDEN

en:     Warning: file contains binary data.
de:     Warnung: Datei enthält Binärdaten.

en:   ! expression            Unary NOT of expression.
de:   ! Ausdruck            Unäre Negation des Ausdrucks.

en:   ( expressions )         Group expressions.
de:   ( Ausdruck )         Gruppierung von Ausdrücken.

en:   --[no-]debug-logging    Turn debug logging on/off.
de:   --[no-]debug-logging    Ein-/Abschalten von Fehlersuche-Protokoll.

en:   --[no-]remote-admin     Turn remote administration on/off.
de:   --[no-]remote-admin     Fernadministrierung ein/ausschalten.

en:   --[no-]remote-any       Allow/prevent access from the Internet.
de:   --[no-]remote-any       Erlaube/sperre zugriff über das Internet.

en:   --[no-]share-printers   Turn printer sharing on/off.
de:   --[no-]share-printers   Druckerfreigabe ein/aus.

en:   --[no-]user-cancel-any  Allow/prevent users to cancel any job.
de:   --[no-]user-cancel-any  Erlaube/sperre Benutzern das abbrechen eines Druckauftrags.

en:   --cr                    End lines with CR (Mac OS 9).
de:   --cr                    Zeilenenden mit CR (OS 9)

en:   --crlf                  End lines with CR + LF (Windows).
de:   --crlf                  Zeilenenden mit CR+LF (Windows)

en:   --domain regex          Match domain to regular expression.
de:   --domain regex          Prüfe die Domäne auf Übereinstimmung mit regulärem Ausdruck

en:   --false                 Always false.
de:   --false                 Immer falsch.

en:   --help                  Show help.
de:   --help                  Zeige Hilfe.

en:   --help                  Show this help.
de:   --help                  Zeige diese Hilfe.

en:   --host regex            Match hostname to regular expression.
de:   --host regex            Prüfe den Hostnamen auf Übereinstimmung mit Regulärem Audruck

en:   --lf                    End lines with LF (UNIX/Linux/macOS).
de:   --lf                    Zeilenenden mit LF (UNIX/Linux/macOS).

en:   --list-filters          List filters that will be used.
de:   --list-filters          Liste die Filter auf die benutzt werden.

en:   --local                 True if service is local.
de:   --local                 Wahr wenn der Dienst lokal ist.

en:   --ls                    List attributes.
de:   --ls                    Liste Attribute auf.

en:   --name regex            Match service name to regular expression.
de:   --name regex            Vergleiche den Dienstnamen mit dem regulären Ausdruck.

en:   --not expression        Unary NOT of expression.
de:   --not expression        Logische Negation eines Ausdrucks.

en:   --path regex            Match resource path to regular expression.
de:   --path regex            Vergleiche den Resourcenpfad mit dem regulären Ausdruck.

en:   --port number[-number]  Match port to number or range.
de:   --port number[-number]  Vergleiche den Port mit der Nummer oder dem Bereich.

en:   --print                 Print URI if true.
de:   --print                 Drucke URI wenn wahr.

en:   --print-name            Print service name if true.
de:   --print-name            Drucke Dienstname wenn wahr.

en:   --remote                True if service is remote.
de:   --remote                Wahr wenn der Dienst entfernt ist.

en:   --true                  Always true.
de:   --true                  immer wahr.

en:   --txt key               True if the TXT record contains the key.
de:   --txt key               Wahr wenn der TXT Eintrag den Schlüssel enthält.

en:   --uri regex             Match URI to regular expression.
de:   --uri regex             Prüft die URI auf Übereinstimmung mit dem regulären Ausdruck.

en:   --version               Show program version.
de:   --version               Zeigfe die Programmversion.

en:   --version               Show version.
de:   --version               Zeige Version.

en:   -4                      Connect using IPv4.
de:   -4                      Verbinde unter Verwendung von IPv4.

en:   -6                      Connect using IPv6.
de:   -6                      Verbinde unter Verwendung von IPv6.

en:   -C                      Send requests using chunking (default).
de:   -C                      Sende Anfragen mit Blockbildung (Voreinstellung).

en:   -D                      Remove the input file when finished.
de:   -D                      Lösche die Eingabe nach Beenden.

en:   -D name=value           Set named variable to value.
de:   -D Name=Wert            Variable »Name« den »Wert« zuordnen.

en:   -E                      Encrypt the connection.
de:   -E                      Verschlüssele die Verbindung.

en:   -F                      Run in the foreground but detach from console.
de:   -F                      Laufe im Vordergrund aber abgetrennt von der Konsole.

en:   -H samba-server         Use the named SAMBA server.
de:   -H samba-server         Benutze den SAMBA Server.

en:   -I                      Ignore errors.
de:   -I                      Ignoriere Fehler.

en:   -I include-dir          Add include directory to search path.
de:   -I Inklus.Verz.         Inklusionsverzeichnis dem Suchpfad hinzufügen.

en:   -L                      Send requests using content-length.
de:   -L                      Send Anfragen unter Benutzung der Content-length Headers.

en:   -P filename.ppd         Set PPD file.
de:   -P filename.ppd         Lege PPD Datei fest.

en:   -P number[-number]      Match port to number or range.
de:   -P number[-Nummer]      Prüft die Portnummer auf Übereinstimmung mit dem regulären Ausdruck.

en:   -R root-directory       Set alternate root.
de:   -R Wurzelverz.           Legt ein alternatives Wurzelverzeichnis fest.

en:   -T seconds              Set the browse timeout in seconds.
de:   -T Sekunden              Legt die Zeitüberschreitung für das Browsen in s fest.

en:   -T seconds              Set the receive/send timeout in seconds.
de:   -T Sekunden             Legt die Sende-/Empfangs-Zeitüberschreitung in s fest.

en:   -U username             Specify username.
de:   -U username             Gebe den Benutzernamen an.

en:   -V version              Set default IPP version.
de:   -V version              Setze die Voreingestellte IPP Version.

en:   -X                      Produce XML plist instead of plain text.
de:   -X                      Erzeuge XML-Ausgaben anstatt von Text.

en:   -a                      Export all printers.
de:   -a                      Exportiere alle Drucker.

en:   -c                      Produce CSV output.
de:   -c                      Erzeuge CSV Ausgabe.

en:   -c catalog.po           Load the specified message catalog.
de:   -c Katalog.po           Lade den angegebenen Nachrichtenkatalog.

en:   -c cups-files.conf      Set cups-files.conf file to use.
de:   -c cups-files.conf      Setze die zu benutzende Datei cups-files.conf

en:   -c cupsd.conf           Set cupsd.conf file to use.
de:   -c cups.conf            Setze die zu benutzende Datei cups.conf

en:   -d name=value           Set named variable to value.
de:   -d Name=Wert            Ordnet der Variablen »Name« den Wert zu.

en:   -d output-dir           Specify the output directory.
de:   -d AusgabeVerz.         Angabe des Ausgabeverzeichnisses.

en:   -d printer              Use the named printer.
de:   -d printer              Benutze den genannten Drucker.

en:   -d regex                Match domain to regular expression.
de:   -d regex                Prüft die Domäne auf Übereinstimmung mit regulärem Ausdruck.

en:   -e                      Use every filter from the PPD file.
de:   -e                      Benutzt jeden Filter der PPD Datei.

en:   -f                      Run in the foreground.
de:   -f                      Laufe im Vordergrund.

en:   -f filename             Set default request filename.
de:   -f Dateiname            Legt den voreingestellten Dateinanmen der Anfrage fest.

en:   -h                      Show this usage message.
de:   -h                      Zeige diese Verwendungsanleitung.

en:   -h regex                Match hostname to regular expression.
de:   -h regex                Prüft den Hostnamen auf Übereinstimmung mit dem regulären Ausdruck.

en:   -h server[:port]        Specify server address.
de:   -h server[:port]        Spezifiziere die Server-Adresse.

en:   -i mime/type            Set input MIME type (otherwise auto-typed).
de:   -i mime/type            Legt den MIME-typ der Eingabe fest (sonst selbsterkennend).

en:   -i seconds              Repeat the last file with the given time interval.
de:   -i Sekunden             Wiederhole die letzte Datei im gegebenen Intervall.

en:   -l                      List attributes.
de:   -l                      Listet die Attribute auf.

en:   -l                      Produce plain text output.
de:   -l                      Erzeuge reine Textausgabe.

en:   -l                      Run cupsd on demand.
de:   -l                      Starte cupsd bei Bedarf.

en:   -l lang[,lang,...]      Specify the output language(s) (locale).
de:   -l lang[,lang,...]      Spezifiziere die Ausgabesprache(n) (locale).

en:   -m                      Use the ModelName value as the filename.
de:   -m                      Verwende den ModellNamen als Dateinamen.

en:   -m mime/type            Set output MIME type (otherwise application/pdf).
de:   -m mime/type            Legt den MIME-typ der Ausgabe fest (sonst application/pdf).

en:   -n copies               Set number of copies.
de:   -n copies               Lege die Anzahl der Kopien fest.

en:   -n count                Repeat the last file the given number of times.
de:   -n Anzahl               Wiederhole die letzte Datei »Anzahl« male.

en:   -n regex                Match service name to regular expression.
de:   -n regex                Prüfe den Dienstnamen gegen den regulären Ausdruck »regex«.

en:   -o filename.drv         Set driver information file (otherwise ppdi.drv).
de:   -o Dateiname.drv        Legt die Treiberinformationsdatei fest (sonst ppdi.drv).

en:   -o filename.ppd[.gz]    Set output file (otherwise stdout).
de:   -o Dateiname.ppd[.gz]   Legt den Dateinamen der Ausgabe fest (sonst stdout).

en:   -o name=value           Set option(s).
de:   -o Name=Wert            Legt Optionen fest.

en:   -p filename.ppd         Set PPD file.
de:   -p filename.ppd         Lege PPD Datei fest.

en:   -q                      Run silently.
de:   -q                      stille Ausführung.

en:   -t                      Produce a test report.
de:   -t                      Erzeuge einen Testbericht.

en:   -t                      Test PPDs instead of generating them.
de:   -t                      Teste PPDs anstelle sie zu erzeugen.

en:   -t                      Test the configuration file.
de:   -t                      Teste die Konfigurationsdatei.

en:   -t title                Set title.
de:   -t Titel                Legt den Titel fest.

en:   -u                      Remove the PPD file when finished.
de:   -u                      Lösche die PPD Datei nach Beenden.

en:   -u regex                Match URI to regular expression.
de:   -u regex                Auf Übereinstimmung der URI mit dem regulären Ausdruck prüfen.

en:   -v                      Be verbose.
de:   -v                      ausführliche Ausgabe.

en:   -vv                     Be very verbose.
de:   -vv                     sehr ausführliche Ausgabe.

en:   -z                      Compress PPD files using GNU zip.
de:   -z                      Komprimiere PPD Datei unter Verwendung von GNU zip.

en: %d x %d mm
de: %d×%d mm

en: %s (Borderless)
de: %s (Randlos)

en: %s (Borderless, %s)
de: %s (Randlos, %s)

en: %s (Borderless, %s, %s)
de: %s (Randlos, %s, %s)

en: %s accepting requests since %s
de: %s akzeptiert anfragen seit %s

en: %s cannot be changed.
de: %s kann nicht geändert werden.

en: %s is not implemented by the CUPS version of lpc.
de: %s ist in der CUPS-Version von lpc nicht implementiert.

en: %s is not ready
de: %s ist nicht bereit

en: %s is ready
de: %s ist bereit

en: %s is ready and printing
de: %s ist bereit und druckt

en: %s job-id user title copies options [file]
de: %s Auftrags-ID Benutzer Titel Kopien Optionen [Datei]

en: %s not accepting requests since %s -
de: %s akzeptiert keine Anfragen seit %s -

en: %s not supported.
de: %s nicht unterstützt.

en: %s/%s accepting requests since %s
de: %s/%s akzeptiert Anfragen seit %s

en: %s/%s not accepting requests since %s -
de: %s/%s akzeptiert keine Anfragen seit %s -

en: %s: %s failed: %s
de: %s: %s fehlgeschlagen: %s

en: %s: Bad printer URI "%s".
de: %s: Ungültige Drucker URI "%s".

en: %s: Bad version %s for "-V".
de: %s: Ungültige Version %s für "-V".

en: %s: Don't know what to do.
de: %s: Unklar was zu tun ist.

en: %s: Error - %s environment variable names non-existent destination "%s".
de: %s: Fehler - %s Umgebungsvariable bezeichnet nicht existentes Ziel "%s".

en: %s: Error - add '/version=1.1' to server name.
de: %s: Fehler - füge '/version=1.1' zum Servernamen hinzu.

en: %s: Error - bad job ID.
de: %s: Fehler - ungültige Auftrags-ID.

en: %s: Error - cannot print files and alter jobs simultaneously.
de: %s: Fehler - kann nicht gleichzeitig Dateien drucken und Aufträge ändern.

en: %s: Error - cannot print from stdin if files or a job ID are provided.
de: %s: Fehler - Kann von der Standardeingabe nicht drucken wenn eine Datei oder Auftrags-ID übergeben werden.

en: %s: Error - expected character set after "-S" option.
de: %s: Fehler - Zeichensatz nach der "-S" Option erwartet.

en: %s: Error - expected content type after "-T" option.
de: %s: Fehler - Inhaltstyp nach der "-T" Option erwartet.

en: %s: Error - expected copies after "-#" option.
de: %s: Fehler - Kopienanzahl nach der "-#" Option erwartet.

en: %s: Error - expected copies after "-n" option.
de: %s: Fehler - Kopienzahl nach der "-n" Option erwartet.

en: %s: Error - expected destination after "-P" option.
de: %s: Fehler - Zielangabe nach der "-P" Option erwartet.

en: %s: Error - expected destination after "-d" option.
de: %s: Fehler - Zielangabe nach der "-d" Option erwartet.

en: %s: Error - expected hold name after "-H" option.
de: %s: Fehler - erwarte hold name nach "-H" Option.

en: %s: Error - expected hostname after "-H" option.
de: %s: Fehler - Hostname nach der "-H" Option erwartet.

en: %s: Error - expected hostname after "-h" option.
de: %s: Fehler - Hostname nach der "-h" Option erwartet.

en: %s: Error - expected name after "-%c" option.
de: %s: Fehler - Name nach der »-%c« Option erwartet.

en: %s: Error - expected option=value after "-o" option.
de: %s: Fehler - Option=Wert nach der »-o« Option erwartet.

en: %s: Error - expected page list after "-P" option.
de: %s: Fehler - Seitenliste nach der »-P« Option erwartet.

en: %s: Error - expected priority after "-%c" option.
de: %s: Fehler - Priorität nach der »-%c« Option erwartet.

en: %s: Error - expected reason text after "-r" option.
de: %s: Fehler - Grund nach der »-r« Option erwartet.

en: %s: Error - expected title after "-t" option.
de: %s: Fehler - Titel nach der »-t« Option erwartet.

en: %s: Error - expected username after "-U" option.
de: %s: Fehler - Benutzername nach der »-U« Option erwartet.

en: %s: Error - expected username after "-u" option.
de: %s: Fehler - Benutzername nach der »-u« Option erwartet.

en: %s: Error - expected value after "-%c" option.
de: %s: Fehler - Wert nach der »%c« Option erwartet.

en: %s: Error - need "completed", "not-completed", or "all" after "-W" option.
de: %s: Fehler - benötigt "completed", "not-completed", oder "all" nach "-W" Option.

en: %s: Error - no default destination available.
de: %s: Fehler - kein voreingestellted Druckziel verfügbar.

en: %s: Error - priority must be between 1 and 100.
de: %s: Fehler - Priorität muss zwischen 1 und 100 liegen.

en: %s: Error - scheduler not responding.
de: %s: Fehler - Zeitplandienst antwortet nicht.

en: %s: Error - too many files - "%s".
de: %s: Fehler - zu viele Dateien - "%s".

en: %s: Error - unable to access "%s" - %s
de: %s: Fehler - Zugriff auf »%s« nicht möglich - %s

en: %s: Error - unknown destination "%s".
de: %s: Fehler - unbekanntes Druckziel "%s".

en: %s: Error - unknown destination "%s/%s".
de: %s: Fehler - unbekanntes Druckziel "%s/%s".

en: %s: Error - unknown option "%c".
de: %s: Fehler - unbekannte Option "%c".

en: %s: Error - unknown option "%s".
de: %s: Fehler - unbekannte Option "%s".

en: %s: Missing filename for "-P".
de: %s: Fehlender NAme für "-P".

en: %s: Missing timeout for "-T".
de: %s: Fehlender Zeitüberschreitung für "-T".

en: %s: Missing version for "-V".
de: %s: Fehlende Version für "-V".

en: %s: Need job ID ("-i jobid") before "-H restart".
de: %s: Benötigt Auftrags-ID ("-i jobid") vor "-H restart".

en: %s: No filter to convert from %s/%s to %s/%s.
de: %s: Kein Filter zum Umwandeln von %s/%s nach %s/%s.

en: %s: Operation failed: %s
de: %s: Vorgang fehlgeschlagen: %s

en: %s: Sorry, no encryption support.
de: %s: Sorry, Verschlüsselung nicht unterstützt.

en: %s: Unable to connect to "%s:%d": %s
de: %s: Verbindung zu "%s:%d": %s nicht möglich

en: %s: Unable to connect to server.
de: %s: Verbindung zum Server nicht möglich.

en: %s: Unable to contact server.
de: %s: Server kontaktieren nicht möglich.

en: %s: Unable to create PPD file: %s
de: %s: Erzeugung der PPD Datei nicht möglich: %s

en: %s: Unable to determine MIME type of "%s".
de: %s: Nicht möglich den MIME type von "%s" zu ermitteln.

en: %s: Unable to open "%s": %s
de: %s: Öffnen von "%s": %s nicht möglich

en: %s: Unable to open %s: %s
de: %s: Öffnen von %s: %s nicht möglich

en: %s: Unable to open PPD file: %s on line %d.
de: %s: Öffnen der PPD Datei: %s in Zeile %d.

en: %s: Unable to read MIME database from "%s" or "%s".
de: %s: Lesen der MIME Datenbank von "%s" oder "%s" nicht möglich.

en: %s: Unable to resolve "%s".
de: %s: Auflösen von "%s" nicht möglich.

en: %s: Unknown destination "%s".
de: %s: Unbekanntes Druckziel "%s".

en: %s: Unknown destination MIME type %s/%s.
de: %s: Unbekannte Ziel-MIME-Type %s/%s.

en: %s: Unknown option "%c".
de: %s: Unbekannte Option "%c".

en: %s: Unknown option "%s".
de: %s: Unbekannte Option "%s".

en: %s: Unknown option "-%c".
de: %s: Unbekannte Option "-%c".

en: %s: Unknown source MIME type %s/%s.
de: %s: Unbekannte Quell-MIME-Type %s/%s.

en: %s: Warning - character set option ignored.
de: %s: Warnung - Zeichensatzoption ignoriert.

en: %s: Warning - content type option ignored.
de: %s: Warnung - Inhaltstypenoption ignoriert.

en: 1 inch/sec.
de: 1 inch/s

en: 1.25x0.25"
de: 1,25×0,25 inch

en: 1.25x2.25"
de: 1,25×2,25 inch

en: 1.5 inch/sec.
de: 1,5 inch/s

en: 1.50x0.25"
de: 1,50×0,25 inch

en: 1.50x0.50"
de: 1,50×0,50 inch

en: 1.50x1.00"
de: 1,50×1,00 inch

en: 1.50x2.00"
de: 1,50×2,00 inch

en: 10 inches/sec.
de: 10 inch/s

en: 10 x 11
de: 10×11 inch

en: 10 x 13
de: 10×13 inch

en: 10 x 14
de: 10×14 inch

en: 100 mm/sec.
de: 100 mm/s

en: 11 inches/sec.
de: 11 inch/s

en: 12 inches/sec.
de: 12 inch/s

en: 12 x 11
de: 12×11 inch

en: 120 mm/sec.
de: 120 mm/s

en: 120x60dpi
de: 120×60 dpi

en: 120x72dpi
de: 120×72 dpi

en: 136dpi
de: 136 dpi

en: 15 mm/sec.
de: 15 mm/s

en: 150 mm/sec.
de: 150 mm/s

en: 150dpi
de: 150 dpi

en: 180dpi
de: 180 dpi

en: 2 inches/sec.
de: 2 inch/s

en: 2-Hole Punch (Landscape)
de: 2-fach Lochung (Querformat)

en: 2-Hole Punch (Portrait)
de: 2-fach Lochung (Hochformat)

en: 2-Hole Punch (Reverse Landscape)
de: 2-fach Lochung (gedrehtes Querformat)

en: 2-Hole Punch (Reverse Portrait)
de: 2-fach Lochung (gedrehtes Hochformat)

en: 2-Sided Printing
de: Doppelseitig drucken

en: 2.00x0.37"
de: 2,00×0,37 inch

en: 2.00x0.50"
de: 2,00×0,50 inch

en: 2.00x1.00"
de: 2,00×1,00 inch

en: 2.00x1.25"
de: 2,00×1,25 inch

en: 2.00x2.00"
de: 2,00×2,00 inch

en: 2.00x3.00"
de: 2,00×3,00 inch

en: 2.00x4.00"
de: 2,00×4,00 inch

en: 2.00x5.50"
de: 2,00×5,50 inch

en: 2.25x0.50"
de: 2,25×0,50 inch

en: 2.25x1.25"
de: 2,25×1,25 inch

en: 2.25x4.00"
de: 2,25×4,00 inch

en: 2.25x5.50"
de: 2,25×5,50 inch

en: 2.38x5.50"
de: 2,38×5,50 inch

en: 2.5 inches/sec.
de: 2,5 inch/s

en: 2.50x1.00"
de: 2,50×1,00 inch

en: 2.50x2.00"
de: 2,50×2,00 inch

en: 2.75x1.25"
de: 2,75×1,25 inch

en: 2.9 x 1"
de: 2.9×1 inch

en: 20 mm/sec.
de: 20 mm/s

en: 200 mm/sec.
de: 200 mm/s

en: 203dpi
de: 203 dpi

en: 24-Pin Series
de: 24-Pin Serie

en: 240x72dpi
de: 240×72 dpi

en: 250 mm/sec.
de: 250 mm/s

en: 3 inches/sec.
de: 3 inch/s

en: 3 x 5
de: 3×5

en: 3-Hole Punch (Landscape)
de: 3-fach Lochung (Querformat)

en: 3-Hole Punch (Portrait)
de: 3-Fach Lochung (Hochformat)

en: 3-Hole Punch (Reverse Landscape)
de: 3-fach Lochung (gedrehtes Querformat)

en: 3-Hole Punch (Reverse Portrait)
de: 2-fach Lochung (gedrehtes Hochformat)

en: 3.00x1.00"
de: 3,00×1,00inch

en: 3.00x1.25"
de: 3,00×1,25 inch

en: 3.00x2.00"
de: 3,00×2,00 inch

en: 3.00x3.00"
de: 3,00×3,00 inch

en: 3.00x5.00"
de: 3,00×5,00 inch

en: 3.25x2.00"
de: 3,25×2,00 inch

en: 3.25x5.00"
de: 3,25×5,00 inch

en: 3.25x5.50"
de: 3,25×5,50 inch

en: 3.25x5.83"
de: 3,25×5,83 inch

en: 3.25x7.83"
de: 3,25×7,83 inch

en: 3.5 x 5
de: 3,5×5 inch

en: 3.5" Disk
de: 3,5 inch Disk

en: 3.50x1.00"
de: 3,50×1,00 inch

en: 30 mm/sec.
de: 30 mm/s

en: 300 mm/sec.
de: 300 mm/s

en: 300dpi
de: 300 dpi

en: 360dpi
de: 360 dpi

en: 360x180dpi
de: 360×180 dpi

en: 4 inches/sec.
de: 4 inch/s

en: 4-Hole Punch (Landscape)
de: 4-fach Lochung (Querformat)

en: 4-Hole Punch (Portrait)
de: 4-fach Lochung (Hochformat)

en: 4-Hole Punch (Reverse Landscape)
de: 4-fach Lochung (gedrehtes Querformat)

en: 4-Hole Punch (Reverse Portrait)
de: 4-fach Lochung (gedrehtes Hochformat)

en: 4.00x1.00"
de: 4,00×1,00 inch

en: 4.00x13.00"
de: 4,00×13,00 inch

en: 4.00x2.00"
de: 4,00×2,00 inch

en: 4.00x2.50"
de: 4,00×2,50 inch

en: 4.00x3.00"
de: 4,00×3,00 inch

en: 4.00x4.00"
de: 4,00×4,00 inch

en: 4.00x5.00"
de: 4,00×5,00 inch

en: 4.00x6.00"
de: 4,00×6,00 inch

en: 4.00x6.50"
de: 4,00×6,50 inch

en: 40 mm/sec.
de: 40 mm/s

en: 5 inches/sec.
de: 5 inch/s

en: 5 x 7
de: 5×7

en: 6 inches/sec.
de: 6 inch/s

en: 6.00x1.00"
de: 6,00×1,00 inch

en: 6.00x2.00"
de: 6,00×2,00 inch

en: 6.00x3.00"
de: 6,00×3,00 inch

en: 6.00x4.00"
de: 6,00×4,00 inch

en: 6.00x5.00"
de: 6,00×5,00 inch

en: 6.00x6.00"
de: 6,00×6,00 inch

en: 6.00x6.50"
de: 6,00×6,50 inch

en: 60 mm/sec.
de: 60 mm/s

en: 600dpi
de: 600 dpi

en: 60dpi
de: 60 dpi

en: 60x72dpi
de: 60×72 dpi

en: 7 inches/sec.
de: 7 inch/s

en: 7 x 9
de: 7×9

en: 8 inches/sec.
de: 8 inch/s

en: 8 x 10
de: 8×10 inch

en: 8.00x1.00"
de: 8,00×1,00 inch

en: 8.00x2.00"
de: 8,00×2,00 inch

en: 8.00x3.00"
de: 8,00×3,00 inch

en: 8.00x4.00"
de: 8,00×4,00 inch

en: 8.00x5.00"
de: 8,00×5,00 inch

en: 8.00x6.00"
de: 8,00×6,00 inch

en: 8.00x6.50"
de: 8,00×6,50 inch

en: 80 mm/sec.
de: 80 mm/s

en: 9 inches/sec.
de: 9 inch/s

en: 9 x 11
de: 9×12

en: 9 x 12
de: 9×12

en: 9-Pin Series
de: 9-Pin Serie

en: ?Invalid help command unknown.
de: ?Ungültiger Hilfebefehl unbekannt.

en: A Samba password is required to export printer drivers
de: Ein Samba-Passwort ist erforderlich um Druckertrieber zu exportieren

en: A Samba username is required to export printer drivers
de: Ein Samba-Benutzername ist erforderlich um Druckertreiber zu exportieren

en: A class named "%s" already exists.
de: Eine Klasse mit dem Namen "%s" existiert bereits.

en: A printer named "%s" already exists.
de: Ein Drucker mit dem Namen "%s" existiert bereits.

en: A0
de: DIN A0

en: A0 Long Edge
de: A0 lange Kante

en: A1
de: DIN A1

en: A1 Long Edge
de: A1 lange Kante

en: A10
de: DIN A10

en: A2
de: DIN A2

en: A2 Long Edge
de: A2 lange Kante

en: A3
de: DIN A3

en: A3 Long Edge
de: A3 lange Kante

en: A3 Oversize
de: A3 Übergrösse

en: A3 Oversize Long Edge
de: A3 Übergrösse lange Kante

en: A4
de: DIN A4

en: A4 Long Edge
de: A4 lange Kante

en: A4 Oversize
de: A4 Übergrösse

en: A4 Small
de: A4 klein

en: A5
de: DIN A5

en: A5 Long Edge
de: A5 lange Kante

en: A5 Oversize
de: A5 Übergrösse

en: A6
de: DIN A6

en: A6 Long Edge
de: A6 lange Kante

en: A7
de: DIN A7

en: A8
de: DIN A8

en: A9
de: DIN A9

en: ARCH C Long Edge
de: ARCH C lange Kante

en: ARCH D Long Edge
de: ARCH D lange Kante

en: ARCH E Long Edge
de: ARCH E lange Kante

en: Accept Jobs
de: Druckaufträge akzeptieren

en: Accepted
de: Akzeptiert

en: Add Class
de: Klasse hinzufügen

en: Add Printer
de: Drucker hinzufügen

en: Add RSS Subscription
de: RSS-Abo hinzufügen

en: Address
de: Adresse

en: Administration
de: Verwaltung

en: Always
de: Immer

en: Attempt to set %s printer-state to bad value %d.
de: Versuch den %s Druckerstatus auf einen ungültigen %d Wert zu setzen.

en: Attribute groups are out of order (%x < %x).
de: Attributgruppen sind nicht in der Reihenfolge (%x < %x)

en: B0
de: DIN B0

en: B1
de: DIN B1

en: B10
de: DIN B10

en: B2
de: DIN B2

en: B3
de: DIN B3

en: B4
de: DIN B4

en: B5
de: DIN B5

en: B5 Oversize
de: B5 Übergrösse

en: B6
de: DIN B6

en: B7
de: DIN B7

en: B8
de: DIN B8

en: B9
de: DIN B9

en: Bad 'document-format' value "%s".
de: Fehlerhafter 'document-format' Wert "%s".

en: Bad NULL dests pointer
de: Ungültiger NULL-Dests-Pointer

en: Bad OpenGroup
de: Ungültige OpenGroup

en: Bad OpenUI/JCLOpenUI
de: Ungültig OpenUI/JCLOpenUI

en: Bad OrderDependency
de: Ungültige Abhängigkeit

en: Bad PPD cache file.
de: Ungültige PPD Cache Datei.

en: Bad PPD file.
de: Ungültige PPD Datei

en: Bad Request
de: Ungültige Anfrage

en: Bad SNMP version number
de: Ungültige SNMP-Versiosnummer

en: Bad UIConstraints
de: Ungültige UIConstraints

en: Bad arguments to function
de: Ungültige Argumente für Funktion

en: Bad copies value %d.
de: Ungültige Angabe der Anzahl der Kopien %d.

en: Bad custom parameter
de: Ungültiger angepasster Parameter

en: Bad device-uri "%s".
de: Ungültige Geräte-URI"%s".

en: Bad device-uri scheme "%s".
de: Ungültiges Geräte-URI Schema "%s".

en: Bad document-format "%s".
de: Ungültiges Dokumentenformat "%s".

en: Bad document-format-default "%s".
de: Ungültiges voreingestelltes Dokumentenformat "%s".

en: Bad filename buffer
de: Ungültiger Dateinamepuffer

en: Bad hostname/address in URI
de: Ungültiger Hostname/Adresse in URI

en: Bad job-name value: %s
de: Ungültiger Auftragsname: %s

en: Bad job-name value: Wrong type or count.
de: Ungültiger Auftragsname: Falscher Typ oder Anzahl.

en: Bad job-priority value.
de: Ungültiger Wert für Auftragspriorität.

en: Bad job-sheets value "%s".
de: Ungültiger Wert für job-sheets "%s".

en: Bad job-sheets value type.
de: Ungültiger Werttyp für job-sheets.

en: Bad job-state value.
de: Ungültiger Wert des Auftragsstatus.

en: Bad job-uri "%s".
de: Ungültige Auftrags-URI"%s".

en: Bad notify-pull-method "%s".
de: Ungültige notify-pull-method "%s".

en: Bad notify-recipient-uri "%s".
de: Ungültige notify-recipient-uri "%s".

en: Bad number-up value %d.
de: Ungültiger number-up-Wert %d.

en: Bad option + choice on line %d.
de: Ungültige Option + Wahl in Zeile %d

en: Bad page-ranges values %d-%d.
de: Ungültige Seitenbereichswerte %d-%d.

en: Bad port number in URI
de: Ungültige Port-Nummer in URI

en: Bad port-monitor "%s".
de: Ungültiger port-monitor "%s".

en: Bad printer-state value %d.
de: Ungültiger printer-port Wert %d.

en: Bad printer-uri.
de: Ungültige Drucker-uri

en: Bad request ID %d.
de: Ungültige Anfrage-ID %d.

en: Bad request version number %d.%d.
de: Ungültige Versionsnummernanfrage %d.%d.

en: Bad resource in URI
de: Ungültige Resource in URI

en: Bad scheme in URI
de: Ungültiges Scheman in URI

en: Bad subscription ID
de: Ungültige Subskriptions-ID

en: Bad username in URI
de: Ungültiger Benutzername in URI

en: Bad value string
de: Ungültiger Zeichenkette

en: Bad/empty URI
de: Ungültige/leere URI

en: Banners
de: Banner

en: Bond Paper
de: Papier bündeln

en: Boolean expected for waiteof option "%s".
de: Boolesch erwartet für waitof Option "%s".

en: Buffer overflow detected, aborting.
de: Pufferüberlauf festgestellt, Abbruch.

en: CPCL Label Printer
de: CPCL Etikettendrucker

en: Cancel Jobs
de: Druckaufträge abbrechen

en: Cancel RSS Subscription
de: RSS-Abo widerrufen

en: Canceling print job.
de: Auftrag wird abgebrochen.

en: Cannot share a remote Kerberized printer.
de: Freigabe eines entfernten kerberisierten Druckers nicht möglich

en: Cassette
de: Kassette

en: Change Settings
de: Einstellungen ändern

en: Character set "%s" not supported.
de: Zeichensatz "%s" nicht unterstützt.

en: Classes
de: Klassen

en: Clean Print Heads
de: Saubere Druckköpfe

en: Close-Job doesn't support the job-uri attribute.
de: Close-Job unterstützt keine job-uri Attribute.

en: Coated Envelope
de: Beschichteter Umschlag

en: Coated Paper
de: Beschichtetes Papier

en: Color
de: Farbe

en: Color Mode
de: Farbmodus

en: Commands may be abbreviated.  Commands are:
    
    exit    help    quit    status  ?
de: Befehle können abgekürzt werden. Befehle sind:
    
    exit    help    quit    status  ?

en: Community name uses indefinite length
de: Community-Name hat unbestimmte Länge

en: Connected to printer.
de: Verbunden zum Drucker.

en: Connecting to printer.
de: Verbinde zum Drucker.

en: Continue
de: Weiter

en: Continuous
de: Kontinuierlich

en: Control file sent successfully.
de: Steuerdatei erfolgreich gesendet.

en: Copying print data.
de: Kopiere Druckdaten.

en: Created
de: Erstellt

en: Credentials have expired.
de: Berechtigung ist abgelaufen

en: Custom
de: Eigene

en: Cut
de: Abschneiden

en: Cutter
de: Abschneider

en: Dark
de: Dunkel

en: Darkness
de: Dunkelheit

en: Data file sent successfully.
de: Datendatei erfolgreich gesendet.

en: Delete Class
de: Klasse löschen

en: Delete Printer
de: Drucker löschen

en: DeskJet Series
de: DeskJet Serie

en: Destination "%s" is not accepting jobs.
de: Ziel „%s“ akzeptiert keine Druckaufträge.

en: Direct Thermal Media
de: Direct Thermotransfermedia

en: Directory "%s" contains a relative path.
de: Verzeichnis "%s" enthält einen relativen Pfad.

en: Directory "%s" has insecure permissions (0%o/uid=%d/gid=%d).
de: Verzeichnis "%s" hat unsichere Rechte (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: Directory "%s" is a file.
de: Verzeichnis "%s" ist eine Datei.

en: Directory "%s" not available: %s
de: Verzeichnis "%s" nicht vorhanden: %s

en: Directory "%s" permissions OK (0%o/uid=%d/gid=%d).
de: Verzeichnisrechte "%s" OK (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Document #%d does not exist in job #%d.
de: Dokument #%d existiert in Auftrag #%d nicht.

en: Draft
de: Entwurf

en: EPL1 Label Printer
de: EPL1 Etikettendrucker

en: EPL2 Label Printer
de: EPL2 Etikettendrucker

en: Edit Configuration File
de: Konfigurationsdatei bearbeiten

en: Empty PPD file.
de: Leere PPD Datei.

en: Encryption is not supported.
de: Verschlüsselung ist nicht unterstüzt.

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet after the print job.
en: Ending Banner
de: Banner beenden

en: English
de: German

en: Enter your username and password or the root username and password to access this page. If you are using Kerberos authentication, make sure you have a valid Kerberos ticket.
de: Geben Sie Ihren Benutzernamen und das Kennwort oder den root-Benutzernamen und -Kennwort ein, um auf diese Seite zuzgreifen. Falls Sie die Kerberos-Authentifizierung verwenden, stellen Sie sicher, dass Sie ein gültiges Kerberos-Ticket haben.

en: Envelope
de: Umschlag

en: Envelope #10
de: US Umschlag 10

en: Envelope #11
de: US Umschlag 11

en: Envelope #12
de: US Umschlag 12

en: Envelope #14
de: US Umschlag 14

en: Envelope #9
de: US Umschlag 9

en: Envelope B4
de: Umschlag B4

en: Envelope B5
de: Umschlag B5

en: Envelope B6
de: Umschlag B6

en: Envelope C0
de: Umschlag C0

en: Envelope C1
de: Umschlag C1

en: Envelope C2
de: Umschlag C2

en: Envelope C3
de: Umschlag C3

en: Envelope C4
de: Umschlag C4

en: Envelope C5
de: Umschlag C5

en: Envelope C6
de: Umschlag C6

en: Envelope C65
de: Umschlag C65

en: Envelope C7
de: Umschlag C7

en: Envelope DL
de: Umschlag DL

en: Envelope Feed
de: Umschlagzuführung

en: Envelope Italian
de: Umschlag italienisch

en: Environment Variables:
de: Umgebungsvariablen:

en: Error Policy
de: Fehlerbehandlung

en: Error reading raster data.
de: Fehler beim Lesen der Rasterdaten.

en: Error sending raster data.
de: Fehler beim Senden von Rasterdaten.

en: Error: need hostname after "-h" option.
de: Fehler: Hostname ist nach der "-h" Option erforderlich.

en: Every 10 Labels
de: Alle 10 Etiketten

en: Every 2 Labels
de: Alle 2 Etiketten

en: Every 3 Labels
de: Alle 3 Etiketten

en: Every 4 Labels
de: Alle 4 Etiketten

en: Every 5 Labels
de: Alle 5 Etiketten

en: Every 6 Labels
de: Alle 6 Etiketten

en: Every 7 Labels
de: Alle 7 Etiketten

en: Every 8 Labels
de: Alle 8 Etiketten

en: Every 9 Labels
de: Alle 9 Etiketten

en: Every Label
de: Bei jedem Etikett

en: Expectation Failed
de: Erwartete Daten nicht erhalten

en: Export Printers to Samba
de: Drucker zu Samba exportieren

en: Expressions:
de: Ausdrücke:

en: FAIL
de: FEHLER

en: File "%s" contains a relative path.
de: Datei "%s" enthält einen relativen Pfad.

en: File "%s" has insecure permissions (0%o/uid=%d/gid=%d).
de: Datei "%s" hat unsichere Rechte (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: File "%s" is a directory.
de: Datei "%s" ist ein Verzeichnis.

en: File "%s" not available: %s
de: Datei "%s" nicht verfügbar: %s

en: File "%s" permissions OK (0%o/uid=%d/gid=%d).
de: Dateirechte "%s" OK (0%o/uid=%d/gid=%d).

en: File Folder
de: Dateiverzeichnis

en: Finished page %d.
de: Seite %d fertiggestellt.

en: Forbidden
de: Verboten

en: General
de: Allgemein

en: Generic
de: Allgemein

en: Get-Response-PDU uses indefinite length
de: Get-Response-PDU hat unbestimmte Länge

en: Glossy Paper
de: Glanzpapier

en: Glossy Photo Paper
de: Fotoglanzpapier

en: Got a printer-uri attribute but no job-id.
de: Drucker-URI Attribut empfangen aber keine Auftrags-ID.

en: Grayscale
de: Graustufen

en: Hanging Folder
de: Hängeordner

en: Hash buffer too small.
de: Hash Puffer zu klein.

en: Heavyweight Envelope
de: Schwerer Umschlag

en: Heavyweight Paper
de: Schweres Papier

en: Help file not in index.
de: Hilfedatei nicht im Index.

en: High
de: Hoch

en: High Gloss Labels
de: Hochglanzetiketten

en: High Gloss Photo Paper
de: Hochglanzfotopapier

en: IPP 1setOf attribute with incompatible value tags.
de: IPP 1setOf Attribut mit inkompatiblen Werte-Markierung.

en: IPP attribute has no name.
de: IPP Attribut hat keinen Namen.

en: IPP date value not 11 bytes.
de: IPP-Datenwert nicht 11 Bytes.

en: IPP integer value not 4 bytes.
de: IPP Integer-Wert nicht 4 Bytes.

en: IPP language length overflows value.
de: IPP Sprachlänge übersteigt Wert.

en: IPP language length too large.
de: IPP-Sprachlänge zu groß.

en: IPP name larger than 32767 bytes.
de: IPP Name länger als 32767 Byte

en: IPP value larger than 32767 bytes.
de: IPP-Wert länger als 32767 Bytes.

en: Illegal control character
de: Ungültiges Steuerungszeichen

en: Illegal main keyword string
de: Ungültiger Main-Keyword-String

en: Illegal option keyword string
de: Ungültiger Option-Keyword-String

en: Illegal translation string
de: Ungültiger Übersetzungsstring

en: Illegal whitespace character
de: Ungültiges Leerzeichen

en: Inkjet Envelope
de: Tintenstrahl-Umschäge

en: Inkjet Labels
de: Tintenstrahl-Etiketten

en: Installable Options
de: Installationsoptionen

en: Installed
de: Installiert

en: IntelliBar Label Printer
de: IntelliBar Etikettendrucker

en: Internal Server Error
de: Interner Serverfehler

en: Internal error
de: Interner Fehler

en: Internet Postage 2-Part
de: Internet Postage 2-teilig

en: Internet Postage 3-Part
de: Internet Postage 3-teilig

en: Invalid media name arguments.
de: Ungültige Argumente des Mediennamens.

en: Invalid media size.
de: Ungültige Mediengrösse.

en: Invalid ppd-name value.
de: Ungültgier Wert ppd-name

en: Invalid printer command "%s".
de: Ungültiges Druckkommando "%s".

en: Job #%d cannot be restarted - no files.
de: Auftrag #%d kann nicht wieder gestartet werden - keine Dateien.

en: Job #%d does not exist.
de: Auftrag #%d existiert nicht.

en: Job #%d is already aborted - can't cancel.
de: Druckauftrag Nr. %d wurde bereits abgebrochen – Abbruch nicht möglich.

en: Job #%d is already canceled - can't cancel.
de: Druckauftrag Nr. %d wurde bereits abgebrochen – Abbruch nicht möglich.

en: Job #%d is already completed - can't cancel.
de: Druckauftrag Nr. %d wurde bereits abgeschlossen – Abbruch nicht möglich.

en: Job #%d is finished and cannot be altered.
de: Auftrag #%d ist abgeschlossen und kann nicht mehr geändert werden.

en: Job #%d is not complete.
de: Auftrag #%d ist nicht abgeschlossen.

en: Job #%d is not held for authentication.
de: Auftrag #%d ist nicht zur Authentifizierung angehalten.

en: Job #%d is not held.
de: Auftrag #%d ist nicht angehalten.

en: Job Completed
de: Druckauftrag abgeschlossen

en: Job Created
de: Druckauftrag erzeugt

en: Job Options Changed
de: Druckauftragsoptionen wurden geändert

en: Job Stopped
de: Druckauftrag gestoppt

en: Job is completed and cannot be changed.
de: Druckauftrag ist abgeschlossen und kann nicht geändert werden.

en: Job operation failed
de: Druckvorgang fehlgeschlagen:

en: Job state cannot be changed.
de: Druckauftragsstatus kann nicht geändert werden.

en: Job subscriptions cannot be renewed.
de: Auftragssubskiptionen können nicht erneuert werden.

en: Jobs
de: Druckaufträge

en: LPD/LPR Host or Printer
de: LPD/LPR-Host oder -Drucker

en: Label Printer
de: Etikettendrucker

en: Label Top
de: Etikett oben

en: Labels
de: Etiketten

en: Laminate
de: Laminieren

en: Laminating Foil
de: Laminierfolie

en: Language "%s" not supported.
de: Sprache "%s" nicht unterstützt.

en: Large Address
de: Große Adresse

en: Large Capacity
de: Hohe Kapazität

en: LaserJet Series PCL 4/5
de: LaserJet Serie PCL 4/5

en: Left
de: Links

en: Letter Oversize
de: Letter Übergröße

en: Letterhead
de: Briefkopf

en: Light
de: Leicht

en: Line longer than the maximum allowed (255 characters)
de: Zeile ist länger als die zulässige Länge von 255 Zeichen

en: List Available Printers
de: Verfügbare Drucker anzeigen

en: Load paper.
de: Lade Papier.

en: Local printer created.
de: Lokalen Drucker erzeugt.

en: Long-Edge (Portrait)
de: Lange Kante (Hochformat)

en: Looking for printer.
de: Suche nach Drucker.

en: Manual Feed
de: Manuelle Papierzufuhr

en: Media Size
de: Mediengrösse

en: Media Source
de: Medienquelle

en: Media Tracking
de: Medienführung

en: Media Type
de: Medienart

en: Memory allocation error
de: Fehler bei der Speicherzuteilung

en: Missing CloseGroup
de: Fehlendes CloseGroup

en: Missing PPD-Adobe-4.x header
de: PPD-Adobe-4.x Header fehlt

en: Missing asterisk in column 1
de: Sternchen in Spalte 1 fehlt

en: Missing document-number attribute.
de: Fehlendes Attribut zur Dokumentennummer.

en: Missing double quote on line %d.
de: Fehlende Doppelhochkommas in Zeile %d.

en: Missing form variable
de: Fehlende form Variable

en: Missing last-document attribute in request.
de: Fehlendes Letzte-Sete Attribut in der Anfrage.

en: Missing option keyword
de: Fehlende Option Schlüsselwort

en: Missing required attribute "%s".
de: Erforderliches Attribut "%s" fehlt.

en: Missing required attributes.
de: Erforderliche Attribute fehlen.

en: Missing resource in URI
de: Fehlende Resource in URI

en: Missing scheme in URI
de: Fehlendes Schema in URI

en: Missing value on line %d.
de: Fehlender Wert in Zeile %d.

en: Missing value string
de: Wertestring fehlt

en: Missing x-dimension in media-size.
de: Fehlende x-Dimension in Mediengrösse

en: Missing y-dimension in media-size.
de: Fehlende y-Dimension in Mediengrösse

en: Modifiers:
de: Modifikator:

en: Modify Class
de: Klasse verändern

en: Modify Printer
de: Drucker verändern

en: Move All Jobs
de: Alle Druckaufträge verschieben

en: Move Job
de: Druckauftrag verschieben

en: Moved Permanently
de: Dauerhaft verschoben

en: Multipurpose
de: Mehrzweck

en: NULL PPD file pointer
de: NULL PPD File Pointer

en: Name OID uses indefinite length
de: Name-OID hat unbestimmte Länge

en: Nested classes are not allowed.
de: Geschachtelte Klassen sind nicht erlaubt.

en: Never
de: Nie

en: No
de: Nein

en: No Content
de: Kein Inhalt

en: No PPD name
de: Kein PPD Name

en: No VarBind SEQUENCE
de: Keine VarBind SEQUENCE

en: No Windows printer drivers are installed.
de: Keine Windows-Druckertreiber installiert.

en: No active connection
de: Keine aktive Verbindung

en: No active connection.
de: Keine aktive Verbindung.

en: No active jobs on %s.
de: Keine aktiven Aufträge auf %s.

en: No attributes in request.
de: Keine Attribute in der Anfrage.

en: No authentication information provided.
de: Keine Authentifizierungsinformation bereitgestellt.

en: No community name
de: Kein Community-Name

en: No default printer.
de: Kein voreingestelltes Druckziel

en: No destinations added.
de: Keine Druckziele hinzugefügt.

en: No device URI found in argv[0] or in DEVICE_URI environment variable.
de: Keine Geräte-URI in argv[0] oder der Umgebungsvariablen DEVICE_URI gefunden.

en: No error-index
de: Kein Fehlerindex

en: No error-status
de: Kein Fehlerstatus

en: No file in print request.
de: Keine Druckdatei in der Anfrage.

en: No modification time
de: Keine Modifikationszeit

en: No name OID
de: Kein Name-OID

en: No pages were found.
de: Keine Seiten gefunden.

en: No printer name
de: Kein Druckername

en: No printer-uri found
de: Keine Drucker-uri gefunden

en: No printer-uri found for class
de: Keine Drucker-URI gefunden für die Klasse

en: No request sent.
de: Keine Anfrage gesendet.

en: No request-id
de: Keine Anfrage-ID

en: No subscription attributes in request.
de: Keine Subskriptions-Attribute in der Anfrage.

en: No subscriptions found.
de: Keine Subskriptionen gefunden.

en: No variable-bindings SEQUENCE
de: Keine „variable-bindings SEQUENCE“

en: No version number
de: Keine Versionsnummer

en: Non-continuous (Mark sensing)
de: Nicht fortlaufend (Mark-Sensing)

en: Non-continuous (Web sensing)
de: Nicht fortlaufend (Web-Sensing)

en: Not Found
de: Nicht gefunden

en: Not Implemented
de: Nicht implementiert

en: Not Installed
de: Nicht installiert

en: Not Modified
de: Nicht verändert

en: Not Supported
de: Nicht unterstützt

en: Not allowed to print.
de: Drucken nicht erlaubt.

en: Note
de: Hinweis

en: Note: this program only validates the DSC comments, not the PostScript itself.
de: Hinweis: dieses Programme validiert nur die DSC Kommentare, nicht PostScript selber

en: Off (1-Sided)
de: Aus (Einseitig)

en: Online Help
de: Online-Hilfe

en: Only local users can create a local printer.
de: Nur lokale Benutzer können lokale Drucker erzeugen.

en: Open of %s failed: %s
de: %s öffnen fehlgeschlagen: %s

en: OpenGroup without a CloseGroup first
de: OpenGroup ohne CloseGroup zuerst

en: OpenUI/JCLOpenUI without a CloseUI/JCLCloseUI first
de: OpenUI/JCLOpenUI ohne CloseUI/JCLCloseUI zuerst

en: Operation Policy
de: Nutzungsrichtlinien

en: Optical Disc
de: Optische Disk

en: Options Installed
de: Installierte Optionen

en: Options:
de: Optionen:

en: Out of date PPD cache file.
de: Veraltete PPD Cache-Datei.

en: Out of memory.
de: Nicht genügend Hauptspeicher.

en: Output Mode
de: Ausgabemodus

en: Output bin is almost full.
de: Ausgabefach ist fast voll.

en: Output bin is full.
de: Ausgabefach ist voll.

en: Output bin is missing.
de: Ausgabefach fehlt.

en: PASS
de: Bestanden

en: PCL Laser Printer
de: PCL Laserdrucker

en: PRC16K Long Edge
de: PRC16K lange Kante

en: PRC32K Long Edge
de: PRC32K lange Kante

en: PRC32K Oversize
de: PRCK32K Übergrösse

en: PRC32K Oversize Long Edge
de: PRCK32K Übergrösse lange Kante

en: Packet does not contain a Get-Response-PDU
de: Paket enthält kein Get-Response-PDU

en: Packet does not start with SEQUENCE
de: Paket beginnt nicht mit SEQUENCE

en: Paper
de: Papier

en: Paper jam.
de: Papierstau.

en: Paper tray is almost empty.
de: Papierfach ist fast leer.

en: Paper tray is empty.
de: Papierfach ist leer.

en: Paper tray is missing.
de: Papierfach ist nicht vorhanden.

en: Password for %s on %s?
de: Kennwort für „%s“ auf „%s“?

en: Password for %s required to access %s via SAMBA:
de: Kennwort für „%s“ wird benötigt für den Zugriff auf „%s“ über SAMBA:

en: Pause Class
de: Klasse anhalten

en: Pause Printer
de: Drucker anhalten

en: Peel-Off
de: Aufkleber

en: Permanent Labels
de: Permanentetiketten

en: Photo
de: Foto

en: Photo Film
de: Fotofilm

en: Photo Labels
de: Foto-Etiketten

en: Photo Paper
de: Fotopapier

en: Plain Envelope
de: Standardumschläge

en: Plain Paper
de: Standardpapier

en: Plastic
de: Kunststoff

en: Policies
de: Richtlinien

en: Port Monitor
de: Port-Monitor

en: PostScript Printer
de: PostScript-Drucker

en: Postcard
de: Postkarte

en: Preparing to print.
de: Vorbereitung zum Druck.

en: Preprinted Envelope
de: Vorbedruckte Umschläge

en: Preprinted Paper
de: Vorbedrucktes Papier

en: Print Density
de: Druckdichte

en: Print Job:
de: Druckauftrag:

en: Print Mode
de: Druckmodus

en: Print Quality
de: Druckqualität

en: Print Rate
de: Druckrate

en: Print Self-Test Page
de: Selbsttestseite drucken

en: Print Speed
de: Druckgeschwindigkeit

en: Print Test Page
de: Testseite drucken

en: Print and Cut
de: Drucken und abschneiden

en: Print and Tear
de: Drucken und abreissen

en: Print file sent.
de: Druckdatei gesendet.

en: Print job canceled at printer.
de: Druckauftrag wurde am Drucker abgebrochen.

en: Print job too large.
de: Der Druckauftrag ist zu gross.

en: Print job was not accepted.
de: Der Druckauftrag wurde nicht angenommen.

en: Printer "%s" already exists.
de: Drucker "%s" existiert bereits.

en: Printer Added
de: Drucker hinzugefügt

en: Printer Default
de: Standardeinstellung für Drucker

en: Printer Deleted
de: Drucker gelöscht

en: Printer Modified
de: Drucker geändert

en: Printer Paused
de: Drucker angehalten

en: Printer Settings
de: Druckereinstellungen

en: Printer cannot print supplied content.
de: Drucker kann den Inhalt nicht drucken.

en: Printer cannot print with supplied options.
de: Drucker kann mit den angegebenen Optionen nicht drucken.

en: Printer:
de: Drucker:

en: Printers
de: Drucker

en: Printing page %d, %u%% complete.
de: Drucke Seite %d, %u%% fertig.

en: Punch
de: Locher

en: Punched Paper
de: Gelochtes Papier

en: Quarto
de: US Quarto

en: Quota limit reached.
de: Kontingentgrenze erreicht.

en: Rank    Owner   Job     File(s)                         Total Size
de: Rang    Besitz. Auftrag Datei(en)                       Gesamtgrösse

en: Reject Jobs
de: Druckaufträge ablehnen

en: Remote host did not accept control file (%d).
de: Entfernter Host hat die Steuerdatei (%d) nicht akzeptiert.

en: Remote host did not accept data file (%d).
de: Entfernter Host hat die Datendatei (%d) nicht akzeptiert.

en: Reprint After Error
de: Druckvorgang nach dem Fehler fortsetzen

en: Request Entity Too Large
de: Gesamte Anfrage zu gross

en: Resolution
de: Auflösung

en: Resume Class
de: Klasse fortsetzen

en: Resume Printer
de: Drucken fortsetzen

en: Return Address
de: Antwort-Adresse

en: Rewind
de: Zurückdrehen

en: Right
de: Rechts

en: Roll
de: Rolle

en: Roll 1
de: Rolle 1

en: Roll 10
de: Rolle 10

en: Roll 2
de: Rolle 2

en: Roll 3
de: Rolle 3

en: Roll 4
de: Rolle 4

en: Roll 5
de: Rolle 5

en: Roll 6
de: Rolle 6

en: Roll 7
de: Rolle 7

en: Roll 8
de: Rolle 8

en: Roll 9
de: Rolle 9

en: Running command: %s %s -N -A %s -c '%s'
de: Befehlsausführung: %s %s -N -A %s -c '%s'

en: SEQUENCE uses indefinite length
de: SEQUENCE hat unbestimmte Länge

en: SSL/TLS Negotiation Error
de: SSL/TLS Verhandlungsfehler

en: Satin Labels
de: Satinetiketten

en: Security Labels
de: Sicherheitsetiketten

en: See Other
de: Siehe auch

en: Self Adhesive
de: Selbstklebend

en: Self Adhesive Film
de: Selbstklebender Film

en: Sending data to printer.
de: Sende Daten zum Drucker.

en: Server Restarted
de: Server neu gestartet

en: Server Started
de: Server gestartet

en: Server Stopped
de: Server ist angehalten

en: Server credentials not set.
de: Server-Zugangsdaten nicht gesetzt.

en: Service Unavailable
de: Dienst nicht verfügbar

en: Set Allowed Users
de: Zugelassene Benutzer festlegen

en: Set As Server Default
de: Als Voreinstellungen für Server festlegen

en: Set Class Options
de: Klassenoptionen festlegen

en: Set Printer Options
de: Druckeroptionen festlegen

en: Set Publishing
de: Veröffentlichung festlegen

en: Shipping Address
de: Lieferadresse

en: Short-Edge (Landscape)
de: Kurze Kante (Querformat)

en: Single Punch (Landscape)
de: Einfachlochung (Querformat)

en: Single Punch (Portrait)
de: Einfachlochung (Hochformat)

en: Single Punch (Reverse Landscape)
de: Einfachlochung (gedrehtes Querformat)

en: Single Punch (Reverse Portrait)
de: Einfachlochung (gedrehtes Hochformat)

en: Single Staple (Landscape)
de: Einfachheftung (Querformat)

en: Single Staple (Portrait)
de: Einfachheftung (Hochformat)

en: Special Paper
de: Spezialpapier

en: Spooling job, %.0f%% complete.
de: Auftragszwischenspeicherung %.0f%% abgeschlossen.

en: Staple
de: Heftung

en: Staple Edge
de: Randheftung

en: Staple Edge (Landscape)
de: Randheftung (Querformat)

en: Staple Edge (Portrait)
de: Randheftung (Hochformat)

en: Staple Edge (Reverse Landscape)
de: Randheftung (gedrehtes Querformat)

en: Staple Edge (Reverse Portrait)
de: Randheftung (gedrehtes Hochformat)

note: TRANSLATORS: Banner/cover sheet before the print job.
en: Starting Banner
de: Startbanner

en: Starting page %d.
de: Beginne Seite %d.

en: Statement
de: US Statement

en: Subscription #%d does not exist.
de: Abonnement #%d existiert nicht.

en: Substitutions:
de: Ersatz:

en: Switching Protocols
de: Protokolle wechseln

en: Tabloid
de: US Tabloid

en: Tear
de: Abreissen

en: Tear-Off
de: Abriss

en: Tear-Off Adjust Position
de: Abriss-Justierposition

en: The "%s" attribute is required for print jobs.
de: Das Attribut »%s« ist erforderlich für Druckaufträge.

en: The %s attribute cannot be provided with job-ids.
de: Das %s Attribut kann nicht mit Auftrags-IDs angegeben werden.

en: The '%s' Job Status attribute cannot be supplied in a job creation request.
de: Das Attribut '%s' Auftragsstatus kann in einer Auftragsanfrage nicht angegeben werden.

en: The '%s' operation attribute cannot be supplied in a Create-Job request.
de: Das Vorgangsattribut '%s' kann nicht mit einer Anfrage zur Auftragserstellung angegeben werden.

en: The PPD file "%s" could not be found.
de: Die PPD-Datei »%s« konnte nicht gefunden werden.

en: The PPD file "%s" could not be opened: %s
de: Die PPD-Datei »%s« konnte nicht geöffnet werden: %s

en: The PPD file could not be opened.
de: Die PPD Datei konnte nicht geöffnet werden.

en: The class name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
de: Der Klassenname darf maximal 127 druckbare Zeichen haben und darf keine Leerzeichen, Schrägstriche (/) oder Rautezeichen (#) enthalten.

en: The developer unit needs to be replaced.
de: Die Entwicklereinheit muss gewechselt werden.

en: The developer unit will need to be replaced soon.
de: Die entwicklereinheit muss demnächst gewechselt werden.

en: The fuser's temperature is high.
de: Die Temperatur der Fixiereinheit ist hoch.

en: The fuser's temperature is low.
de: Die Temperatur der Fixiereinheit ist niedrig.

en: The notify-lease-duration attribute cannot be used with job subscriptions.
de: Das Attribut „notify-lease-duration“ kann nicht mit Druckauftrags-Subskriptionen verwendet werden.

en: The notify-user-data value is too large (%d > 63 octets).
de: Der WErt für notify-user-data ist zu gross (%d > 63 octets).

en: The optical photoconductor needs to be replaced.
de: Der optische Fotoleitertrommel muss ersetzt werden.

en: The optical photoconductor will need to be replaced soon.
de: Der optische Fotoleitertrommel muss demnächst ersetzt werden.

en: The printer configuration is incorrect or the printer no longer exists.
de: Die Druckerkonfiguration ist nicht korrekt oder der Drucker existiert nicht mehr.

en: The printer did not respond.
de: Der Drucker hat nicht geantwortet.

en: The printer is in use.
de: Der Drucker ist beschäftigt.

en: The printer is low on ink.
de: Der Drucker hat niedrigen Tintenstand.

en: The printer is low on toner.
de: Der Drucker hat niedrigen Tonerstand.

en: The printer is not connected.
de: Der Drucker ist nicht verbunden.

en: The printer is not responding.
de: Der Drucker antwortet nicht.

en: The printer is now connected.
de: Der Drucker ist jetzt verbunden.

en: The printer is now online.
de: Der Drucker ist jetzt online.

en: The printer is offline.
de: Der Drucker ist offline.

en: The printer is unreachable at this time.
de: Der Drucker ist derzeit nicht erreichbar.

en: The printer may be out of ink.
de: Der Drucker hat mochlicherweise keine Tinte mehr.

en: The printer may be out of toner.
de: Der Drucker könnte zu wenig Toner haben.

en: The printer may not exist or is unavailable at this time.
de: Der Drucker existiert nicht oder ist zur Zeit nicht verfügbar.

en: The printer name may only contain up to 127 printable characters and may not contain spaces, slashes (/), or the pound sign (#).
de: Der Druckername darf maximal 127 druckbare Zeichen haben und darf keine Leerzeichen, Schrägstriche (/) oder Rautezeichen (#) enthalten.

en: The printer or class does not exist.
de: Der Drucker oder die Klasse existiert nicht.

en: The printer or class is not shared.
de: Der Drucker oder die Klasse ist nicht freigegeben.

en: The printer's cover is open.
de: Die Druckerabdeckung ist offen.

en: The printer's door is open.
de: Die Klappe des Druckers ist offen.

en: The printer's interlock is open.
de: Die Sicherheitsverriegelung des Druckers ist offen.

en: The printer's waste bin is almost full.
de: Der Resttonerbehälter des Druckers ist fast voll.

en: The printer's waste bin is full.
de: Der Resttonerbehälter des Druckers ist voll.

en: The printer-uri "%s" contains invalid characters.
de: Die Drucker-URI »%s« enthält ungültige Zeichen.

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME".
de: Die Drucker-URI muss in der folgenden Form vorliegen: ipp://HOSTNAME/classes/CLASSNAME

en: The printer-uri must be of the form "ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME".
de: Die Drucker-URI muss in der folgenden Form vorliegen: ipp://HOSTNAME/printers/PRINTERNAME

en: The subscription name may not contain spaces, slashes (/), question marks (?), or the pound sign (#).
de: Der Subkriptionsname darf keine Leerzeichen, Schrägstriche (/), Fragezeichen (?) oder Rautezeichen (#) enthalten.

en: The web interface is currently disabled. Run "cupsctl WebInterface=yes" to enable it.
de: Die Web-Schnittstelle ist derzeit abgeschaltet. Das Einschalten kann mitdem Befehl »cupsctl WebInterface=yes« erfolgen.

en: The which-jobs value "%s" is not supported.
de: Der which-jobs Wert »%s« ist nicht unterstützt.

en: There are too many subscriptions.
de: Es gibt zu viele Subskriptionen.

en: There was an unrecoverable USB error.
de: Ein nicht zu behebenden USB Fehler ist aufgetreten.

en: Thermal Transfer Media
de: Thermotransferpapier

en: Too many active jobs.
de: Zu viele aktive Druckaufträge.

en: Too many job-sheets values (%d > 2).
de: Zu viele job-sheets Werte (%d > 2).

en: Too many printer-state-reasons values (%d > %d).
de: Zu viele printer-state-reasons Werte (%d > %d).

en: Top
de: Oben

en: Transparency
de: Transparenz

en: Tray
de: Fach

en: Tray 1
de: Fach 1

en: Tray 10
de: Fach 10

en: Tray 11
de: Fach 11

en: Tray 12
de: Fach 12

en: Tray 13
de: Fach 13

en: Tray 14
de: Fach 14

en: Tray 15
de: Fach 15

en: Tray 16
de: Fach 16

en: Tray 17
de: Fach 17

en: Tray 18
de: Fach 18

en: Tray 19
de: Fach 19

en: Tray 2
de: Fach 2

en: Tray 20
de: Fach 20

en: Tray 3
de: Fach 3

en: Tray 4
de: Fach 4

en: Tray 5
de: Fach 5

en: Tray 6
de: Fach 6

en: Tray 7
de: Fach 7

en: Tray 8
de: Fach 8

en: Tray 9
de: Fach 9

en: Triple Staple (Landscape)
de: Dreifachheftung (Querformat)

en: Triple Staple (Portrait)
de: Dreifachheftung (Hochformat)

en: Triple Staple (Reverse Landscape)
de: Dreifachheftung (gedrehtes Querformat)

en: Triple Staple (Reverse Portrait)
de: Dreifachheftung (gedrehtes Hochformat)

en: URI Too Long
de: URI zu lang

en: URI too large
de: URI zu gross

en: US Legal
de: US Lang

en: Unable to access cupsd.conf file
de: Kein Zugriff auf die Datei cupsd.conf

en: Unable to access help file.
de: Kein Zugriff auf die Hilfe-Datei.

en: Unable to add RSS subscription
de: RSS-Abo konnte nicht hinzugefügt werden:

en: Unable to add class
de: Klasse konnte nicht hinzugefügt werden:

en: Unable to add document to print job.
de: Dem Druckauftrag kann kein Dokument hinzugefügt werden.

en: Unable to add job for destination "%s".
de: Dem Ziel »%s« kann kein Auftrag hinzugefügt werden.

en: Unable to add printer
de: Drucker konnte nicht hinzugefügt werden:

en: Unable to allocate memory for file types.
de: Speicher für Dateitypen kann nicht belegt werden.

en: Unable to allocate memory for page info
de: Speicher für Seiteninformation kann nicht belegt werden

en: Unable to allocate memory for pages array
de: Speicher für Seitenmatrix kann nicht belegt werden

en: Unable to cancel RSS subscription
de: RSS-Abo konnte nicht widerrufen werden:

en: Unable to cancel print job.
de: Druckauftrag kann nicht abgebrochen werden.

en: Unable to change printer
de: Drucker konnte nicht geändert werden

en: Unable to change printer-is-shared attribute
de: Attribut „printer-is-shared“ konnte nicht geändert werden

en: Unable to change server settings
de: Servereinstellungen konnten nicht geändert werden :

en: Unable to compile mimeMediaType regular expression: %s.
de: Der regulären Ausdruck %s für mimeMediaType kann nicht kompiliert werden.

en: Unable to compile naturalLanguage regular expression: %s.
de: Der natualLanguage regulärer Ausdruck kann nicht kompiliert werden: %s.

en: Unable to configure printer options.
de: Druckeroptionen können nicht konfiguriert werden.

en: Unable to connect to host.
de: Verbindungsaufbau zum Host fehlgeschlagen.

en: Unable to contact printer, queuing on next printer in class.
de: Drucker kann nicht kontaktiert werden, stelle in die nächste Warteschlange der Klasse ein

en: Unable to copy CUPS printer driver files (%d).
de: Die CUPS Druckertreiberdateien (%d) können nicht kopiert werden.

en: Unable to copy PPD file - %s
de: PPD Datei %s kann nicht kopiert werden

en: Unable to copy PPD file.
de: PPD Datei kann nicht kopiert werden

en: Unable to copy Windows 2000 printer driver files (%d).
de: Druckertrieberdateien für Windows 2000 können nicht kopiert werden (%d).

en: Unable to copy Windows 9x printer driver files (%d).
de: Druckertrieberdateien für Windows 9x können nicht kopiert werden (%d).

en: Unable to create printer-uri
de: Drucker-URI kann nicht erzeugt werden

en: Unable to create printer.
de: Drucker kann nicht erzeugt werden.

en: Unable to create server credentials.
de: Die Server-Anmeldedaten können nicht erzeugt werden.

en: Unable to create temporary file
de: Temporäre Datei konntenicht erstellt werden

en: Unable to delete class
de: Die Klasse konnte nicht gelöscht werden

en: Unable to delete printer
de: Der Drucker konnte nicht gelöscht werden

en: Unable to do maintenance command
de: Wartungsbefehl konnte nicht ausgeführt werden

en: Unable to edit cupsd.conf files larger than 1MB
de: cupsd.conf Dateien grösser als 1MB können nicht bearbeitet werden

en: Unable to establish a secure connection to host (certificate chain invalid).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Zertifikatskette ungültig).

en: Unable to establish a secure connection to host (certificate not yet valid).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Zertifikatskette noch nicht gültig).

en: Unable to establish a secure connection to host (expired certificate).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Zertifikats abgelaufen).

en: Unable to establish a secure connection to host (host name mismatch).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Hostname passt nicht).

en: Unable to establish a secure connection to host (peer dropped connection before responding).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Gegenstelle hat die Verbindung vor einer Antwort beendet).

en: Unable to establish a secure connection to host (self-signed certificate).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Selbstsigniertes Zertifikat).

en: Unable to establish a secure connection to host (untrusted certificate).
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich (Nicht vertrauenswürdiges Zertifikat).

en: Unable to establish a secure connection to host.
de: Sichere Verbindung zu Host nicht möglich.

en: Unable to find destination for job
de: Das Ziel für den Auftrag kann nicht gefunden werden

en: Unable to find printer.
de: Der Drucker kann nicht gefunden werden

en: Unable to find server credentials.
de: Die Server-Zugangsdaten konnten nicht gefunden werden.

en: Unable to get backend exit status.
de: Der Backend-Rückgabewert kann nicht ermittelt werden.

en: Unable to get class list
de: Klassenliste konnte nicht ermittelt werden:

en: Unable to get class status
de: Klassenstatus konnte nicht ermittelt werden:

en: Unable to get list of printer drivers
de: Liste der Druckertreiber konnte nicht ermittel werden:

en: Unable to get printer attributes
de: Druckerattribute konnten nicht ermittelt werden:

en: Unable to get printer list
de: Druckerliste konnte nicht ermittelt werden:

en: Unable to get printer status
de: Druckerstatus konnte nicht ermittelt werden

en: Unable to get printer status.
de: Druckerstatus konnte nicht ermittelt werden:

en: Unable to load help index.
de: Hilfeindex kann nicht geladen werden.

en: Unable to locate printer "%s".
de: Der Drucker »%s« kann nicht lokalisiert werden

en: Unable to locate printer.
de: Der Drucker kann nicht lokalisiet werden

en: Unable to modify class
de: Klasse konnte nicht verändert werden:

en: Unable to modify printer
de: Drucker kann nicht verändert werden:

en: Unable to move job
de: Druckauftrag kann nicht bewegt werden

en: Unable to move jobs
de: Druckaufträge können nicht bewegt werden

en: Unable to open PPD file
de: PPD Datei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open cupsd.conf file:
de: Die Datei „cupsd.conf“ kann nicht geöffnet werden:

en: Unable to open device file
de: Die Gerätedatei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open document #%d in job #%d.
de: Das Dokument #%d in Auftrag #%d kann nicht geöffnet werden.

en: Unable to open help file.
de: Die Hilfe-Datei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open print file
de: Die Druckdatei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to open raster file
de: Die Rasterdatei kann nicht geöffnet werden

en: Unable to print test page
de: Die Testseite kann nicht gedruckt werden

en: Unable to read print data.
de: Druckdaten können nicht gelesen werden.

en: Unable to rename job document file.
de: Auftragsdatei kann nicht umbenannt werden.

en: Unable to resolve printer-uri.
de: Drucker-URI kann nicht aufgelöst werden.

en: Unable to run "%s": %s
de: Ausführung von »%s« nicht möglich: %s

en: Unable to send command to printer driver
de: Befehl kann nicht zum Drucker gesendet werden

en: Unable to send data to printer.
de: Kann Daten nicht zum Drucker senden.

en: Unable to set Windows printer driver (%d).
de: Kann Windows Druckertreiber (%d) nicht setzen.

en: Unable to set options
de: Optionen konnten nicht festgelegt werden:

en: Unable to set server default
de: Standardeinstellungen für Server konnten nicht festgelegt werden:

en: Unable to start backend process.
de: Backend-Prozess kann nicht gestartet werden.

en: Unable to upload cupsd.conf file
de: Die Datei „cupsd.conf“ kann nicht hochgeladen werden:

en: Unable to use legacy USB class driver.
de: Der alte USB-KlassenTreiber kann nicht verwendet werden.

en: Unable to write print data
de: Kann Druckdaten nicht schreiben

en: Unable to write uncompressed print data: %s
de: Unkomprimierte Druckdaten %s können nicht geschrieben werden.

en: Unauthorized
de: Nicht berechtigt

en: Units
de: Einheiten

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unknown choice "%s" for option "%s".
de: Unbekannte Auswahl "%s" für Option »%sx.

en: Unknown encryption option value: "%s".
de: Unbekannte Verschlüsselungsoption: »%s«.

en: Unknown file order: "%s".
de: Unbekannte Dateireihenfolge: »%s«.

en: Unknown format character: "%c".
de: Unbekanntes Formatzeichen: »%c«.

en: Unknown hash algorithm.
de: Unbekannter Hashalgorithmus.

en: Unknown media size name.
de: Unbekannter Name der Mediengrösse.

en: Unknown option "%s" with value "%s".
de: Unbekannte Option »%s« mit Wert »%s«.

en: Unknown option "%s".
de: Unbekannte Option »%s«

en: Unknown print mode: "%s".
de: Unbekannter Druckmodus: »%s«.

en: Unknown printer-error-policy "%s".
de: Unbekannte printer-error-policy »%s«.

en: Unknown printer-op-policy "%s".
de: Unbekannte printer-op-policy »%s«.

en: Unknown request method.
de: Unbekannte Anfragemethode.

en: Unknown request version.
de: Unbekannte Anfrageversion

en: Unknown scheme in URI
de: Unbekanntes Schema in URI

en: Unknown service name.
de: Unbekannter Dienstname.

en: Unknown version option value: "%s".
de: Unbekannter Versionsoption: »%s«.

en: Unsupported 'compression' value "%s".
de: Nicht unterstützter Kompressionswert »%s«.

en: Unsupported 'document-format' value "%s".
de: Nicht unterstützter Wert des 'document-format' »%s«.

en: Unsupported 'job-name' value.
de: Nicht unterstützter 'job-name' Wert.

en: Unsupported character set "%s".
de: Nicht unterstützter Zeichensatz »%sx.

en: Unsupported compression "%s".
de: Nicht unterstützte Kompression »%s«.

en: Unsupported document-format "%s".
de: Nicht unterstütztes Dokumentenformat »%s«.

en: Unsupported document-format "%s/%s".
de: Nicht unterstütztes Dokumentenformat »%s/%s«.

en: Unsupported format "%s".
de: Nicht unterstütztes Format »%s«.

en: Unsupported margins.
de: Nicht unterstützte Ränder.

en: Unsupported media value.
de: Nicht unterstützter Medienwert.

en: Unsupported number-up value %d, using number-up=1.
de: Nicht unterstützter number-up Wert %d, verwende number-up=1.

en: Unsupported number-up-layout value %s, using number-up-layout=lrtb.
de: Nicht unterstützter number-up-layout Wert %s, verwende number-up-layout=lrtb.

en: Unsupported raster data.
de: Nicht unterstützte Rasterdaten.

en: Unsupported value type
de: Wertetyp nicht unterstützt

en: Upgrade Required
de: Aktualisierung erforderlich

en: Usage:
    
        lpadmin [-h server] -d destination
        lpadmin [-h server] -x destination
        lpadmin [-h server] -p printer [-c add-class] [-i interface] [-m model]
                           [-r remove-class] [-v device] [-D description]
                           [-P ppd-file] [-o name=value]
                           [-u allow:user,user] [-u deny:user,user]
de: Verwendung:
    
        lpadmin [-h Server] -d Druckziel
        lpadmin [-h Server] -x Druckziel
        lpadmin [-h Server] -p Drucker [-c add-class] [-i Schnittstelle] [-m Modell]
                           [-r remove-class] [-v Gerät] [-D Beschreibung]
                           [-P ppd-Datei] [-o Name=Wert]
                           [-u allow:Benutzer,Benutzer] [-u deny:Benutzer,Benutzer]

en: Usage: %s job-id user title copies options [file]
de: Verwendung: %s Auftrags-ID Benutzer Titel Kopien Optionen [Datei]

en: Usage: cupsaddsmb [options] printer1 ... printerN
de: Verwendung: cupsaddsmb [Optionen] Drucker1 ... DruckerN

en: Usage: cupsctl [options] [param=value ... paramN=valueN]
de: Verwendung: cupsctl [Optionen] [Parameter=Wert ... ParameterN=WertN]

en: Usage: cupsd [options]
de: Verwendung: cupsd [Optionen]

en: Usage: cupsfilter [ options ] [ -- ] filename
de: Verwendung: cupsfilter [ Optionen ] [ -- ] Dateiname

en: Usage: cupstestdsc [options] filename.ps [... filename.ps]
de: Verwendung: cupstestdsc [Optionen] Dateiname.ps [... Dateiname.ps]

en: Usage: cupstestppd [options] filename1.ppd[.gz] [... filenameN.ppd[.gz]]
de: Verwendung: cupstestppd [Optionen] Dateiname1.ppd[.gz] [... DateinameN.ppd[.gz]]

en: Usage: ipptool [options] URI filename [ ... filenameN ]
de: Verwendung: ipptool [Optionen] URI Dateiname [ ... DateinameN ]

en: Usage: lpmove job/src dest
de: Verwendung: lpmove Auftragsquelle Auftragsziel

en: Usage: lpoptions [-h server] [-E] -d printer
           lpoptions [-h server] [-E] [-p printer] -l
           lpoptions [-h server] [-E] -p printer -o option[=value] ...
           lpoptions [-h server] [-E] -x printer
de: Verwendung: lpoptions [-h Server] [-E] -d Drucker
                lpoptions [-h Server] [-E] [-p Drucker] -l
                lpoptions [-h Server] [-E] -p Drucker -o option[=Wert] ...
                lpoptions [-h Server] [-E] -x Drucker

en: Usage: lpq [-P dest] [-U username] [-h hostname[:port]] [-l] [+interval]
de: Verwendung: lpq [-P Ziel] [-U Benutzername] [-h Hostname[:port]] [-l] [+Interval]

en: Usage: ppdc [options] filename.drv [ ... filenameN.drv ]
de: Verwendung: ppdc [Optionen] Dateiname.drv [ ... DateinameN.drv ]

en: Usage: ppdpo [options] -o filename.po filename.drv [ ... filenameN.drv ]
de: Verwendung: ppdpo [Optionen] -o Dateiname.po Dateiname.drv [ ... DateinameN.drv ]

en: Usage: snmp [host-or-ip-address]
de: Verwendung: snmp [Host-oder-IP-Adresse]

en: Value uses indefinite length
de: Wert hat unbestimmte Länge

en: VarBind uses indefinite length
de: VarBind hat unbestimmte Länge

en: Version uses indefinite length
de: Version hat unbestimmte Länge

en: Waiting for job to complete.
de: Warte auf Auftragsabschluss.

en: Waiting for printer to become available.
de: Warte darauf dass der Drucker verfügbar wird.

en: Waiting for printer to finish.
de: Warte auf Abschluss.

en: Warning, no Windows 2000 printer drivers are installed.
de: Warnung, keine Win2k Treiber installiert.

en: Web Interface is Disabled
de: Web-Schnittstelle ist abgeschaltet

en: Windowed Envelope
de: Fensterumschlag

en: Yes
de: Ja

en: You must access this page using the URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.
de: Auf diese Seite greifen Sie zu über die URL <A HREF="https://%s:%d%s">https://%s:%d%s</A>.

en: ZPL Label Printer
de: ZPL Etikettendrucker

en: aborted
de: abgebrochen

en: accuracy-units
de: Accuracy Units

en: accuracy-units.mm
de: Mm

en: accuracy-units.nm
de: Nm

en: accuracy-units.um
de: Um

en: baling
de: Bale Output

en: baling-type
de: Baling Type

en: baling-type.band
de: Band

en: baling-type.shrink-wrap
de: Shrink Wrap

en: baling-type.wrap
de: Wrap

en: baling-when
de: Baling When

en: baling-when.after-job
de: After Job

en: baling-when.after-sets
de: After Sets

en: binding
de: Bind Output

en: binding-reference-edge
de: Binding Reference Edge

en: binding-reference-edge.bottom
de: Bottom

en: binding-reference-edge.left
de: Left

en: binding-reference-edge.right
de: Right

en: binding-reference-edge.top
de: Top

en: binding-type
de: Binding Type

en: binding-type.adhesive
de: Adhesive

en: binding-type.comb
de: Comb

en: binding-type.flat
de: Flat

en: binding-type.padding
de: Padding

en: binding-type.perfect
de: Perfect

en: binding-type.spiral
de: Spiral

en: binding-type.tape
de: Tape

en: binding-type.velo
de: Velo

en: canceled
de: abgebrochen

en: charge-info-message
de: Charge Info Message

en: coating
de: Coat Sheets

en: coating-sides
de: Coating Sides

en: coating-sides.back
de: Back

en: coating-sides.both
de: Both

en: coating-sides.front
de: Front

en: coating-type
de: Coating Type

en: coating-type.archival
de: Archival

en: coating-type.archival-glossy
de: Archival Glossy

en: coating-type.archival-matte
de: Archival Matte

en: coating-type.archival-semi-gloss
de: Archival Semi Gloss

en: coating-type.glossy
de: Glossy

en: coating-type.high-gloss
de: High Gloss

en: coating-type.matte
de: Matte

en: coating-type.semi-gloss
de: Semi-Gloss

en: coating-type.silicone
de: Silicone

en: coating-type.translucent
de: Translucent

en: completed
de: abgeschlossen

en: confirmation-sheet-print
de: Confirmation Sheet Print

en: copies
de: Copies

en: cover-back
de: Cover Back

en: cover-front
de: Cover Front

en: cover-sheet-info
de: Cover Sheet Info

en: cover-sheet-info-supported.date-time
de: Date Time

en: cover-sheet-info-supported.from-name
de: From Name

en: cover-sheet-info-supported.logo
de: Logo

en: cover-sheet-info-supported.message
de: Message

en: cover-sheet-info-supported.organization
de: Organization

en: cover-sheet-info-supported.subject
de: Subject

en: cover-sheet-info-supported.to-name
de: To Name

en: cover-type
de: Cover Type

en: cover-type.no-cover
de: No Cover

en: cover-type.print-back
de: Print Back

en: cover-type.print-both
de: Print Both

en: cover-type.print-front
de: Print Front

en: cover-type.print-none
de: Print None

en: covering
de: Cover Output

en: covering-name
de: Covering Name

en: covering-name.plain
de: Plain

en: covering-name.pre-cut
de: Pre Cut

en: covering-name.pre-printed
de: Pre Printed

en: cups-deviced failed to execute.
de: „cups-deviced“ konnte nicht ausgeführt werden.

en: cups-driverd failed to execute.
de: „cups-driverd“ konnte nicht ausgeführt werden.

en: cupsaddsmb: No PPD file for printer "%s" - %s
de: cupsaddsmb: Keine PPD Datei für Drucker »%s« - %s

en: cupsctl: Cannot set Listen or Port directly.
de: cupsctl: Kann nicht direkt auf dem Port hören.

en: cupsctl: Unable to connect to server: %s
de: cupsctl: Kann nicht mit dem Server %s verbinden

en: cupsctl: Unknown option "%s"
de: cupsctl: Unbekannte Option »%s«

en: cupsctl: Unknown option "-%c"
de: cupsctl: Unbekannte Option "-%c"

en: cupsd: Expected config filename after "-c" option.
de: cupsd: Konfigurations-Dateiname nach der »-c« Option erwartet.

en: cupsd: Expected cups-files.conf filename after "-s" option.
de: cupsd: Dateiname cups-files.conf nach der »-s« Option erwartet.

en: cupsd: On-demand support not compiled in, running in normal mode.
de: cupsd: Start auf Anforderung nicht einkompiliert, starte im normalen Modus.

en: cupsd: Relative cups-files.conf filename not allowed.
de: cupsd: Relativer Dateiname für cups-files.conf nicht zulässig.

en: cupsd: Unable to get current directory.
de: cupsd: Aktuelles Verzeichnis kann nicht ermittelt werden.

en: cupsd: Unable to get path to cups-files.conf file.
de: cupsd: Pfad zur Datei cups-files.conf kann nicht ermittelt werden.

en: cupsd: Unknown argument "%s" - aborting.
de: cupsd: Unbekanntes Argument "%s" - Abbruch.

en: cupsd: Unknown option "%c" - aborting.
de: cupsd: Unbekannte Option "%c" - Abbruch.

en: cupsfilter: Invalid document number %d.
de: cupsfilter: ungültige Dokumentennummer %d.

en: cupsfilter: Invalid job ID %d.
de: cupsfilter: ungültige Auftrags-ID %d.

en: cupsfilter: Only one filename can be specified.
de: cupsfilter: Es kann nur ein Dateiname angegeben werden.

en: cupsfilter: Unable to get job file - %s
de: cupsfilter: Auftragsdatei nicht verfügbar - %s

en: cupstestppd: The -q option is incompatible with the -v option.
de: cupstestppd: Die -q Option ist nicht vereinbar mit der -v Option.

en: cupstestppd: The -v option is incompatible with the -q option.
de: cupstestppd: Die -v Option ist nicht vereinbar mit der -q Option.

en: detailed-status-message
de: Detailed Status Message

en: device for %s/%s: %s
de: Gerät für %s/%s: %s

en: device for %s: %s
de: Gerät für %s: %s

en: document-copies
de: Copies

en: document-state
de: Document State

en: document-state-reasons
de: Detailed Document State

en: document-state-reasons.aborted-by-system
de: Aborted By System

en: document-state-reasons.canceled-at-device
de: Canceled At Device

en: document-state-reasons.canceled-by-operator
de: Canceled By Operator

en: document-state-reasons.canceled-by-user
de: Canceled By User

en: document-state-reasons.completed-successfully
de: Completed Successfully

en: document-state-reasons.completed-with-errors
de: Completed With Errors

en: document-state-reasons.completed-with-warnings
de: Completed With Warnings

en: document-state-reasons.compression-error
de: Compression Error

en: document-state-reasons.data-insufficient
de: Data Insufficient

en: document-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
de: Digital Signature Did Not Verify

en: document-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
de: Digital Signature Type Not Supported

en: document-state-reasons.digital-signature-wait
de: Digital Signature Wait

en: document-state-reasons.document-access-error
de: Document Access Error

en: document-state-reasons.document-fetchable
de: Document Fetchable

en: document-state-reasons.document-format-error
de: Document Format Error

en: document-state-reasons.document-password-error
de: Document Password Error

en: document-state-reasons.document-permission-error
de: Document Permission Error

en: document-state-reasons.document-security-error
de: Document Security Error

en: document-state-reasons.document-unprintable-error
de: Document Unprintable Error

en: document-state-reasons.errors-detected
de: Errors Detected

en: document-state-reasons.incoming
de: Incoming

en: document-state-reasons.interpreting
de: Interpreting

en: document-state-reasons.none
de: None

en: document-state-reasons.outgoing
de: Outgoing

en: document-state-reasons.printing
de: Printing

en: document-state-reasons.processing-to-stop-point
de: Processing To Stop Point

en: document-state-reasons.queued
de: Queued

en: document-state-reasons.queued-for-marker
de: Queued For Marker

en: document-state-reasons.queued-in-device
de: Queued In Device

en: document-state-reasons.resources-are-not-ready
de: Resources Are Not Ready

en: document-state-reasons.resources-are-not-supported
de: Resources Are Not Supported

en: document-state-reasons.submission-interrupted
de: Submission Interrupted

en: document-state-reasons.transforming
de: Transforming

en: document-state-reasons.unsupported-compression
de: Unsupported Compression

en: document-state-reasons.unsupported-document-format
de: Unsupported Document Format

en: document-state-reasons.warnings-detected
de: Warnings Detected

en: document-state.3
de: Pending

en: document-state.5
de: Processing

en: document-state.6
de: Processing Stopped

en: document-state.7
de: Canceled

en: document-state.8
de: Aborted

en: document-state.9
de: Completed

en: error-index uses indefinite length
de: Fehlerindex hat unbestimmte Länge

en: error-status uses indefinite length
de: Fehlerstatus hat unbestimmte Länge

en: feed-orientation
de: Feed Orientation

en: feed-orientation.long-edge-first
de: Long Edge First

en: feed-orientation.short-edge-first
de: Short Edge First

en: fetch-status-code
de: Fetch Status Code

en: finishing-template
de: Finishing Template

en: finishing-template.bale
de: Bale

en: finishing-template.bind
de: Bind

en: finishing-template.bind-bottom
de: Bind Bottom

en: finishing-template.bind-left
de: Bind Left

en: finishing-template.bind-right
de: Bind Right

en: finishing-template.bind-top
de: Bind Top

en: finishing-template.booklet-maker
de: Booklet Maker

en: finishing-template.coat
de: Coat

en: finishing-template.cover
de: Cover

en: finishing-template.edge-stitch
de: Edge Stitch

en: finishing-template.edge-stitch-bottom
de: Edge Stitch Bottom

en: finishing-template.edge-stitch-left
de: Edge Stitch Left

en: finishing-template.edge-stitch-right
de: Edge Stitch Right

en: finishing-template.edge-stitch-top
de: Edge Stitch Top

en: finishing-template.fold
de: Fold

en: finishing-template.fold-accordion
de: Fold Accordion

en: finishing-template.fold-double-gate
de: Fold Double Gate

en: finishing-template.fold-engineering-z
de: Fold Engineering Z

en: finishing-template.fold-gate
de: Fold Gate

en: finishing-template.fold-half
de: Fold Half

en: finishing-template.fold-half-z
de: Fold Half Z

en: finishing-template.fold-left-gate
de: Fold Left Gate

en: finishing-template.fold-letter
de: Fold Letter

en: finishing-template.fold-parallel
de: Fold Parallel

en: finishing-template.fold-poster
de: Fold Poster

en: finishing-template.fold-right-gate
de: Fold Right Gate

en: finishing-template.fold-z
de: Fold Z

en: finishing-template.jdf-f10-1
de: JDF F10 1

en: finishing-template.jdf-f10-2
de: JDF F10 2

en: finishing-template.jdf-f10-3
de: JDF F10 3

en: finishing-template.jdf-f12-1
de: JDF F12 1

en: finishing-template.jdf-f12-10
de: JDF F12 10

en: finishing-template.jdf-f12-11
de: JDF F12 11

en: finishing-template.jdf-f12-12
de: JDF F12 12

en: finishing-template.jdf-f12-13
de: JDF F12 13

en: finishing-template.jdf-f12-14
de: JDF F12 14

en: finishing-template.jdf-f12-2
de: JDF F12 2

en: finishing-template.jdf-f12-3
de: JDF F12 3

en: finishing-template.jdf-f12-4
de: JDF F12 4

en: finishing-template.jdf-f12-5
de: JDF F12 5

en: finishing-template.jdf-f12-6
de: JDF F12 6

en: finishing-template.jdf-f12-7
de: JDF F12 7

en: finishing-template.jdf-f12-8
de: JDF F12 8

en: finishing-template.jdf-f12-9
de: JDF F12 9

en: finishing-template.jdf-f14-1
de: JDF F14 1

en: finishing-template.jdf-f16-1
de: JDF F16 1

en: finishing-template.jdf-f16-10
de: JDF F16 10

en: finishing-template.jdf-f16-11
de: JDF F16 11

en: finishing-template.jdf-f16-12
de: JDF F16 12

en: finishing-template.jdf-f16-13
de: JDF F16 13

en: finishing-template.jdf-f16-14
de: JDF F16 14

en: finishing-template.jdf-f16-2
de: JDF F16 2

en: finishing-template.jdf-f16-3
de: JDF F16 3

en: finishing-template.jdf-f16-4
de: JDF F16 4

en: finishing-template.jdf-f16-5
de: JDF F16 5

en: finishing-template.jdf-f16-6
de: JDF F16 6

en: finishing-template.jdf-f16-7
de: JDF F16 7

en: finishing-template.jdf-f16-8
de: JDF F16 8

en: finishing-template.jdf-f16-9
de: JDF F16 9

en: finishing-template.jdf-f18-1
de: JDF F18 1

en: finishing-template.jdf-f18-2
de: JDF F18 2

en: finishing-template.jdf-f18-3
de: JDF F18 3

en: finishing-template.jdf-f18-4
de: JDF F18 4

en: finishing-template.jdf-f18-5
de: JDF F18 5

en: finishing-template.jdf-f18-6
de: JDF F18 6

en: finishing-template.jdf-f18-7
de: JDF F18 7

en: finishing-template.jdf-f18-8
de: JDF F18 8

en: finishing-template.jdf-f18-9
de: JDF F18 9

en: finishing-template.jdf-f2-1
de: JDF F2 1

en: finishing-template.jdf-f20-1
de: JDF F20 1

en: finishing-template.jdf-f20-2
de: JDF F20 2

en: finishing-template.jdf-f24-1
de: JDF F24 1

en: finishing-template.jdf-f24-10
de: JDF F24 10

en: finishing-template.jdf-f24-11
de: JDF F24 11

en: finishing-template.jdf-f24-2
de: JDF F24 2

en: finishing-template.jdf-f24-3
de: JDF F24 3

en: finishing-template.jdf-f24-4
de: JDF F24 4

en: finishing-template.jdf-f24-5
de: JDF F24 5

en: finishing-template.jdf-f24-6
de: JDF F24 6

en: finishing-template.jdf-f24-7
de: JDF F24 7

en: finishing-template.jdf-f24-8
de: JDF F24 8

en: finishing-template.jdf-f24-9
de: JDF F24 9

en: finishing-template.jdf-f28-1
de: JDF F28 1

en: finishing-template.jdf-f32-1
de: JDF F32 1

en: finishing-template.jdf-f32-2
de: JDF F32 2

en: finishing-template.jdf-f32-3
de: JDF F32 3

en: finishing-template.jdf-f32-4
de: JDF F32 4

en: finishing-template.jdf-f32-5
de: JDF F32 5

en: finishing-template.jdf-f32-6
de: JDF F32 6

en: finishing-template.jdf-f32-7
de: JDF F32 7

en: finishing-template.jdf-f32-8
de: JDF F32 8

en: finishing-template.jdf-f32-9
de: JDF F32 9

en: finishing-template.jdf-f36-1
de: JDF F36 1

en: finishing-template.jdf-f36-2
de: JDF F36 2

en: finishing-template.jdf-f4-1
de: JDF F4 1

en: finishing-template.jdf-f4-2
de: JDF F4 2

en: finishing-template.jdf-f40-1
de: JDF F40 1

en: finishing-template.jdf-f48-1
de: JDF F48 1

en: finishing-template.jdf-f48-2
de: JDF F48 2

en: finishing-template.jdf-f6-1
de: JDF F6 1

en: finishing-template.jdf-f6-2
de: JDF F6 2

en: finishing-template.jdf-f6-3
de: JDF F6 3

en: finishing-template.jdf-f6-4
de: JDF F6 4

en: finishing-template.jdf-f6-5
de: JDF F6 5

en: finishing-template.jdf-f6-6
de: JDF F6 6

en: finishing-template.jdf-f6-7
de: JDF F6 7

en: finishing-template.jdf-f6-8
de: JDF F6 8

en: finishing-template.jdf-f64-1
de: JDF F64 1

en: finishing-template.jdf-f64-2
de: JDF F64 2

en: finishing-template.jdf-f8-1
de: JDF F8 1

en: finishing-template.jdf-f8-2
de: JDF F8 2

en: finishing-template.jdf-f8-3
de: JDF F8 3

en: finishing-template.jdf-f8-4
de: JDF F8 4

en: finishing-template.jdf-f8-5
de: JDF F8 5

en: finishing-template.jdf-f8-6
de: JDF F8 6

en: finishing-template.jdf-f8-7
de: JDF F8 7

en: finishing-template.jog-offset
de: Jog Offset

en: finishing-template.laminate
de: Laminate

en: finishing-template.punch
de: Punch

en: finishing-template.punch-bottom-left
de: Punch Bottom Left

en: finishing-template.punch-bottom-right
de: Punch Bottom Right

en: finishing-template.punch-dual-bottom
de: Punch Dual Bottom

en: finishing-template.punch-dual-left
de: Punch Dual Left

en: finishing-template.punch-dual-right
de: Punch Dual Right

en: finishing-template.punch-dual-top
de: Punch Dual Top

en: finishing-template.punch-multiple-bottom
de: Punch Multiple Bottom

en: finishing-template.punch-multiple-left
de: Punch Multiple Left

en: finishing-template.punch-multiple-right
de: Punch Multiple Right

en: finishing-template.punch-multiple-top
de: Punch Multiple Top

en: finishing-template.punch-quad-bottom
de: Punch Quad Bottom

en: finishing-template.punch-quad-left
de: Punch Quad Left

en: finishing-template.punch-quad-right
de: Punch Quad Right

en: finishing-template.punch-quad-top
de: Punch Quad Top

en: finishing-template.punch-top-left
de: Punch Top Left

en: finishing-template.punch-top-right
de: Punch Top Right

en: finishing-template.punch-triple-bottom
de: Punch Triple Bottom

en: finishing-template.punch-triple-left
de: Punch Triple Left

en: finishing-template.punch-triple-right
de: Punch Triple Right

en: finishing-template.punch-triple-top
de: Punch Triple Top

en: finishing-template.saddle-stitch
de: Saddle Stitch

en: finishing-template.staple
de: Staple

en: finishing-template.staple-bottom-left
de: Staple Bottom Left

en: finishing-template.staple-bottom-right
de: Staple Bottom Right

en: finishing-template.staple-dual-bottom
de: Staple Dual Bottom

en: finishing-template.staple-dual-left
de: Staple Dual Left

en: finishing-template.staple-dual-right
de: Staple Dual Right

en: finishing-template.staple-dual-top
de: Staple Dual Top

en: finishing-template.staple-top-left
de: Staple Top Left

en: finishing-template.staple-top-right
de: Staple Top Right

en: finishing-template.staple-triple-bottom
de: Staple Triple Bottom

en: finishing-template.staple-triple-left
de: Staple Triple Left

en: finishing-template.staple-triple-right
de: Staple Triple Right

en: finishing-template.staple-triple-top
de: Staple Triple Top

en: finishing-template.trim
de: Trim

en: finishing-template.trim-after-copies
de: Trim After Copies

en: finishing-template.trim-after-documents
de: Trim After Documents

en: finishing-template.trim-after-job
de: Trim After Job

en: finishing-template.trim-after-pages
de: Trim After Pages

en: finishings
de: Finishings

en: finishings-col
de: Finishings

en: finishings.10
de: Fold

en: finishings.100
de: Fold Z

en: finishings.101
de: Fold Engineering Z

en: finishings.11
de: Trim

en: finishings.12
de: Bale

en: finishings.13
de: Booklet Maker

en: finishings.14
de: Jog Offset

en: finishings.15
de: Coat

en: finishings.16
de: Laminate

en: finishings.20
de: Staple Top Left

en: finishings.21
de: Staple Bottom Left

en: finishings.22
de: Staple Top Right

en: finishings.23
de: Staple Bottom Right

en: finishings.24
de: Edge Stitch Left

en: finishings.25
de: Edge Stitch Top

en: finishings.26
de: Edge Stitch Right

en: finishings.27
de: Edge Stitch Bottom

en: finishings.28
de: Staple Dual Left

en: finishings.29
de: Staple Dual Top

en: finishings.3
de: None

en: finishings.30
de: Staple Dual Right

en: finishings.31
de: Staple Dual Bottom

en: finishings.32
de: Staple Triple Left

en: finishings.33
de: Staple Triple Top

en: finishings.34
de: Staple Triple Right

en: finishings.35
de: Staple Triple Bottom

en: finishings.4
de: Staple

en: finishings.5
de: Punch

en: finishings.50
de: Bind Left

en: finishings.51
de: Bind Top

en: finishings.52
de: Bind Right

en: finishings.53
de: Bind Bottom

en: finishings.6
de: Cover

en: finishings.60
de: Trim After Pages

en: finishings.61
de: Trim After Documents

en: finishings.62
de: Trim After Copies

en: finishings.63
de: Trim After Job

en: finishings.7
de: Bind

en: finishings.70
de: Punch Top Left

en: finishings.71
de: Punch Bottom Left

en: finishings.72
de: Punch Top Right

en: finishings.73
de: Punch Bottom Right

en: finishings.74
de: Punch Dual Left

en: finishings.75
de: Punch Dual Top

en: finishings.76
de: Punch Dual Right

en: finishings.77
de: Punch Dual Bottom

en: finishings.78
de: Punch Triple Left

en: finishings.79
de: Punch Triple Top

en: finishings.8
de: Saddle Stitch

en: finishings.80
de: Punch Triple Right

en: finishings.81
de: Punch Triple Bottom

en: finishings.82
de: Punch Quad Left

en: finishings.83
de: Punch Quad Top

en: finishings.84
de: Punch Quad Right

en: finishings.85
de: Punch Quad Bottom

en: finishings.86
de: Punch Multiple Left

en: finishings.87
de: Punch Multiple Top

en: finishings.88
de: Punch Multiple Right

en: finishings.89
de: Punch Multiple Bottom

en: finishings.9
de: Edge Stitch

en: finishings.90
de: Fold Accordion

en: finishings.91
de: Fold Double Gate

en: finishings.92
de: Fold Gate

en: finishings.93
de: Fold Half

en: finishings.94
de: Fold Half Z

en: finishings.95
de: Fold Left Gate

en: finishings.96
de: Fold Letter

en: finishings.97
de: Fold Parallel

en: finishings.98
de: Fold Poster

en: finishings.99
de: Fold Right Gate

en: folding
de: Fold

en: folding-direction
de: Folding Direction

en: folding-direction.inward
de: Inward

en: folding-direction.outward
de: Outward

en: folding-offset
de: Fold Position

en: folding-reference-edge
de: Folding Reference Edge

en: folding-reference-edge.bottom
de: Bottom

en: folding-reference-edge.left
de: Left

en: folding-reference-edge.right
de: Right

en: folding-reference-edge.top
de: Top

en: font-name-requested
de: Font Name

en: font-size-requested
de: Font Size

en: force-front-side
de: Force Front Side

en: from-name
de: From Name

en: held
de: gehalten

en: idle
de: inaktiv

en: imposition-template
de: Imposition Template

en: imposition-template.none
de: None

en: imposition-template.signature
de: Signature

en: input-attributes
de: Input Attributes

en: input-auto-scaling
de: Scan Auto Scaling

en: input-auto-skew-correction
de: Scan Auto Skew Correction

en: input-brightness
de: Scan Brightness

en: input-color-mode
de: Input Color Mode

en: input-color-mode.auto
de: Automatic

en: input-color-mode.bi-level
de: Bi-Level

en: input-color-mode.cmyk_16
de: CMYK 16

en: input-color-mode.cmyk_8
de: CMYK 8

en: input-color-mode.color
de: Color

en: input-color-mode.color_8
de: Color 8

en: input-color-mode.monochrome
de: Monochrome

en: input-color-mode.monochrome_16
de: Monochrome 16

en: input-color-mode.monochrome_4
de: Monochrome 4

en: input-color-mode.monochrome_8
de: Monochrome 8

en: input-color-mode.rgb_16
de: RGB 16

en: input-color-mode.rgba_16
de: RGBA 16

en: input-color-mode.rgba_8
de: RGBA 8

en: input-content-type
de: Input Content Type

en: input-content-type.auto
de: Automatic

en: input-content-type.halftone
de: Halftone

en: input-content-type.line-art
de: Line Art

en: input-content-type.magazine
de: Magazine

en: input-content-type.photo
de: Photo

en: input-content-type.text
de: Text

en: input-content-type.text-and-photo
de: Text And Photo

en: input-contrast
de: Scan Contrast

en: input-film-scan-mode
de: Input Film Scan Mode

en: input-film-scan-mode.black-and-white-negative-film
de: Black And White Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-negative-film
de: Color Negative Film

en: input-film-scan-mode.color-slide-film
de: Color Slide Film

en: input-film-scan-mode.not-applicable
de: Not Applicable

en: input-images-to-transfer
de: Scan Images To Transfer

en: input-media
de: Input Media

en: input-media.auto
de: Automatic

en: input-orientation-requested
de: Input Orientation

en: input-quality
de: Input Quality

en: input-resolution
de: Scan Resolution

en: input-scaling-height
de: Scan Scaling Height

en: input-scaling-width
de: Scan Scaling Width

en: input-scan-regions
de: Scan Regions

en: input-sharpness
de: Scan Sharpness

en: input-sides
de: Input Sides

en: input-source
de: Input Source

en: input-source.adf
de: Adf

en: input-source.film-reader
de: Film Reader

en: input-source.platen
de: Platen

en: insert-after-page-number
de: Insert Page Number

en: insert-count
de: Insert Count

en: insert-sheet
de: Insert Sheet

en: job-account-id
de: Job Account ID

en: job-account-type
de: Job Account Type

en: job-account-type.general
de: General

en: job-account-type.group
de: Group

en: job-account-type.none
de: None

en: job-accounting-output-bin
de: Job Accounting Output Bin

en: job-accounting-sheets
de: Job Accounting Sheets

en: job-accounting-sheets-type
de: Job Accounting Sheets Type

en: job-accounting-sheets-type.none
de: None

en: job-accounting-sheets-type.standard
de: Standard

en: job-accounting-user-id
de: Job Accounting User ID

en: job-collation-type
de: Job Collation Type

en: job-collation-type.3
de: Uncollated Sheets

en: job-collation-type.4
de: Collated Documents

en: job-collation-type.5
de: Uncollated Documents

en: job-copies
de: Job Copies

en: job-cover-back
de: Job Cover Back

en: job-cover-front
de: Job Cover Front

en: job-delay-output-until
de: Job Delay Output Until

en: job-delay-output-until-time
de: Job Delay Output Until Time

en: job-delay-output-until.day-time
de: Day Time

en: job-delay-output-until.evening
de: Evening

en: job-delay-output-until.indefinite
de: Indefinite

en: job-delay-output-until.night
de: Night

en: job-delay-output-until.no-delay-output
de: No Delay Output

en: job-delay-output-until.second-shift
de: Second Shift

en: job-delay-output-until.third-shift
de: Third Shift

en: job-delay-output-until.weekend
de: Weekend

en: job-error-action
de: Job Error Action

en: job-error-action.abort-job
de: Abort Job

en: job-error-action.cancel-job
de: Cancel Job

en: job-error-action.continue-job
de: Continue Job

en: job-error-action.suspend-job
de: Suspend Job

en: job-error-sheet
de: Job Error Sheet

en: job-error-sheet-type
de: Job Error Sheet Type

en: job-error-sheet-type.none
de: None

en: job-error-sheet-type.standard
de: Standard

en: job-error-sheet-when
de: Job Error Sheet When

en: job-error-sheet-when.always
de: Always

en: job-error-sheet-when.on-error
de: On Error

en: job-finishings
de: Job Finishings

en: job-hold-until
de: Hold Until

en: job-hold-until-time
de: Job Hold Until Time

en: job-hold-until.day-time
de: Day Time

en: job-hold-until.evening
de: Evening

en: job-hold-until.indefinite
de: Released

en: job-hold-until.night
de: Night

en: job-hold-until.no-hold
de: No Hold

en: job-hold-until.second-shift
de: Second Shift

en: job-hold-until.third-shift
de: Third Shift

en: job-hold-until.weekend
de: Weekend

en: job-mandatory-attributes
de: Job Mandatory Attributes

en: job-name
de: Job Name

en: job-phone-number
de: Job Phone Number

en: job-printer-uri attribute missing.
de: job-printer-uri Attribut fehlt.

en: job-priority
de: Job Priority

en: job-recipient-name
de: Job Recipient Name

en: job-save-disposition
de: Job Save Disposition

en: job-sheet-message
de: Job Sheet Message

en: job-sheets
de: Banner Page

en: job-sheets-col
de: Banner Page

en: job-sheets.first-print-stream-page
de: First Print Stream Page

en: job-sheets.job-both-sheet
de: Start and End Sheets

en: job-sheets.job-end-sheet
de: End Sheet

en: job-sheets.job-start-sheet
de: Start Sheet

en: job-sheets.none
de: None

en: job-sheets.standard
de: Standard

en: job-state
de: Job State

en: job-state-message
de: Job State Message

en: job-state-reasons
de: Detailed Job State

en: job-state-reasons.aborted-by-system
de: Aborted By System

en: job-state-reasons.account-authorization-failed
de: Account Authorization Failed

en: job-state-reasons.account-closed
de: Account Closed

en: job-state-reasons.account-info-needed
de: Account Info Needed

en: job-state-reasons.account-limit-reached
de: Account Limit Reached

en: job-state-reasons.compression-error
de: Compression Error

en: job-state-reasons.conflicting-attributes
de: Conflicting Attributes

en: job-state-reasons.connected-to-destination
de: Connected To Destination

en: job-state-reasons.connecting-to-destination
de: Connecting To Destination

en: job-state-reasons.destination-uri-failed
de: Destination Uri Failed

en: job-state-reasons.digital-signature-did-not-verify
de: Digital Signature Did Not Verify

en: job-state-reasons.digital-signature-type-not-supported
de: Digital Signature Type Not Supported

en: job-state-reasons.document-access-error
de: Document Access Error

en: job-state-reasons.document-format-error
de: Document Format Error

en: job-state-reasons.document-password-error
de: Document Password Error

en: job-state-reasons.document-permission-error
de: Document Permission Error

en: job-state-reasons.document-security-error
de: Document Security Error

en: job-state-reasons.document-unprintable-error
de: Document Unprintable Error

en: job-state-reasons.errors-detected
de: Errors Detected

en: job-state-reasons.job-canceled-at-device
de: Job Canceled At Device

en: job-state-reasons.job-canceled-by-operator
de: Job Canceled By Operator

en: job-state-reasons.job-canceled-by-user
de: Job Canceled By User

en: job-state-reasons.job-completed-successfully
de: Job Completed Successfully

en: job-state-reasons.job-completed-with-errors
de: Job Completed With Errors

en: job-state-reasons.job-completed-with-warnings
de: Job Completed With Warnings

en: job-state-reasons.job-data-insufficient
de: Job Data Insufficient

en: job-state-reasons.job-delay-output-until-specified
de: Job Delay Output Until Specified

en: job-state-reasons.job-digital-signature-wait
de: Job Digital Signature Wait

en: job-state-reasons.job-fetchable
de: Job Fetchable

en: job-state-reasons.job-held-for-review
de: Job Held For Review

en: job-state-reasons.job-hold-until-specified
de: Job Hold Until Specified

en: job-state-reasons.job-incoming
de: Job Incoming

en: job-state-reasons.job-interpreting
de: Job Interpreting

en: job-state-reasons.job-outgoing
de: Job Outgoing

en: job-state-reasons.job-password-wait
de: Job Password Wait

en: job-state-reasons.job-printed-successfully
de: Job Printed Successfully

en: job-state-reasons.job-printed-with-errors
de: Job Printed With Errors

en: job-state-reasons.job-printed-with-warnings
de: Job Printed With Warnings

en: job-state-reasons.job-printing
de: Job Printing

en: job-state-reasons.job-queued
de: Job Queued

en: job-state-reasons.job-queued-for-marker
de: Job Queued For Marker

en: job-state-reasons.job-release-wait
de: Job Release Wait

en: job-state-reasons.job-restartable
de: Job Restartable

en: job-state-reasons.job-resuming
de: Job Resuming

en: job-state-reasons.job-saved-successfully
de: Job Saved Successfully

en: job-state-reasons.job-saved-with-errors
de: Job Saved With Errors

en: job-state-reasons.job-saved-with-warnings
de: Job Saved With Warnings

en: job-state-reasons.job-saving
de: Job Saving

en: job-state-reasons.job-spooling
de: Job Spooling

en: job-state-reasons.job-streaming
de: Job Streaming

en: job-state-reasons.job-suspended
de: Job Suspended

en: job-state-reasons.job-suspended-by-operator
de: Job Suspended By Operator

en: job-state-reasons.job-suspended-by-system
de: Job Suspended By System

en: job-state-reasons.job-suspended-by-user
de: Job Suspended By User

en: job-state-reasons.job-suspending
de: Job Suspending

en: job-state-reasons.job-transferring
de: Job Transferring

en: job-state-reasons.job-transforming
de: Job Transforming

en: job-state-reasons.none
de: None

en: job-state-reasons.printer-stopped
de: Printer Stopped

en: job-state-reasons.printer-stopped-partly
de: Printer Stopped Partly

en: job-state-reasons.processing-to-stop-point
de: Processing To Stop Point

en: job-state-reasons.queued-in-device
de: Queued In Device

en: job-state-reasons.resources-are-not-ready
de: Resources Are Not Ready

en: job-state-reasons.resources-are-not-supported
de: Resources Are Not Supported

en: job-state-reasons.service-off-line
de: Service Off Line

en: job-state-reasons.submission-interrupted
de: Submission Interrupted

en: job-state-reasons.unsupported-attributes-or-values
de: Unsupported Attributes Or Values

en: job-state-reasons.unsupported-compression
de: Unsupported Compression

en: job-state-reasons.unsupported-document-format
de: Unsupported Document Format

en: job-state-reasons.waiting-for-user-action
de: Waiting For User Action

en: job-state-reasons.warnings-detected
de: Warnings Detected

en: job-state.3
de: Pending

en: job-state.4
de: Pending Held

en: job-state.5
de: Processing

en: job-state.6
de: Processing Stopped

en: job-state.7
de: Canceled

en: job-state.8
de: Aborted

en: job-state.9
de: Completed

en: laminating
de: Laminate Pages

en: laminating-sides
de: Laminating Sides

en: laminating-sides.back
de: Back

en: laminating-sides.both
de: Both

en: laminating-sides.front
de: Front

en: laminating-type
de: Laminating Type

en: laminating-type.archival
de: Archival

en: laminating-type.glossy
de: Glossy

en: laminating-type.high-gloss
de: High Gloss

en: laminating-type.matte
de: Matte

en: laminating-type.semi-gloss
de: Semi-Gloss

en: laminating-type.translucent
de: Translucent

en: logo
de: Logo

en: lpadmin: Class name can only contain printable characters.
de: lpadmin: Klassenname darf nur druckbare Zeichen enthalten.

en: lpadmin: Expected PPD after "-%c" option.
de: lpadmin: Nach der "-%c" Option PPD erwartet.

en: lpadmin: Expected allow/deny:userlist after "-u" option.
de: lpadmin: Nach der "-u" Option wird eine allow/deny:userlist erwartet.

en: lpadmin: Expected class after "-r" option.
de: lpadmin: Klasse nach der "-r" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected class name after "-c" option.
de: lpadmin: Klasse nach der "-c" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected description after "-D" option.
de: lpadmin: BEschreibung nach der "-D" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected device URI after "-v" option.
de: lpadmin: Geräte-URI nach der "-v" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected file type(s) after "-I" option.
de: lpadmin: Dateitype nach der "-I" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected hostname after "-h" option.
de: lpadmin: Hostname nach der "-h" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected location after "-L" option.
de: lpadmin: Ort nach der "-L" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected model after "-m" option.
de: lpadmin: Modellangabe nach der "-m" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected name after "-R" option.
de: lpadmin: Name nach der "-R" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected name=value after "-o" option.
de: lpadmin: Name=Wert nach der "-o" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected printer after "-p" option.
de: lpadmin: Drucker nach der "-p" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected printer name after "-d" option.
de: lpadmin: Druckername nach der "-d" Option erwartet.

en: lpadmin: Expected printer or class after "-x" option.
de: lpadmin: Drucker oder Klasse nach der "-x" Option erwartet.

en: lpadmin: No member names were seen.
de: lpadmin: Keine Mitgleidernamen erkennbar.

en: lpadmin: Printer %s is already a member of class %s.
de: lpadmin: Drucker %s ist bereits Mitglied der Klasse %s.

en: lpadmin: Printer %s is not a member of class %s.
de: lpadmin: Drucker %s ist kein Mitglied der Klasse %s.

en: lpadmin: Printer name can only contain printable characters.
de: lpadmin: Druckername darf nur druckbare Zeichen enthalten.

en: lpadmin: Unable to add a printer to the class:
             You must specify a printer name first.
de: lpadmin: Kann Drucker nicht zur Klasse hinzufügen:
             Der Druckername muss zuerst angegeben werden.

en: lpadmin: Unable to connect to server: %s
de: lpadmin: Kann nicht mit dem Server %s verbinden.

en: lpadmin: Unable to create temporary file
de: lpadmin: Temporäre Datei kann nicht angelegt werden

en: lpadmin: Unable to open PPD file "%s" - %s
de: lpadmin: Kann PPD Datei "%s" - %s nicht öffnen

en: lpadmin: Unable to remove a printer from the class:
             You must specify a printer name first.
de: lpadmin: Entfernen des Drucker aus der Klasse nicht möglich:
             Sie müssen zuerst einen Druckernamen angeben.

en: lpadmin: Unable to set the printer options:
             You must specify a printer name first.
de: lpadmin: Festlegen der Druckeroptionen nicht möglich:
             Sie müssen zuerst einen Druckernamen angeben.

en: lpadmin: Unknown allow/deny option "%s".
de: lpadmin: Unbekannte Erlaubnis/Ablehnungs-Option »%s«.

en: lpadmin: Unknown argument "%s".
de: lpadmin: unbekanntes Argument "%s".

en: lpadmin: Unknown option "%c".
de: lpadmin: Unbekannte Option »%c«.

en: lpadmin: Warning - content type list ignored.
de: lpadmin: Warnung - Inhaltstypliste ignoriert.

en: lpinfo: Expected language after "--language".
de: lpinfo: Sprache nach "--language" erwartet.

en: lpmove: Unable to connect to server: %s
de: lpmove: Verbindung zum Server »%s« nicht möglich

en: lpmove: Unknown argument "%s".
de: lpmove: Unbekanntes Argument »%s«.

en: lpoptions: No printers.
de: lpoptions: Keine Drucker.

en: lpoptions: Unable to add printer or instance: %s
de: lpoptions: Hinzufügen von Drucker oder Instanz nicht möglich: %s

en: lpoptions: Unable to get PPD file for %s: %s
de: lpoptions: Keine PPD-Datei für %s: %s verfügbar

en: lpoptions: Unable to open PPD file for %s.
de: lpoptions: Keine PPD-Datei für %s verfügbar.

en: lpoptions: Unknown printer or class.
de: lpoptions: Unbekannter Drucker oder Klasse.

en: material-amount
de: Amount of Material

en: material-amount-units
de: Material Amount Units

en: material-amount-units.g
de: G

en: material-amount-units.kg
de: Kg

en: material-amount-units.l
de: L

en: material-amount-units.m
de: M

en: material-amount-units.ml
de: Ml

en: material-amount-units.mm
de: Mm

en: material-color
de: Material Color

en: material-diameter
de: Material Diameter

en: material-diameter-tolerance
de: Material Diameter Tolerance

en: material-fill-density
de: Material Fill Density

en: material-name
de: Material Name

en: material-purpose
de: Material Purpose

en: material-purpose.all
de: All

en: material-purpose.base
de: Base

en: material-purpose.in-fill
de: In Fill

en: material-purpose.shell
de: Shell

en: material-purpose.support
de: Support

en: material-rate
de: Feed Rate

en: material-rate-units
de: Material Rate Units

en: material-rate-units.mg_second
de: Mg Second

en: material-rate-units.ml_second
de: Ml Second

en: material-rate-units.mm_second
de: Mm Second

en: material-shell-thickness
de: Material Shell Thickness

en: material-temperature
de: Material Temperature

en: material-type
de: Material Type

en: material-type.abs
de: Abs

en: material-type.abs-carbon-fiber
de: Abs Carbon Fiber

en: material-type.abs-carbon-nanotube
de: Abs Carbon Nanotube

en: material-type.chocolate
de: Chocolate

en: material-type.gold
de: Gold

en: material-type.nylon
de: Nylon

en: material-type.pet
de: Pet

en: material-type.photopolymer
de: Photopolymer

en: material-type.pla
de: Pla

en: material-type.pla-conductive
de: Pla Conductive

en: material-type.pla-flexible
de: Pla Flexible

en: material-type.pla-magnetic
de: Pla Magnetic

en: material-type.pla-steel
de: Pla Steel

en: material-type.pla-stone
de: Pla Stone

en: material-type.pla-wood
de: Pla Wood

en: material-type.polycarbonate
de: Polycarbonate

en: material-type.pva-dissolvable
de: Dissolvable PVA

en: material-type.silver
de: Silver

en: material-type.titanium
de: Titanium

en: material-type.wax
de: Wax

en: materials-col
de: Materials

en: media
de: Media

en: media-back-coating
de: Media Back Coating

en: media-back-coating.glossy
de: Glossy

en: media-back-coating.high-gloss
de: High Gloss

en: media-back-coating.matte
de: Matte

en: media-back-coating.none
de: None

en: media-back-coating.satin
de: Satin

en: media-back-coating.semi-gloss
de: Semi-Gloss

en: media-bottom-margin
de: Media Bottom Margin

en: media-col
de: Media

en: media-color
de: Media Color

en: media-color.black
de: Black

en: media-color.blue
de: Blue

en: media-color.brown
de: Brown

en: media-color.buff
de: Buff

en: media-color.clear-black
de: Clear Black

en: media-color.clear-blue
de: Clear Blue

en: media-color.clear-brown
de: Clear Brown

en: media-color.clear-buff
de: Clear Buff

en: media-color.clear-cyan
de: Clear Cyan

en: media-color.clear-gold
de: Clear Gold

en: media-color.clear-goldenrod
de: Clear Goldenrod

en: media-color.clear-gray
de: Clear Gray

en: media-color.clear-green
de: Clear Green

en: media-color.clear-ivory
de: Clear Ivory

en: media-color.clear-magenta
de: Clear Magenta

en: media-color.clear-multi-color
de: Clear Multi Color

en: media-color.clear-mustard
de: Clear Mustard

en: media-color.clear-orange
de: Clear Orange

en: media-color.clear-pink
de: Clear Pink

en: media-color.clear-red
de: Clear Red

en: media-color.clear-silver
de: Clear Silver

en: media-color.clear-turquoise
de: Clear Turquoise

en: media-color.clear-violet
de: Clear Violet

en: media-color.clear-white
de: Clear White

en: media-color.clear-yellow
de: Clear Yellow

en: media-color.cyan
de: Cyan

en: media-color.dark-blue
de: Dark Blue

en: media-color.dark-brown
de: Dark Brown

en: media-color.dark-buff
de: Dark Buff

en: media-color.dark-cyan
de: Dark Cyan

en: media-color.dark-gold
de: Dark Gold

en: media-color.dark-goldenrod
de: Dark Goldenrod

en: media-color.dark-gray
de: Dark Gray

en: media-color.dark-green
de: Dark Green

en: media-color.dark-ivory
de: Dark Ivory

en: media-color.dark-magenta
de: Dark Magenta

en: media-color.dark-mustard
de: Dark Mustard

en: media-color.dark-orange
de: Dark Orange

en: media-color.dark-pink
de: Dark Pink

en: media-color.dark-red
de: Dark Red

en: media-color.dark-silver
de: Dark Silver

en: media-color.dark-turquoise
de: Dark Turquoise

en: media-color.dark-violet
de: Dark Violet

en: media-color.dark-yellow
de: Dark Yellow

en: media-color.gold
de: Gold

en: media-color.goldenrod
de: Goldenrod

en: media-color.gray
de: Gray

en: media-color.green
de: Green

en: media-color.ivory
de: Ivory

en: media-color.light-black
de: Light Black

en: media-color.light-blue
de: Light Blue

en: media-color.light-brown
de: Light Brown

en: media-color.light-buff
de: Light Buff

en: media-color.light-cyan
de: Light Cyan

en: media-color.light-gold
de: Light Gold

en: media-color.light-goldenrod
de: Light Goldenrod

en: media-color.light-gray
de: Light Gray

en: media-color.light-green
de: Light Green

en: media-color.light-ivory
de: Light Ivory

en: media-color.light-magenta
de: Light Magenta

en: media-color.light-mustard
de: Light Mustard

en: media-color.light-orange
de: Light Orange

en: media-color.light-pink
de: Light Pink

en: media-color.light-red
de: Light Red

en: media-color.light-silver
de: Light Silver

en: media-color.light-turquoise
de: Light Turquoise

en: media-color.light-violet
de: Light Violet

en: media-color.light-yellow
de: Light Yellow

en: media-color.magenta
de: Magenta

en: media-color.multi-color
de: Multi-Color

en: media-color.mustard
de: Mustard

en: media-color.no-color
de: No Color

en: media-color.orange
de: Orange

en: media-color.pink
de: Pink

en: media-color.red
de: Red

en: media-color.silver
de: Silver

en: media-color.turquoise
de: Turquoise

en: media-color.violet
de: Violet

en: media-color.white
de: White

en: media-color.yellow
de: Yellow

en: media-front-coating
de: Media Front Coating

en: media-grain
de: Media Grain

en: media-grain.x-direction
de: Cross-Feed Direction

en: media-grain.y-direction
de: Feed Direction

en: media-hole-count
de: Media Hole Count

en: media-info
de: Media Info

en: media-input-tray-check
de: Media Input Tray Check

en: media-left-margin
de: Media Left Margin

en: media-pre-printed
de: Media Preprinted

en: media-pre-printed.blank
de: Blank

en: media-pre-printed.letter-head
de: Letterhead

en: media-pre-printed.pre-printed
de: Preprinted

en: media-recycled
de: Media Recycled

en: media-recycled.none
de: None

en: media-recycled.standard
de: Standard

en: media-right-margin
de: Media Right Margin

en: media-size
de: Media Dimensions

en: media-size-name
de: Media Name

en: media-source
de: Media Source

en: media-source.alternate
de: Alternate

en: media-source.alternate-roll
de: Alternate Roll

en: media-source.auto
de: Automatic

en: media-source.bottom
de: Bottom

en: media-source.by-pass-tray
de: By Pass Tray

en: media-source.center
de: Center

en: media-source.disc
de: Disc

en: media-source.envelope
de: Envelope

en: media-source.hagaki
de: Hagaki

en: media-source.large-capacity
de: Large Capacity

en: media-source.left
de: Left

en: media-source.main
de: Main

en: media-source.main-roll
de: Main Roll

en: media-source.manual
de: Manual

en: media-source.middle
de: Middle

en: media-source.photo
de: Photo

en: media-source.rear
de: Rear

en: media-source.right
de: Right

en: media-source.roll-1
de: Roll 1

en: media-source.roll-10
de: Roll 10

en: media-source.roll-2
de: Roll 2

en: media-source.roll-3
de: Roll 3

en: media-source.roll-4
de: Roll 4

en: media-source.roll-5
de: Roll 5

en: media-source.roll-6
de: Roll 6

en: media-source.roll-7
de: Roll 7

en: media-source.roll-8
de: Roll 8

en: media-source.roll-9
de: Roll 9

en: media-source.side
de: Side

en: media-source.top
de: Top

en: media-source.tray-1
de: Tray 1

en: media-source.tray-10
de: Tray 10

en: media-source.tray-11
de: Tray 11

en: media-source.tray-12
de: Tray 12

en: media-source.tray-13
de: Tray 13

en: media-source.tray-14
de: Tray 14

en: media-source.tray-15
de: Tray 15

en: media-source.tray-16
de: Tray 16

en: media-source.tray-17
de: Tray 17

en: media-source.tray-18
de: Tray 18

en: media-source.tray-19
de: Tray 19

en: media-source.tray-2
de: Tray 2

en: media-source.tray-20
de: Tray 20

en: media-source.tray-3
de: Tray 3

en: media-source.tray-4
de: Tray 4

en: media-source.tray-5
de: Tray 5

en: media-source.tray-6
de: Tray 6

en: media-source.tray-7
de: Tray 7

en: media-source.tray-8
de: Tray 8

en: media-source.tray-9
de: Tray 9

en: media-thickness
de: Media Thickness

en: media-tooth
de: Media Tooth

en: media-tooth.antique
de: Antique

en: media-tooth.calendared
de: Calendared

en: media-tooth.coarse
de: Coarse

en: media-tooth.fine
de: Fine

en: media-tooth.linen
de: Linen

en: media-tooth.medium
de: Medium

en: media-tooth.smooth
de: Smooth

en: media-tooth.stipple
de: Stipple

en: media-tooth.uncalendared
de: Uncalendared

en: media-tooth.vellum
de: Vellum

en: media-top-margin
de: Media Top Margin

en: media-type
de: Media Type

en: media-type.aluminum
de: Aluminum

en: media-type.auto
de: Automatic

en: media-type.back-print-film
de: Back Print Film

en: media-type.cardboard
de: Cardboard

en: media-type.cardstock
de: Cardstock

en: media-type.cd
de: CD

en: media-type.com.hp.advanced-photo
de: Advanced Photo Paper

en: media-type.com.hp.brochure-glossy
de: Glossy Brochure Paper

en: media-type.com.hp.brochure-matte
de: Matte Brochure Paper

en: media-type.com.hp.cover-matte
de: Matte Cover Paper

en: media-type.com.hp.ecosmart-lite
de: Office Recycled Paper

en: media-type.com.hp.everyday-glossy
de: Everyday Glossy Photo Paper

en: media-type.com.hp.everyday-matte
de: Everyday Matte Paper

en: media-type.com.hp.extra-heavy
de: Extra Heavyweight Paper

en: media-type.com.hp.intermediate
de: Multipurpose Paper

en: media-type.com.hp.mid-weight
de: Mid-Weight Paper

en: media-type.com.hp.premium-inkjet
de: Premium Inkjet Paper

en: media-type.com.hp.premium-photo
de: Premium Photo Glossy Paper

en: media-type.com.hp.premium-presentation-matte
de: Premium Presentation Matte Paper

en: media-type.continuous
de: Continuous

en: media-type.continuous-long
de: Continuous Long

en: media-type.continuous-short
de: Continuous Short

en: media-type.corrugated-board
de: Corrugated Board

en: media-type.disc
de: Optical Disc

en: media-type.disc-glossy
de: Glossy Optical Disc

en: media-type.disc-high-gloss
de: High Gloss Optical Disc

en: media-type.disc-matte
de: Matte Optical Disc

en: media-type.disc-satin
de: Satin Optical Disc

en: media-type.disc-semi-gloss
de: Semi-Gloss Optical Disc

en: media-type.double-wall
de: Double Wall

en: media-type.dry-film
de: Dry Film

en: media-type.dvd
de: DVD

en: media-type.embossing-foil
de: Embossing Foil

en: media-type.end-board
de: End Board

en: media-type.envelope
de: Envelope

en: media-type.envelope-archival
de: Archival Envelope

en: media-type.envelope-bond
de: Bond Envelope

en: media-type.envelope-coated
de: Coated Envelope

en: media-type.envelope-cotton
de: Cotton Envelope

en: media-type.envelope-fine
de: Fine Envelope

en: media-type.envelope-heavyweight
de: Heavyweight Envelope

en: media-type.envelope-inkjet
de: Inkjet Envelope

en: media-type.envelope-lightweight
de: Lightweight Envelope

en: media-type.envelope-plain
de: Plain Envelope

en: media-type.envelope-preprinted
de: Preprinted Envelope

en: media-type.envelope-window
de: Windowed Envelope

en: media-type.fabric
de: Fabric

en: media-type.fabric-archival
de: Archival Fabric

en: media-type.fabric-glossy
de: Glossy Fabric

en: media-type.fabric-high-gloss
de: High Gloss Fabric

en: media-type.fabric-matte
de: Matte Fabric

en: media-type.fabric-semi-gloss
de: Semi-Gloss Fabric

en: media-type.fabric-waterproof
de: Waterproof Fabric

en: media-type.film
de: Film

en: media-type.flexo-base
de: Flexo Base

en: media-type.flexo-photo-polymer
de: Flexo Photo Polymer

en: media-type.flute
de: Flute

en: media-type.foil
de: Foil

en: media-type.full-cut-tabs
de: Full Cut Tabs

en: media-type.glass
de: Glass

en: media-type.glass-colored
de: Glass Colored

en: media-type.glass-opaque
de: Glass Opaque

en: media-type.glass-surfaced
de: Glass Surfaced

en: media-type.glass-textured
de: Glass Textured

en: media-type.gravure-cylinder
de: Gravure Cylinder

en: media-type.image-setter-paper
de: Image Setter Paper

en: media-type.imaging-cylinder
de: Imaging Cylinder

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-plus-glossy-ii
de: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon-photo-paper-pro-platinum
de: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-plus-glossy-ii
de: Photo Paper Plus Glossy II

en: media-type.jp.co.canon_photo-paper-pro-platinum
de: Photo Paper Pro Platinum

en: media-type.labels
de: Labels

en: media-type.labels-colored
de: Colored Labels

en: media-type.labels-glossy
de: Glossy Labels

en: media-type.labels-high-gloss
de: High Gloss Labels

en: media-type.labels-inkjet
de: Inkjet Labels

en: media-type.labels-matte
de: Matte Labels

en: media-type.labels-permanent
de: Permanent Labels

en: media-type.labels-satin
de: Satin Labels

en: media-type.labels-security
de: Security Labels

en: media-type.labels-semi-gloss
de: Semi-Gloss Labels

en: media-type.laminating-foil
de: Laminating Foil

en: media-type.letterhead
de: Letterhead

en: media-type.metal
de: Metal

en: media-type.metal-glossy
de: Metal Glossy

en: media-type.metal-high-gloss
de: Metal High Gloss

en: media-type.metal-matte
de: Metal Matte

en: media-type.metal-satin
de: Metal Satin

en: media-type.metal-semi-gloss
de: Metal Semi Gloss

en: media-type.mounting-tape
de: Mounting Tape

en: media-type.multi-layer
de: Multi Layer

en: media-type.multi-part-form
de: Multi Part Form

en: media-type.other
de: Other

en: media-type.paper
de: Paper

en: media-type.photographic
de: Photo Paper

en: media-type.photographic-archival
de: Photographic Archival

en: media-type.photographic-film
de: Photo Film

en: media-type.photographic-glossy
de: Glossy Photo Paper

en: media-type.photographic-high-gloss
de: High Gloss Photo Paper

en: media-type.photographic-matte
de: Matte Photo Paper

en: media-type.photographic-satin
de: Satin Photo Paper

en: media-type.photographic-semi-gloss
de: Semi-Gloss Photo Paper

en: media-type.plastic
de: Plastic

en: media-type.plastic-archival
de: Plastic Archival

en: media-type.plastic-colored
de: Plastic Colored

en: media-type.plastic-glossy
de: Plastic Glossy

en: media-type.plastic-high-gloss
de: Plastic High Gloss

en: media-type.plastic-matte
de: Plastic Matte

en: media-type.plastic-satin
de: Plastic Satin

en: media-type.plastic-semi-gloss
de: Plastic Semi Gloss

en: media-type.plate
de: Plate

en: media-type.polyester
de: Polyester

en: media-type.pre-cut-tabs
de: Pre Cut Tabs

en: media-type.roll
de: Roll

en: media-type.screen
de: Screen

en: media-type.screen-paged
de: Screen Paged

en: media-type.self-adhesive
de: Self Adhesive

en: media-type.self-adhesive-film
de: Self Adhesive Film

en: media-type.shrink-foil
de: Shrink Foil

en: media-type.single-face
de: Single Face

en: media-type.single-wall
de: Single Wall

en: media-type.sleeve
de: Sleeve

en: media-type.stationery
de: Stationery

en: media-type.stationery-archival
de: Stationery Archival

en: media-type.stationery-coated
de: Coated Paper

en: media-type.stationery-cotton
de: Stationery Cotton

en: media-type.stationery-fine
de: Vellum Paper

en: media-type.stationery-heavyweight
de: Heavyweight Paper

en: media-type.stationery-heavyweight-coated
de: Stationery Heavyweight Coated

en: media-type.stationery-inkjet
de: Stationery Inkjet Paper

en: media-type.stationery-letterhead
de: Letterhead

en: media-type.stationery-lightweight
de: Lightweight Paper

en: media-type.stationery-preprinted
de: Preprinted Paper

en: media-type.stationery-prepunched
de: Punched Paper

en: media-type.tab-stock
de: Tab Stock

en: media-type.tractor
de: Tractor

en: media-type.transfer
de: Transfer

en: media-type.transparency
de: Transparency

en: media-type.triple-wall
de: Triple Wall

en: media-type.wet-film
de: Wet Film

en: media-weight-metric
de: Media Weight (grams per m²)

en: media.asme_f_28x40in
de: 28 x 40"

en: media.choice_iso_a4_210x297mm_na_letter_8.5x11in
de: A4 or US Letter

en: media.iso_2a0_1189x1682mm
de: 2a0

en: media.iso_a0_841x1189mm
de: A0

en: media.iso_a0x3_1189x2523mm
de: A0x3

en: media.iso_a10_26x37mm
de: A10

en: media.iso_a1_594x841mm
de: A1

en: media.iso_a1x3_841x1783mm
de: A1x3

en: media.iso_a1x4_841x2378mm
de: A1x4

en: media.iso_a2_420x594mm
de: A2

en: media.iso_a2x3_594x1261mm
de: A2x3

en: media.iso_a2x4_594x1682mm
de: A2x4

en: media.iso_a2x5_594x2102mm
de: A2x5

en: media.iso_a3-extra_322x445mm
de: A3 (Extra)

en: media.iso_a3_297x420mm
de: A3

en: media.iso_a3x3_420x891mm
de: A3x3

en: media.iso_a3x4_420x1189mm
de: A3x4

en: media.iso_a3x5_420x1486mm
de: A3x5

en: media.iso_a3x6_420x1783mm
de: A3x6

en: media.iso_a3x7_420x2080mm
de: A3x7

en: media.iso_a4-extra_235.5x322.3mm
de: A4 (Extra)

en: media.iso_a4-tab_225x297mm
de: A4 (Tab)

en: media.iso_a4_210x297mm
de: A4

en: media.iso_a4x3_297x630mm
de: A4x3

en: media.iso_a4x4_297x841mm
de: A4x4

en: media.iso_a4x5_297x1051mm
de: A4x5

en: media.iso_a4x6_297x1261mm
de: A4x6

en: media.iso_a4x7_297x1471mm
de: A4x7

en: media.iso_a4x8_297x1682mm
de: A4x8

en: media.iso_a4x9_297x1892mm
de: A4x9

en: media.iso_a5-extra_174x235mm
de: A5 (Extra)

en: media.iso_a5_148x210mm
de: A5

en: media.iso_a6_105x148mm
de: A6

en: media.iso_a7_74x105mm
de: A7

en: media.iso_a8_52x74mm
de: A8

en: media.iso_a9_37x52mm
de: A9

en: media.iso_b0_1000x1414mm
de: B0

en: media.iso_b10_31x44mm
de: B10

en: media.iso_b1_707x1000mm
de: B1

en: media.iso_b2_500x707mm
de: B2

en: media.iso_b3_353x500mm
de: B3

en: media.iso_b4_250x353mm
de: B4

en: media.iso_b5-extra_201x276mm
de: B5 (Extra)

en: media.iso_b5_176x250mm
de: B5 Envelope

en: media.iso_b6_125x176mm
de: B6

en: media.iso_b6c4_125x324mm
de: B6/C4 Envelope

en: media.iso_b7_88x125mm
de: B7

en: media.iso_b8_62x88mm
de: B8

en: media.iso_b9_44x62mm
de: B9

en: media.iso_c0_917x1297mm
de: C0 Envelope

en: media.iso_c10_28x40mm
de: C10 Envelope

en: media.iso_c1_648x917mm
de: C1 Envelope

en: media.iso_c2_458x648mm
de: C2 Envelope

en: media.iso_c3_324x458mm
de: C3 Envelope

en: media.iso_c4_229x324mm
de: C4 Envelope

en: media.iso_c5_162x229mm
de: C5 Envelope

en: media.iso_c6_114x162mm
de: C6 Envelope

en: media.iso_c6c5_114x229mm
de: C6c5 Envelope

en: media.iso_c7_81x114mm
de: C7 Envelope

en: media.iso_c7c6_81x162mm
de: C7c6 Envelope

en: media.iso_c8_57x81mm
de: C8 Envelope

en: media.iso_c9_40x57mm
de: C9 Envelope

en: media.iso_dl_110x220mm
de: DL Envelope

en: media.iso_ra0_860x1220mm
de: Ra0

en: media.iso_ra1_610x860mm
de: Ra1

en: media.iso_ra2_430x610mm
de: Ra2

en: media.iso_ra3_305x430mm
de: Ra3

en: media.iso_ra4_215x305mm
de: Ra4

en: media.iso_sra0_900x1280mm
de: Sra0

en: media.iso_sra1_640x900mm
de: Sra1

en: media.iso_sra2_450x640mm
de: Sra2

en: media.iso_sra3_320x450mm
de: Sra3

en: media.iso_sra4_225x320mm
de: Sra4

en: media.jis_b0_1030x1456mm
de: JIS B0

en: media.jis_b10_32x45mm
de: JIS B10

en: media.jis_b1_728x1030mm
de: JIS B1

en: media.jis_b2_515x728mm
de: JIS B2

en: media.jis_b3_364x515mm
de: JIS B3

en: media.jis_b4_257x364mm
de: JIS B4

en: media.jis_b5_182x257mm
de: JIS B5

en: media.jis_b6_128x182mm
de: JIS B6

en: media.jis_b7_91x128mm
de: JIS B7

en: media.jis_b8_64x91mm
de: JIS B8

en: media.jis_b9_45x64mm
de: JIS B9

en: media.jis_exec_216x330mm
de: JIS Executive

en: media.jpn_chou2_111.1x146mm
de: Chou 2 Envelope

en: media.jpn_chou3_120x235mm
de: Chou 3 Envelope

en: media.jpn_chou4_90x205mm
de: Chou 4 Envelope

en: media.jpn_hagaki_100x148mm
de: Hagaki

en: media.jpn_kahu_240x322.1mm
de: Kahu Envelope

en: media.jpn_kaku2_240x332mm
de: Kahu 2 Envelope

en: media.jpn_kaku3_216x277mm
de: 216 x 277mme

en: media.jpn_kaku4_197x267mm
de: 197 x 267mme

en: media.jpn_kaku5_190x240mm
de: 190 x 240mme

en: media.jpn_kaku7_142x205mm
de: 142 x 205mme

en: media.jpn_kaku8_119x197mm
de: 119 x 197mme

en: media.jpn_oufuku_148x200mm
de: Oufuku Reply Postcard

en: media.jpn_you4_105x235mm
de: You 4 Envelope

en: media.na_10x11_10x11in
de: 10 x 11"

en: media.na_10x13_10x13in
de: 10 x 13"

en: media.na_10x14_10x14in
de: 10 x 14"

en: media.na_10x15_10x15in
de: 10 x 15"

en: media.na_11x12_11x12in
de: 11 x 12"

en: media.na_11x15_11x15in
de: 11 x 15"

en: media.na_12x19_12x19in
de: 12 x 19"

en: media.na_5x7_5x7in
de: 5 x 7"

en: media.na_6x9_6x9in
de: 6 x 9"

en: media.na_7x9_7x9in
de: 7 x 9"

en: media.na_9x11_9x11in
de: 9 x 11"

en: media.na_a2_4.375x5.75in
de: A2 Envelope

en: media.na_arch-a_9x12in
de: 9 x 12"

en: media.na_arch-b_12x18in
de: 12 x 18"

en: media.na_arch-c_18x24in
de: 18 x 24"

en: media.na_arch-d_24x36in
de: 24 x 36"

en: media.na_arch-e2_26x38in
de: 26 x 38"

en: media.na_arch-e3_27x39in
de: 27 x 39"

en: media.na_arch-e_36x48in
de: 36 x 48"

en: media.na_b-plus_12x19.17in
de: 12 x 19.17"

en: media.na_c5_6.5x9.5in
de: C5 Envelope

en: media.na_c_17x22in
de: 17 x 22"

en: media.na_d_22x34in
de: 22 x 34"

en: media.na_e_34x44in
de: 34 x 44"

en: media.na_edp_11x14in
de: 11 x 14"

en: media.na_eur-edp_12x14in
de: 12 x 14"

en: media.na_executive_7.25x10.5in
de: Executive

en: media.na_f_44x68in
de: 44 x 68"

en: media.na_fanfold-eur_8.5x12in
de: European Fanfold

en: media.na_fanfold-us_11x14.875in
de: US Fanfold

en: media.na_foolscap_8.5x13in
de: Foolscap

en: media.na_govt-legal_8x13in
de: 8 x 13"

en: media.na_govt-letter_8x10in
de: 8 x 10"

en: media.na_index-3x5_3x5in
de: 3 x 5"

en: media.na_index-4x6-ext_6x8in
de: 6 x 8"

en: media.na_index-4x6_4x6in
de: 4 x 6"

en: media.na_index-5x8_5x8in
de: 5 x 8"

en: media.na_invoice_5.5x8.5in
de: Statement

en: media.na_ledger_11x17in
de: 11 x 17"

en: media.na_legal-extra_9.5x15in
de: US Legal (Extra)

en: media.na_legal_8.5x14in
de: US Legal

en: media.na_letter-extra_9.5x12in
de: US Letter (Extra)

en: media.na_letter-plus_8.5x12.69in
de: US Letter (Plus)

en: media.na_letter_8.5x11in
de: US Letter

en: media.na_monarch_3.875x7.5in
de: Monarch Envelope

en: media.na_number-10_4.125x9.5in
de: #10 Envelope

en: media.na_number-11_4.5x10.375in
de: #11 Envelope

en: media.na_number-12_4.75x11in
de: #12 Envelope

en: media.na_number-14_5x11.5in
de: #14 Envelope

en: media.na_number-9_3.875x8.875in
de: #9 Envelope

en: media.na_oficio_8.5x13.4in
de: 8.5 x 13.4"

en: media.na_personal_3.625x6.5in
de: Personal Envelope

en: media.na_quarto_8.5x10.83in
de: Quarto

en: media.na_super-a_8.94x14in
de: 8.94 x 14"

en: media.na_super-b_13x19in
de: 13 x 19"

en: media.na_wide-format_30x42in
de: 30 x 42"

en: media.oe_12x16_12x16in
de: 12 x 16"

en: media.oe_14x17_14x17in
de: 14 x 17"

en: media.oe_18x22_18x22in
de: 18 x 22"

en: media.oe_a2plus_17x24in
de: 17 x 24"

en: media.oe_photo-10r_10x12in
de: 10 x 12"

en: media.oe_photo-20r_20x24in
de: 20 x 24"

en: media.oe_photo-l_3.5x5in
de: 3.5 x 5"

en: media.oe_photo-s10r_10x15in
de: 10 x 15"

en: media.om_16k_184x260mm
de: 184 x 260mm

en: media.om_16k_195x270mm
de: 195 x 270mm

en: media.om_dai-pa-kai_275x395mm
de: 275 x 395mm

en: media.om_folio-sp_215x315mm
de: Folio

en: media.om_folio_210x330mm
de: Folio (Special)

en: media.om_invite_220x220mm
de: Invitation Envelope

en: media.om_italian_110x230mm
de: Italian Envelope

en: media.om_juuro-ku-kai_198x275mm
de: 198 x 275mm

en: media.om_large-photo_200x300
de: 200 x 300mm

en: media.om_medium-photo_130x180mm
de: 130 x 180mm

en: media.om_pa-kai_267x389mm
de: 267 x 389mm

en: media.om_postfix_114x229mm
de: Postfix Envelope

en: media.om_small-photo_100x150mm
de: 100 x 150mm

en: media.om_wide-photo_100x200mm
de: 100 x 200mm

en: media.prc_10_324x458mm
de: Chinese #10 Envelope

en: media.prc_16k_146x215mm
de: Chinese 16k

en: media.prc_1_102x165mm
de: Chinese #1 Envelope

en: media.prc_2_102x176mm
de: Chinese #2 Envelope

en: media.prc_32k_97x151mm
de: Chinese 32k

en: media.prc_3_125x176mm
de: Chinese #3 Envelope

en: media.prc_4_110x208mm
de: Chinese #4 Envelope

en: media.prc_5_110x220mm
de: Chinese #5 Envelope

en: media.prc_6_120x320mm
de: Chinese #6 Envelope

en: media.prc_7_160x230mm
de: Chinese #7 Envelope

en: media.prc_8_120x309mm
de: Chinese #8 Envelope

en: media.roc_16k_7.75x10.75in
de: ROC 16k

en: media.roc_8k_10.75x15.5in
de: ROC 8k

en: members of class %s:
de: Mitglieder der Klasse %s:

en: multiple-document-handling
de: Multiple Document Handling

en: multiple-document-handling.separate-documents-collated-copies
de: Separate Documents Collated Copies

en: multiple-document-handling.separate-documents-uncollated-copies
de: Separate Documents Uncollated Copies

en: multiple-document-handling.single-document
de: Single Document

en: multiple-document-handling.single-document-new-sheet
de: Single Document New Sheet

en: multiple-object-handling
de: Multiple Object Handling

en: multiple-object-handling.auto
de: Automatic

en: multiple-object-handling.best-fit
de: Best Fit

en: multiple-object-handling.best-quality
de: Best Quality

en: multiple-object-handling.best-speed
de: Best Speed

en: multiple-object-handling.one-at-a-time
de: One At A Time

en: multiple-operation-time-out-action
de: Multiple Operation Time Out Action

en: multiple-operation-time-out-action.abort-job
de: Abort Job

en: multiple-operation-time-out-action.hold-job
de: Hold Job

en: multiple-operation-time-out-action.process-job
de: Process Job

en: no entries
de: Keine Einträge

en: no system default destination
de: Keine systemvoreingestellten Ziele

en: noise-removal
de: Noise Removal

en: notify-attributes
de: Notify Attributes

en: notify-charset
de: Notify Charset

en: notify-events
de: Notify Events

en: notify-events.document-completed
de: Document Completed

en: notify-events.document-config-changed
de: Document Config Changed

en: notify-events.document-created
de: Document Created

en: notify-events.document-fetchable
de: Document Fetchable

en: notify-events.document-state-changed
de: Document State Changed

en: notify-events.document-stopped
de: Document Stopped

en: notify-events.job-completed
de: Job Completed

en: notify-events.job-config-changed
de: Job Config Changed

en: notify-events.job-created
de: Job Created

en: notify-events.job-fetchable
de: Job Fetchable

en: notify-events.job-progress
de: Job Progress

en: notify-events.job-state-changed
de: Job State Changed

en: notify-events.job-stopped
de: Job Stopped

en: notify-events.none
de: None

en: notify-events.printer-config-changed
de: Printer Config Changed

en: notify-events.printer-finishings-changed
de: Printer Finishings Changed

en: notify-events.printer-media-changed
de: Printer Media Changed

en: notify-events.printer-queue-order-changed
de: Printer Queue Order Changed

en: notify-events.printer-restarted
de: Printer Restarted

en: notify-events.printer-shutdown
de: Printer Shutdown

en: notify-events.printer-state-changed
de: Printer State Changed

en: notify-events.printer-stopped
de: Printer Stopped

en: notify-get-interval
de: Notify Get Interval

en: notify-lease-duration
de: Notify Lease Duration

en: notify-natural-language
de: Notify Natural Language

en: notify-pull-method
de: Notify Pull Method

en: notify-recipient-uri
de: Notify Recipient

en: notify-sequence-numbers
de: Notify Sequence Numbers

en: notify-subscription-ids
de: Notify Subscription Ids

en: notify-time-interval
de: Notify Time Interval

en: notify-user-data
de: Notify User Data

en: notify-wait
de: Notify Wait

en: number-of-retries
de: Number Of Retries

en: number-up
de: Number-Up

en: object-offset
de: Object Offset

en: object-size
de: Object Size

en: organization-name
de: Organization Name

en: orientation-requested
de: Orientation

en: orientation-requested.3
de: Portrait

en: orientation-requested.4
de: Landscape

en: orientation-requested.5
de: Reverse Landscape

en: orientation-requested.6
de: Reverse Portrait

en: orientation-requested.7
de: None

en: output-attributes
de: Output Attributes

en: output-bin
de: Output Bin

en: output-bin.auto
de: Automatic

en: output-bin.bottom
de: Bottom

en: output-bin.center
de: Center

en: output-bin.face-down
de: Face Down

en: output-bin.face-up
de: Face Up

en: output-bin.large-capacity
de: Large Capacity

en: output-bin.left
de: Left

en: output-bin.mailbox-1
de: Mailbox 1

en: output-bin.mailbox-10
de: Mailbox 10

en: output-bin.mailbox-2
de: Mailbox 2

en: output-bin.mailbox-3
de: Mailbox 3

en: output-bin.mailbox-4
de: Mailbox 4

en: output-bin.mailbox-5
de: Mailbox 5

en: output-bin.mailbox-6
de: Mailbox 6

en: output-bin.mailbox-7
de: Mailbox 7

en: output-bin.mailbox-8
de: Mailbox 8

en: output-bin.mailbox-9
de: Mailbox 9

en: output-bin.middle
de: Middle

en: output-bin.my-mailbox
de: My Mailbox

en: output-bin.rear
de: Rear

en: output-bin.right
de: Right

en: output-bin.side
de: Side

en: output-bin.stacker-1
de: Stacker 1

en: output-bin.stacker-10
de: Stacker 10

en: output-bin.stacker-2
de: Stacker 2

en: output-bin.stacker-3
de: Stacker 3

en: output-bin.stacker-4
de: Stacker 4

en: output-bin.stacker-5
de: Stacker 5

en: output-bin.stacker-6
de: Stacker 6

en: output-bin.stacker-7
de: Stacker 7

en: output-bin.stacker-8
de: Stacker 8

en: output-bin.stacker-9
de: Stacker 9

en: output-bin.top
de: Top

en: output-bin.tray-1
de: Tray 1

en: output-bin.tray-10
de: Tray 10

en: output-bin.tray-2
de: Tray 2

en: output-bin.tray-3
de: Tray 3

en: output-bin.tray-4
de: Tray 4

en: output-bin.tray-5
de: Tray 5

en: output-bin.tray-6
de: Tray 6

en: output-bin.tray-7
de: Tray 7

en: output-bin.tray-8
de: Tray 8

en: output-bin.tray-9
de: Tray 9

en: output-compression-quality-factor
de: Scanned Image Quality

en: page-delivery
de: Page Delivery

en: page-delivery.reverse-order-face-down
de: Reverse Order Face Down

en: page-delivery.reverse-order-face-up
de: Reverse Order Face Up

en: page-delivery.same-order-face-down
de: Same Order Face Down

en: page-delivery.same-order-face-up
de: Same Order Face Up

en: page-delivery.system-specified
de: System Specified

en: page-order-received
de: Page Order Received

en: page-order-received.1-to-n-order
de: 1 To N Order

en: page-order-received.n-to-1-order
de: N To 1 Order

en: page-ranges
de: Page Ranges

en: pages
de: Pages

en: pages-per-subset
de: Pages Per Subset

en: pending
de: in Verarbeitung

en: platform-shape
de: Platform Shape

en: platform-shape.ellipse
de: Round

en: platform-shape.rectangle
de: Rectangle

en: platform-temperature
de: Platform Temperature

en: post-dial-string
de: Post-dial String

en: ppdc: Bad font attribute: %s
de: ppdc: Ungültiges Schriftattribut: %s

en: ppdc: Writing %s.
de: ppdc: Schreibe: %s.

en: ppdc: Writing PPD files to directory "%s".
de: ppdc: Schreibe PPD-Dateien in Verzeichnis "%s".

en: ppdmerge: Ignoring PPD file %s.
de: ppdmerge: PPD-Datei %s wird ignoriert.

en: pre-dial-string
de: Pre-dial String

en: presentation-direction-number-up
de: Number-Up Layout

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toleft
de: Top-Bottom, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.tobottom-toright
de: Top-Bottom, Left-Right

en: presentation-direction-number-up.toleft-tobottom
de: Right-Left, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toleft-totop
de: Right-Left, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.toright-tobottom
de: Left-Right, Top-Bottom

en: presentation-direction-number-up.toright-totop
de: Left-Right, Bottom-Top

en: presentation-direction-number-up.totop-toleft
de: Bottom-Top, Right-Left

en: presentation-direction-number-up.totop-toright
de: Bottom-Top, Left-Right

en: print-accuracy
de: Print Accuracy

en: print-base
de: Print Base

en: print-base.brim
de: Brim

en: print-base.none
de: None

en: print-base.raft
de: Raft

en: print-base.skirt
de: Skirt

en: print-base.standard
de: Standard

en: print-color-mode
de: Print Color Mode

en: print-color-mode.auto
de: Automatic

en: print-color-mode.bi-level
de: Bi-Level

en: print-color-mode.color
de: Color

en: print-color-mode.highlight
de: Highlight

en: print-color-mode.monochrome
de: Monochrome

en: print-color-mode.process-bi-level
de: Process Bi-Level

en: print-color-mode.process-monochrome
de: Process Monochrome

en: print-content-optimize
de: Print Optimization

en: print-content-optimize.auto
de: Automatic

en: print-content-optimize.graphic
de: Graphics

en: print-content-optimize.photo
de: Photo

en: print-content-optimize.text
de: Text

en: print-content-optimize.text-and-graphic
de: Text And Graphics

en: print-objects
de: Print Objects

en: print-quality
de: Print Quality

en: print-quality.3
de: Draft

en: print-quality.4
de: Normal

en: print-quality.5
de: High

en: print-rendering-intent
de: Print Rendering Intent

en: print-rendering-intent.absolute
de: Absolute

en: print-rendering-intent.auto
de: Automatic

en: print-rendering-intent.perceptual
de: Perceptual

en: print-rendering-intent.relative
de: Relative

en: print-rendering-intent.relative-bpc
de: Relative w/Black Point Compensation

en: print-rendering-intent.saturation
de: Saturation

en: print-scaling
de: Print Scaling

en: print-scaling.auto
de: Automatic

en: print-scaling.auto-fit
de: Auto Fit

en: print-scaling.fill
de: Fill

en: print-scaling.fit
de: Fit

en: print-scaling.none
de: None

en: print-supports
de: Print Supports

en: print-supports.material
de: Material

en: print-supports.none
de: None

en: print-supports.standard
de: Standard

en: printer %s disabled since %s -
de: Drucker %s ist deaktiviert seit %s

en: printer %s is idle.  enabled since %s
de: Drucker %s ist im Leerlauf.  Aktiviert seit %s

en: printer %s now printing %s-%d.  enabled since %s
de: Drucker %s druckt jetzt %s-%d.  Aktiviert seit %s

en: printer %s/%s disabled since %s -
de: Drucker %s/%s deaktiviert seit %s

en: printer %s/%s is idle.  enabled since %s
de: Drucker %s/%s ist im Leerlauf.  Aktiviert seit %s

en: printer %s/%s now printing %s-%d.  enabled since %s
de: Drucker %s/%s druckt jetzt %s-%d.  Aktiviert seit %s

en: printer-message-from-operator
de: Printer Message From Operator

en: printer-resolution
de: Printer Resolution

en: printer-state
de: Printer State

en: printer-state-reasons
de: Detailed Printer State

en: printer-state-reasons.alert-removal-of-binary-change-entry
de: Alert Removal Of Binary Change Entry

en: printer-state-reasons.bander-added
de: Bander Added

en: printer-state-reasons.bander-almost-empty
de: Bander Almost Empty

en: printer-state-reasons.bander-almost-full
de: Bander Almost Full

en: printer-state-reasons.bander-at-limit
de: Bander At Limit

en: printer-state-reasons.bander-closed
de: Bander Closed

en: printer-state-reasons.bander-configuration-change
de: Bander Configuration Change

en: printer-state-reasons.bander-cover-closed
de: Bander Cover Closed

en: printer-state-reasons.bander-cover-open
de: Bander Cover Open

en: printer-state-reasons.bander-empty
de: Bander Empty

en: printer-state-reasons.bander-full
de: Bander Full

en: printer-state-reasons.bander-interlock-closed
de: Bander Interlock Closed

en: printer-state-reasons.bander-interlock-open
de: Bander Interlock Open

en: printer-state-reasons.bander-jam
de: Bander Jam

en: printer-state-reasons.bander-life-almost-over
de: Bander Life Almost Over

en: printer-state-reasons.bander-life-over
de: Bander Life Over

en: printer-state-reasons.bander-memory-exhausted
de: Bander Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.bander-missing
de: Bander Missing

en: printer-state-reasons.bander-motor-failure
de: Bander Motor Failure

en: printer-state-reasons.bander-near-limit
de: Bander Near Limit

en: printer-state-reasons.bander-offline
de: Bander Offline

en: printer-state-reasons.bander-opened
de: Bander Opened

en: printer-state-reasons.bander-over-temperature
de: Bander Over Temperature

en: printer-state-reasons.bander-power-saver
de: Bander Power Saver

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-failure
de: Bander Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-recoverable-storage
de: Bander Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.bander-removed
de: Bander Removed

en: printer-state-reasons.bander-resource-added
de: Bander Resource Added

en: printer-state-reasons.bander-resource-removed
de: Bander Resource Removed

en: printer-state-reasons.bander-thermistor-failure
de: Bander Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.bander-timing-failure
de: Bander Timing Failure

en: printer-state-reasons.bander-turned-off
de: Bander Turned Off

en: printer-state-reasons.bander-turned-on
de: Bander Turned On

en: printer-state-reasons.bander-under-temperature
de: Bander Under Temperature

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-failure
de: Bander Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.bander-unrecoverable-storage-error
de: Bander Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.bander-warming-up
de: Bander Warming Up

en: printer-state-reasons.binder-added
de: Binder Added

en: printer-state-reasons.binder-almost-empty
de: Binder Almost Empty

en: printer-state-reasons.binder-almost-full
de: Binder Almost Full

en: printer-state-reasons.binder-at-limit
de: Binder At Limit

en: printer-state-reasons.binder-closed
de: Binder Closed

en: printer-state-reasons.binder-configuration-change
de: Binder Configuration Change

en: printer-state-reasons.binder-cover-closed
de: Binder Cover Closed

en: printer-state-reasons.binder-cover-open
de: Binder Cover Open

en: printer-state-reasons.binder-empty
de: Binder Empty

en: printer-state-reasons.binder-full
de: Binder Full

en: printer-state-reasons.binder-interlock-closed
de: Binder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.binder-interlock-open
de: Binder Interlock Open

en: printer-state-reasons.binder-jam
de: Binder Jam

en: printer-state-reasons.binder-life-almost-over
de: Binder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.binder-life-over
de: Binder Life Over

en: printer-state-reasons.binder-memory-exhausted
de: Binder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.binder-missing
de: Binder Missing

en: printer-state-reasons.binder-motor-failure
de: Binder Motor Failure

en: printer-state-reasons.binder-near-limit
de: Binder Near Limit

en: printer-state-reasons.binder-offline
de: Binder Offline

en: printer-state-reasons.binder-opened
de: Binder Opened

en: printer-state-reasons.binder-over-temperature
de: Binder Over Temperature

en: printer-state-reasons.binder-power-saver
de: Binder Power Saver

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-failure
de: Binder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-recoverable-storage
de: Binder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.binder-removed
de: Binder Removed

en: printer-state-reasons.binder-resource-added
de: Binder Resource Added

en: printer-state-reasons.binder-resource-removed
de: Binder Resource Removed

en: printer-state-reasons.binder-thermistor-failure
de: Binder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.binder-timing-failure
de: Binder Timing Failure

en: printer-state-reasons.binder-turned-off
de: Binder Turned Off

en: printer-state-reasons.binder-turned-on
de: Binder Turned On

en: printer-state-reasons.binder-under-temperature
de: Binder Under Temperature

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-failure
de: Binder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.binder-unrecoverable-storage-error
de: Binder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.binder-warming-up
de: Binder Warming Up

en: printer-state-reasons.camera-failure
de: Camera Failure

en: printer-state-reasons.chamber-cooling
de: Chamber Cooling

en: printer-state-reasons.chamber-heating
de: Chamber Heating

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-high
de: Chamber Temperature High

en: printer-state-reasons.chamber-temperature-low
de: Chamber Temperature Low

en: printer-state-reasons.cleaner-life-almost-over
de: Cleaner Life Almost Over

en: printer-state-reasons.cleaner-life-over
de: Cleaner Life Over

en: printer-state-reasons.configuration-change
de: Configuration Change

en: printer-state-reasons.connecting-to-device
de: Connecting To Device

en: printer-state-reasons.cover-open
de: Cover Open

en: printer-state-reasons.deactivated
de: Deactivated

en: printer-state-reasons.developer-empty
de: Developer Empty

en: printer-state-reasons.developer-low
de: Developer Low

en: printer-state-reasons.die-cutter-added
de: Die Cutter Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-empty
de: Die Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-almost-full
de: Die Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-at-limit
de: Die Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-closed
de: Die Cutter Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-configuration-change
de: Die Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-closed
de: Die Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-cover-open
de: Die Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-empty
de: Die Cutter Empty

en: printer-state-reasons.die-cutter-full
de: Die Cutter Full

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-closed
de: Die Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.die-cutter-interlock-open
de: Die Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.die-cutter-jam
de: Die Cutter Jam

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-almost-over
de: Die Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-life-over
de: Die Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.die-cutter-memory-exhausted
de: Die Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.die-cutter-missing
de: Die Cutter Missing

en: printer-state-reasons.die-cutter-motor-failure
de: Die Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-near-limit
de: Die Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.die-cutter-offline
de: Die Cutter Offline

en: printer-state-reasons.die-cutter-opened
de: Die Cutter Opened

en: printer-state-reasons.die-cutter-over-temperature
de: Die Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-power-saver
de: Die Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-failure
de: Die Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-recoverable-storage
de: Die Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.die-cutter-removed
de: Die Cutter Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-added
de: Die Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.die-cutter-resource-removed
de: Die Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.die-cutter-thermistor-failure
de: Die Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-timing-failure
de: Die Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-off
de: Die Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.die-cutter-turned-on
de: Die Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.die-cutter-under-temperature
de: Die Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-failure
de: Die Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.die-cutter-unrecoverable-storage-error
de: Die Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.die-cutter-warming-up
de: Die Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.door-open
de: Door Open

en: printer-state-reasons.extruder-cooling
de: Extruder Cooling

en: printer-state-reasons.extruder-failure
de: Extruder Failure

en: printer-state-reasons.extruder-heating
de: Extruder Heating

en: printer-state-reasons.extruder-jam
de: Extruder Jam

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-high
de: Extruder Temperature High

en: printer-state-reasons.extruder-temperature-low
de: Extruder Temperature Low

en: printer-state-reasons.fan-failure
de: Fan Failure

en: printer-state-reasons.folder-added
de: Folder Added

en: printer-state-reasons.folder-almost-empty
de: Folder Almost Empty

en: printer-state-reasons.folder-almost-full
de: Folder Almost Full

en: printer-state-reasons.folder-at-limit
de: Folder At Limit

en: printer-state-reasons.folder-closed
de: Folder Closed

en: printer-state-reasons.folder-configuration-change
de: Folder Configuration Change

en: printer-state-reasons.folder-cover-closed
de: Folder Cover Closed

en: printer-state-reasons.folder-cover-open
de: Folder Cover Open

en: printer-state-reasons.folder-empty
de: Folder Empty

en: printer-state-reasons.folder-full
de: Folder Full

en: printer-state-reasons.folder-interlock-closed
de: Folder Interlock Closed

en: printer-state-reasons.folder-interlock-open
de: Folder Interlock Open

en: printer-state-reasons.folder-jam
de: Folder Jam

en: printer-state-reasons.folder-life-almost-over
de: Folder Life Almost Over

en: printer-state-reasons.folder-life-over
de: Folder Life Over

en: printer-state-reasons.folder-memory-exhausted
de: Folder Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.folder-missing
de: Folder Missing

en: printer-state-reasons.folder-motor-failure
de: Folder Motor Failure

en: printer-state-reasons.folder-near-limit
de: Folder Near Limit

en: printer-state-reasons.folder-offline
de: Folder Offline

en: printer-state-reasons.folder-opened
de: Folder Opened

en: printer-state-reasons.folder-over-temperature
de: Folder Over Temperature

en: printer-state-reasons.folder-power-saver
de: Folder Power Saver

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-failure
de: Folder Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-recoverable-storage
de: Folder Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.folder-removed
de: Folder Removed

en: printer-state-reasons.folder-resource-added
de: Folder Resource Added

en: printer-state-reasons.folder-resource-removed
de: Folder Resource Removed

en: printer-state-reasons.folder-thermistor-failure
de: Folder Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.folder-timing-failure
de: Folder Timing Failure

en: printer-state-reasons.folder-turned-off
de: Folder Turned Off

en: printer-state-reasons.folder-turned-on
de: Folder Turned On

en: printer-state-reasons.folder-under-temperature
de: Folder Under Temperature

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-failure
de: Folder Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.folder-unrecoverable-storage-error
de: Folder Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.folder-warming-up
de: Folder Warming Up

en: printer-state-reasons.fuser-over-temp
de: Fuser Over Temp

en: printer-state-reasons.fuser-under-temp
de: Fuser Under Temp

en: printer-state-reasons.hold-new-jobs
de: Hold New Jobs

en: printer-state-reasons.identify-printer-requested
de: Identify Printer

en: printer-state-reasons.imprinter-added
de: Imprinter Added

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-empty
de: Imprinter Almost Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-almost-full
de: Imprinter Almost Full

en: printer-state-reasons.imprinter-at-limit
de: Imprinter At Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-closed
de: Imprinter Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-configuration-change
de: Imprinter Configuration Change

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-closed
de: Imprinter Cover Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-cover-open
de: Imprinter Cover Open

en: printer-state-reasons.imprinter-empty
de: Imprinter Empty

en: printer-state-reasons.imprinter-full
de: Imprinter Full

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-closed
de: Imprinter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.imprinter-interlock-open
de: Imprinter Interlock Open

en: printer-state-reasons.imprinter-jam
de: Imprinter Jam

en: printer-state-reasons.imprinter-life-almost-over
de: Imprinter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.imprinter-life-over
de: Imprinter Life Over

en: printer-state-reasons.imprinter-memory-exhausted
de: Imprinter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.imprinter-missing
de: Imprinter Missing

en: printer-state-reasons.imprinter-motor-failure
de: Imprinter Motor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-near-limit
de: Imprinter Near Limit

en: printer-state-reasons.imprinter-offline
de: Imprinter Offline

en: printer-state-reasons.imprinter-opened
de: Imprinter Opened

en: printer-state-reasons.imprinter-over-temperature
de: Imprinter Over Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-power-saver
de: Imprinter Power Saver

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-failure
de: Imprinter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-recoverable-storage
de: Imprinter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.imprinter-removed
de: Imprinter Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-added
de: Imprinter Resource Added

en: printer-state-reasons.imprinter-resource-removed
de: Imprinter Resource Removed

en: printer-state-reasons.imprinter-thermistor-failure
de: Imprinter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-timing-failure
de: Imprinter Timing Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-off
de: Imprinter Turned Off

en: printer-state-reasons.imprinter-turned-on
de: Imprinter Turned On

en: printer-state-reasons.imprinter-under-temperature
de: Imprinter Under Temperature

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-failure
de: Imprinter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.imprinter-unrecoverable-storage-error
de: Imprinter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.imprinter-warming-up
de: Imprinter Warming Up

en: printer-state-reasons.input-cannot-feed-size-selected
de: Input Cannot Feed Size Selected

en: printer-state-reasons.input-manual-input-request
de: Input Manual Input Request

en: printer-state-reasons.input-media-color-change
de: Input Media Color Change

en: printer-state-reasons.input-media-form-parts-change
de: Input Media Form Parts Change

en: printer-state-reasons.input-media-size-change
de: Input Media Size Change

en: printer-state-reasons.input-media-type-change
de: Input Media Type Change

en: printer-state-reasons.input-media-weight-change
de: Input Media Weight Change

en: printer-state-reasons.input-tray-elevation-failure
de: Input Tray Elevation Failure

en: printer-state-reasons.input-tray-missing
de: Input Tray Missing

en: printer-state-reasons.input-tray-position-failure
de: Input Tray Position Failure

en: printer-state-reasons.inserter-added
de: Inserter Added

en: printer-state-reasons.inserter-almost-empty
de: Inserter Almost Empty

en: printer-state-reasons.inserter-almost-full
de: Inserter Almost Full

en: printer-state-reasons.inserter-at-limit
de: Inserter At Limit

en: printer-state-reasons.inserter-closed
de: Inserter Closed

en: printer-state-reasons.inserter-configuration-change
de: Inserter Configuration Change

en: printer-state-reasons.inserter-cover-closed
de: Inserter Cover Closed

en: printer-state-reasons.inserter-cover-open
de: Inserter Cover Open

en: printer-state-reasons.inserter-empty
de: Inserter Empty

en: printer-state-reasons.inserter-full
de: Inserter Full

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-closed
de: Inserter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.inserter-interlock-open
de: Inserter Interlock Open

en: printer-state-reasons.inserter-jam
de: Inserter Jam

en: printer-state-reasons.inserter-life-almost-over
de: Inserter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.inserter-life-over
de: Inserter Life Over

en: printer-state-reasons.inserter-memory-exhausted
de: Inserter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.inserter-missing
de: Inserter Missing

en: printer-state-reasons.inserter-motor-failure
de: Inserter Motor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-near-limit
de: Inserter Near Limit

en: printer-state-reasons.inserter-offline
de: Inserter Offline

en: printer-state-reasons.inserter-opened
de: Inserter Opened

en: printer-state-reasons.inserter-over-temperature
de: Inserter Over Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-power-saver
de: Inserter Power Saver

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-failure
de: Inserter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-recoverable-storage
de: Inserter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.inserter-removed
de: Inserter Removed

en: printer-state-reasons.inserter-resource-added
de: Inserter Resource Added

en: printer-state-reasons.inserter-resource-removed
de: Inserter Resource Removed

en: printer-state-reasons.inserter-thermistor-failure
de: Inserter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.inserter-timing-failure
de: Inserter Timing Failure

en: printer-state-reasons.inserter-turned-off
de: Inserter Turned Off

en: printer-state-reasons.inserter-turned-on
de: Inserter Turned On

en: printer-state-reasons.inserter-under-temperature
de: Inserter Under Temperature

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-failure
de: Inserter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.inserter-unrecoverable-storage-error
de: Inserter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.inserter-warming-up
de: Inserter Warming Up

en: printer-state-reasons.interlock-closed
de: Interlock Closed

en: printer-state-reasons.interlock-open
de: Interlock Open

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-added
de: Interpreter Cartridge Added

en: printer-state-reasons.interpreter-cartridge-deleted
de: Interpreter Cartridge Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-complex-page-encountered
de: Interpreter Complex Page Encountered

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-decrease
de: Interpreter Memory Decrease

en: printer-state-reasons.interpreter-memory-increase
de: Interpreter Memory Increase

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-added
de: Interpreter Resource Added

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-deleted
de: Interpreter Resource Deleted

en: printer-state-reasons.interpreter-resource-unavailable
de: Interpreter Resource Unavailable

en: printer-state-reasons.lamp-at-eol
de: Lamp At Eol

en: printer-state-reasons.lamp-failure
de: Lamp Failure

en: printer-state-reasons.lamp-near-eol
de: Lamp Near Eol

en: printer-state-reasons.laser-at-eol
de: Laser At Eol

en: printer-state-reasons.laser-failure
de: Laser Failure

en: printer-state-reasons.laser-near-eol
de: Laser Near Eol

en: printer-state-reasons.make-envelope-added
de: Make Envelope Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-empty
de: Make Envelope Almost Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-almost-full
de: Make Envelope Almost Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-at-limit
de: Make Envelope At Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-closed
de: Make Envelope Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-configuration-change
de: Make Envelope Configuration Change

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-closed
de: Make Envelope Cover Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-cover-open
de: Make Envelope Cover Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-empty
de: Make Envelope Empty

en: printer-state-reasons.make-envelope-full
de: Make Envelope Full

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-closed
de: Make Envelope Interlock Closed

en: printer-state-reasons.make-envelope-interlock-open
de: Make Envelope Interlock Open

en: printer-state-reasons.make-envelope-jam
de: Make Envelope Jam

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-almost-over
de: Make Envelope Life Almost Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-life-over
de: Make Envelope Life Over

en: printer-state-reasons.make-envelope-memory-exhausted
de: Make Envelope Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.make-envelope-missing
de: Make Envelope Missing

en: printer-state-reasons.make-envelope-motor-failure
de: Make Envelope Motor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-near-limit
de: Make Envelope Near Limit

en: printer-state-reasons.make-envelope-offline
de: Make Envelope Offline

en: printer-state-reasons.make-envelope-opened
de: Make Envelope Opened

en: printer-state-reasons.make-envelope-over-temperature
de: Make Envelope Over Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-power-saver
de: Make Envelope Power Saver

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-failure
de: Make Envelope Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-recoverable-storage
de: Make Envelope Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.make-envelope-removed
de: Make Envelope Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-added
de: Make Envelope Resource Added

en: printer-state-reasons.make-envelope-resource-removed
de: Make Envelope Resource Removed

en: printer-state-reasons.make-envelope-thermistor-failure
de: Make Envelope Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-timing-failure
de: Make Envelope Timing Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-off
de: Make Envelope Turned Off

en: printer-state-reasons.make-envelope-turned-on
de: Make Envelope Turned On

en: printer-state-reasons.make-envelope-under-temperature
de: Make Envelope Under Temperature

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-failure
de: Make Envelope Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.make-envelope-unrecoverable-storage-error
de: Make Envelope Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.make-envelope-warming-up
de: Make Envelope Warming Up

en: printer-state-reasons.marker-adjusting-print-quality
de: Marker Adjusting Print Quality

en: printer-state-reasons.marker-developer-almost-empty
de: Marker Developer Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-developer-empty
de: Marker Developer Empty

en: printer-state-reasons.marker-fuser-thermistor-failure
de: Marker Fuser Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.marker-fuser-timing-failure
de: Marker Fuser Timing Failure

en: printer-state-reasons.marker-ink-almost-empty
de: Marker Ink Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-ink-empty
de: Marker Ink Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-almost-empty
de: Marker Print Ribbon Almost Empty

en: printer-state-reasons.marker-print-ribbon-empty
de: Marker Print Ribbon Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-empty
de: Marker Supply Empty

en: printer-state-reasons.marker-supply-low
de: Marker Supply Low

en: printer-state-reasons.marker-toner-cartridge-missing
de: Marker Toner Cartridge Missing

en: printer-state-reasons.marker-waste-almost-full
de: Marker Waste Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-full
de: Marker Waste Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-almost-full
de: Marker Waste Ink Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-ink-receptacle-full
de: Marker Waste Ink Receptacle Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-almost-full
de: Marker Waste Toner Receptacle Almost Full

en: printer-state-reasons.marker-waste-toner-receptacle-full
de: Marker Waste Toner Receptacle Full

en: printer-state-reasons.material-empty
de: Material Empty

en: printer-state-reasons.material-low
de: Material Low

en: printer-state-reasons.material-needed
de: Material Needed

en: printer-state-reasons.media-empty
de: Media Empty

en: printer-state-reasons.media-jam
de: Media Jam

en: printer-state-reasons.media-low
de: Media Low

en: printer-state-reasons.media-needed
de: Media Needed

en: printer-state-reasons.media-path-cannot-duplex-media-selected
de: Media Path Cannot Duplex Media Selected

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-almost-full
de: Media Path Media Tray Almost Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-full
de: Media Path Media Tray Full

en: printer-state-reasons.media-path-media-tray-missing
de: Media Path Media Tray Missing

en: printer-state-reasons.motor-failure
de: Motor Failure

en: printer-state-reasons.moving-to-paused
de: Moving To Paused

en: printer-state-reasons.none
de: None

en: printer-state-reasons.opc-life-over
de: Opc Life Over

en: printer-state-reasons.opc-near-eol
de: Opc Near Eol

en: printer-state-reasons.other
de: Other

en: printer-state-reasons.output-area-almost-full
de: Output Area Almost Full

en: printer-state-reasons.output-area-full
de: Output Area Full

en: printer-state-reasons.output-mailbox-select-failure
de: Output Mailbox Select Failure

en: printer-state-reasons.output-tray-missing
de: Output Tray Missing

en: printer-state-reasons.paused
de: Paused

en: printer-state-reasons.perforater-added
de: Perforater Added

en: printer-state-reasons.perforater-almost-empty
de: Perforater Almost Empty

en: printer-state-reasons.perforater-almost-full
de: Perforater Almost Full

en: printer-state-reasons.perforater-at-limit
de: Perforater At Limit

en: printer-state-reasons.perforater-closed
de: Perforater Closed

en: printer-state-reasons.perforater-configuration-change
de: Perforater Configuration Change

en: printer-state-reasons.perforater-cover-closed
de: Perforater Cover Closed

en: printer-state-reasons.perforater-cover-open
de: Perforater Cover Open

en: printer-state-reasons.perforater-empty
de: Perforater Empty

en: printer-state-reasons.perforater-full
de: Perforater Full

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-closed
de: Perforater Interlock Closed

en: printer-state-reasons.perforater-interlock-open
de: Perforater Interlock Open

en: printer-state-reasons.perforater-jam
de: Perforater Jam

en: printer-state-reasons.perforater-life-almost-over
de: Perforater Life Almost Over

en: printer-state-reasons.perforater-life-over
de: Perforater Life Over

en: printer-state-reasons.perforater-memory-exhausted
de: Perforater Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.perforater-missing
de: Perforater Missing

en: printer-state-reasons.perforater-motor-failure
de: Perforater Motor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-near-limit
de: Perforater Near Limit

en: printer-state-reasons.perforater-offline
de: Perforater Offline

en: printer-state-reasons.perforater-opened
de: Perforater Opened

en: printer-state-reasons.perforater-over-temperature
de: Perforater Over Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-power-saver
de: Perforater Power Saver

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-failure
de: Perforater Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-recoverable-storage
de: Perforater Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.perforater-removed
de: Perforater Removed

en: printer-state-reasons.perforater-resource-added
de: Perforater Resource Added

en: printer-state-reasons.perforater-resource-removed
de: Perforater Resource Removed

en: printer-state-reasons.perforater-thermistor-failure
de: Perforater Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.perforater-timing-failure
de: Perforater Timing Failure

en: printer-state-reasons.perforater-turned-off
de: Perforater Turned Off

en: printer-state-reasons.perforater-turned-on
de: Perforater Turned On

en: printer-state-reasons.perforater-under-temperature
de: Perforater Under Temperature

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-failure
de: Perforater Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.perforater-unrecoverable-storage-error
de: Perforater Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.perforater-warming-up
de: Perforater Warming Up

en: printer-state-reasons.power-down
de: Power Down

en: printer-state-reasons.power-up
de: Power Up

en: printer-state-reasons.printer-manual-reset
de: Printer Manual Reset

en: printer-state-reasons.printer-nms-reset
de: Printer Nms Reset

en: printer-state-reasons.printer-ready-to-print
de: Printer Ready To Print

en: printer-state-reasons.puncher-added
de: Puncher Added

en: printer-state-reasons.puncher-almost-empty
de: Puncher Almost Empty

en: printer-state-reasons.puncher-almost-full
de: Puncher Almost Full

en: printer-state-reasons.puncher-at-limit
de: Puncher At Limit

en: printer-state-reasons.puncher-closed
de: Puncher Closed

en: printer-state-reasons.puncher-configuration-change
de: Puncher Configuration Change

en: printer-state-reasons.puncher-cover-closed
de: Puncher Cover Closed

en: printer-state-reasons.puncher-cover-open
de: Puncher Cover Open

en: printer-state-reasons.puncher-empty
de: Puncher Empty

en: printer-state-reasons.puncher-full
de: Puncher Full

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-closed
de: Puncher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.puncher-interlock-open
de: Puncher Interlock Open

en: printer-state-reasons.puncher-jam
de: Puncher Jam

en: printer-state-reasons.puncher-life-almost-over
de: Puncher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.puncher-life-over
de: Puncher Life Over

en: printer-state-reasons.puncher-memory-exhausted
de: Puncher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.puncher-missing
de: Puncher Missing

en: printer-state-reasons.puncher-motor-failure
de: Puncher Motor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-near-limit
de: Puncher Near Limit

en: printer-state-reasons.puncher-offline
de: Puncher Offline

en: printer-state-reasons.puncher-opened
de: Puncher Opened

en: printer-state-reasons.puncher-over-temperature
de: Puncher Over Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-power-saver
de: Puncher Power Saver

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-failure
de: Puncher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-recoverable-storage
de: Puncher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.puncher-removed
de: Puncher Removed

en: printer-state-reasons.puncher-resource-added
de: Puncher Resource Added

en: printer-state-reasons.puncher-resource-removed
de: Puncher Resource Removed

en: printer-state-reasons.puncher-thermistor-failure
de: Puncher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.puncher-timing-failure
de: Puncher Timing Failure

en: printer-state-reasons.puncher-turned-off
de: Puncher Turned Off

en: printer-state-reasons.puncher-turned-on
de: Puncher Turned On

en: printer-state-reasons.puncher-under-temperature
de: Puncher Under Temperature

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-failure
de: Puncher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.puncher-unrecoverable-storage-error
de: Puncher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.puncher-warming-up
de: Puncher Warming Up

en: printer-state-reasons.separation-cutter-added
de: Separation Cutter Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-empty
de: Separation Cutter Almost Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-almost-full
de: Separation Cutter Almost Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-at-limit
de: Separation Cutter At Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-closed
de: Separation Cutter Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-configuration-change
de: Separation Cutter Configuration Change

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-closed
de: Separation Cutter Cover Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-cover-open
de: Separation Cutter Cover Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-empty
de: Separation Cutter Empty

en: printer-state-reasons.separation-cutter-full
de: Separation Cutter Full

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-closed
de: Separation Cutter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-interlock-open
de: Separation Cutter Interlock Open

en: printer-state-reasons.separation-cutter-jam
de: Separation Cutter Jam

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-almost-over
de: Separation Cutter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-life-over
de: Separation Cutter Life Over

en: printer-state-reasons.separation-cutter-memory-exhausted
de: Separation Cutter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.separation-cutter-missing
de: Separation Cutter Missing

en: printer-state-reasons.separation-cutter-motor-failure
de: Separation Cutter Motor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-near-limit
de: Separation Cutter Near Limit

en: printer-state-reasons.separation-cutter-offline
de: Separation Cutter Offline

en: printer-state-reasons.separation-cutter-opened
de: Separation Cutter Opened

en: printer-state-reasons.separation-cutter-over-temperature
de: Separation Cutter Over Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-power-saver
de: Separation Cutter Power Saver

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-failure
de: Separation Cutter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-recoverable-storage
de: Separation Cutter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.separation-cutter-removed
de: Separation Cutter Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-added
de: Separation Cutter Resource Added

en: printer-state-reasons.separation-cutter-resource-removed
de: Separation Cutter Resource Removed

en: printer-state-reasons.separation-cutter-thermistor-failure
de: Separation Cutter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-timing-failure
de: Separation Cutter Timing Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-off
de: Separation Cutter Turned Off

en: printer-state-reasons.separation-cutter-turned-on
de: Separation Cutter Turned On

en: printer-state-reasons.separation-cutter-under-temperature
de: Separation Cutter Under Temperature

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-failure
de: Separation Cutter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.separation-cutter-unrecoverable-storage-error
de: Separation Cutter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.separation-cutter-warming-up
de: Separation Cutter Warming Up

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-added
de: Sheet Rotator Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-empty
de: Sheet Rotator Almost Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-almost-full
de: Sheet Rotator Almost Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-at-limit
de: Sheet Rotator At Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-closed
de: Sheet Rotator Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-configuration-change
de: Sheet Rotator Configuration Change

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-closed
de: Sheet Rotator Cover Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-cover-open
de: Sheet Rotator Cover Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-empty
de: Sheet Rotator Empty

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-full
de: Sheet Rotator Full

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-closed
de: Sheet Rotator Interlock Closed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-interlock-open
de: Sheet Rotator Interlock Open

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-jam
de: Sheet Rotator Jam

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-almost-over
de: Sheet Rotator Life Almost Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-life-over
de: Sheet Rotator Life Over

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-memory-exhausted
de: Sheet Rotator Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-missing
de: Sheet Rotator Missing

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-motor-failure
de: Sheet Rotator Motor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-near-limit
de: Sheet Rotator Near Limit

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-offline
de: Sheet Rotator Offline

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-opened
de: Sheet Rotator Opened

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-over-temperature
de: Sheet Rotator Over Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-power-saver
de: Sheet Rotator Power Saver

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-failure
de: Sheet Rotator Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-recoverable-storage
de: Sheet Rotator Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-removed
de: Sheet Rotator Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-added
de: Sheet Rotator Resource Added

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-resource-removed
de: Sheet Rotator Resource Removed

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-thermistor-failure
de: Sheet Rotator Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-timing-failure
de: Sheet Rotator Timing Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-off
de: Sheet Rotator Turned Off

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-turned-on
de: Sheet Rotator Turned On

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-under-temperature
de: Sheet Rotator Under Temperature

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-failure
de: Sheet Rotator Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-unrecoverable-storage-error
de: Sheet Rotator Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.sheet-rotator-warming-up
de: Sheet Rotator Warming Up

en: printer-state-reasons.shutdown
de: Shutdown

en: printer-state-reasons.slitter-added
de: Slitter Added

en: printer-state-reasons.slitter-almost-empty
de: Slitter Almost Empty

en: printer-state-reasons.slitter-almost-full
de: Slitter Almost Full

en: printer-state-reasons.slitter-at-limit
de: Slitter At Limit

en: printer-state-reasons.slitter-closed
de: Slitter Closed

en: printer-state-reasons.slitter-configuration-change
de: Slitter Configuration Change

en: printer-state-reasons.slitter-cover-closed
de: Slitter Cover Closed

en: printer-state-reasons.slitter-cover-open
de: Slitter Cover Open

en: printer-state-reasons.slitter-empty
de: Slitter Empty

en: printer-state-reasons.slitter-full
de: Slitter Full

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-closed
de: Slitter Interlock Closed

en: printer-state-reasons.slitter-interlock-open
de: Slitter Interlock Open

en: printer-state-reasons.slitter-jam
de: Slitter Jam

en: printer-state-reasons.slitter-life-almost-over
de: Slitter Life Almost Over

en: printer-state-reasons.slitter-life-over
de: Slitter Life Over

en: printer-state-reasons.slitter-memory-exhausted
de: Slitter Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.slitter-missing
de: Slitter Missing

en: printer-state-reasons.slitter-motor-failure
de: Slitter Motor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-near-limit
de: Slitter Near Limit

en: printer-state-reasons.slitter-offline
de: Slitter Offline

en: printer-state-reasons.slitter-opened
de: Slitter Opened

en: printer-state-reasons.slitter-over-temperature
de: Slitter Over Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-power-saver
de: Slitter Power Saver

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-failure
de: Slitter Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-recoverable-storage
de: Slitter Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.slitter-removed
de: Slitter Removed

en: printer-state-reasons.slitter-resource-added
de: Slitter Resource Added

en: printer-state-reasons.slitter-resource-removed
de: Slitter Resource Removed

en: printer-state-reasons.slitter-thermistor-failure
de: Slitter Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.slitter-timing-failure
de: Slitter Timing Failure

en: printer-state-reasons.slitter-turned-off
de: Slitter Turned Off

en: printer-state-reasons.slitter-turned-on
de: Slitter Turned On

en: printer-state-reasons.slitter-under-temperature
de: Slitter Under Temperature

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-failure
de: Slitter Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.slitter-unrecoverable-storage-error
de: Slitter Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.slitter-warming-up
de: Slitter Warming Up

en: printer-state-reasons.spool-area-full
de: Spool Area Full

en: printer-state-reasons.stacker-added
de: Stacker Added

en: printer-state-reasons.stacker-almost-empty
de: Stacker Almost Empty

en: printer-state-reasons.stacker-almost-full
de: Stacker Almost Full

en: printer-state-reasons.stacker-at-limit
de: Stacker At Limit

en: printer-state-reasons.stacker-closed
de: Stacker Closed

en: printer-state-reasons.stacker-configuration-change
de: Stacker Configuration Change

en: printer-state-reasons.stacker-cover-closed
de: Stacker Cover Closed

en: printer-state-reasons.stacker-cover-open
de: Stacker Cover Open

en: printer-state-reasons.stacker-empty
de: Stacker Empty

en: printer-state-reasons.stacker-full
de: Stacker Full

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-closed
de: Stacker Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stacker-interlock-open
de: Stacker Interlock Open

en: printer-state-reasons.stacker-jam
de: Stacker Jam

en: printer-state-reasons.stacker-life-almost-over
de: Stacker Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stacker-life-over
de: Stacker Life Over

en: printer-state-reasons.stacker-memory-exhausted
de: Stacker Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stacker-missing
de: Stacker Missing

en: printer-state-reasons.stacker-motor-failure
de: Stacker Motor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-near-limit
de: Stacker Near Limit

en: printer-state-reasons.stacker-offline
de: Stacker Offline

en: printer-state-reasons.stacker-opened
de: Stacker Opened

en: printer-state-reasons.stacker-over-temperature
de: Stacker Over Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-power-saver
de: Stacker Power Saver

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-failure
de: Stacker Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-recoverable-storage
de: Stacker Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stacker-removed
de: Stacker Removed

en: printer-state-reasons.stacker-resource-added
de: Stacker Resource Added

en: printer-state-reasons.stacker-resource-removed
de: Stacker Resource Removed

en: printer-state-reasons.stacker-thermistor-failure
de: Stacker Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stacker-timing-failure
de: Stacker Timing Failure

en: printer-state-reasons.stacker-turned-off
de: Stacker Turned Off

en: printer-state-reasons.stacker-turned-on
de: Stacker Turned On

en: printer-state-reasons.stacker-under-temperature
de: Stacker Under Temperature

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-failure
de: Stacker Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stacker-unrecoverable-storage-error
de: Stacker Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stacker-warming-up
de: Stacker Warming Up

en: printer-state-reasons.stapler-added
de: Stapler Added

en: printer-state-reasons.stapler-almost-empty
de: Stapler Almost Empty

en: printer-state-reasons.stapler-almost-full
de: Stapler Almost Full

en: printer-state-reasons.stapler-at-limit
de: Stapler At Limit

en: printer-state-reasons.stapler-closed
de: Stapler Closed

en: printer-state-reasons.stapler-configuration-change
de: Stapler Configuration Change

en: printer-state-reasons.stapler-cover-closed
de: Stapler Cover Closed

en: printer-state-reasons.stapler-cover-open
de: Stapler Cover Open

en: printer-state-reasons.stapler-empty
de: Stapler Empty

en: printer-state-reasons.stapler-full
de: Stapler Full

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-closed
de: Stapler Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stapler-interlock-open
de: Stapler Interlock Open

en: printer-state-reasons.stapler-jam
de: Stapler Jam

en: printer-state-reasons.stapler-life-almost-over
de: Stapler Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stapler-life-over
de: Stapler Life Over

en: printer-state-reasons.stapler-memory-exhausted
de: Stapler Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stapler-missing
de: Stapler Missing

en: printer-state-reasons.stapler-motor-failure
de: Stapler Motor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-near-limit
de: Stapler Near Limit

en: printer-state-reasons.stapler-offline
de: Stapler Offline

en: printer-state-reasons.stapler-opened
de: Stapler Opened

en: printer-state-reasons.stapler-over-temperature
de: Stapler Over Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-power-saver
de: Stapler Power Saver

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-failure
de: Stapler Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-recoverable-storage
de: Stapler Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stapler-removed
de: Stapler Removed

en: printer-state-reasons.stapler-resource-added
de: Stapler Resource Added

en: printer-state-reasons.stapler-resource-removed
de: Stapler Resource Removed

en: printer-state-reasons.stapler-thermistor-failure
de: Stapler Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stapler-timing-failure
de: Stapler Timing Failure

en: printer-state-reasons.stapler-turned-off
de: Stapler Turned Off

en: printer-state-reasons.stapler-turned-on
de: Stapler Turned On

en: printer-state-reasons.stapler-under-temperature
de: Stapler Under Temperature

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-failure
de: Stapler Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stapler-unrecoverable-storage-error
de: Stapler Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stapler-warming-up
de: Stapler Warming Up

en: printer-state-reasons.stitcher-added
de: Stitcher Added

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-empty
de: Stitcher Almost Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-almost-full
de: Stitcher Almost Full

en: printer-state-reasons.stitcher-at-limit
de: Stitcher At Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-closed
de: Stitcher Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-configuration-change
de: Stitcher Configuration Change

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-closed
de: Stitcher Cover Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-cover-open
de: Stitcher Cover Open

en: printer-state-reasons.stitcher-empty
de: Stitcher Empty

en: printer-state-reasons.stitcher-full
de: Stitcher Full

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-closed
de: Stitcher Interlock Closed

en: printer-state-reasons.stitcher-interlock-open
de: Stitcher Interlock Open

en: printer-state-reasons.stitcher-jam
de: Stitcher Jam

en: printer-state-reasons.stitcher-life-almost-over
de: Stitcher Life Almost Over

en: printer-state-reasons.stitcher-life-over
de: Stitcher Life Over

en: printer-state-reasons.stitcher-memory-exhausted
de: Stitcher Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.stitcher-missing
de: Stitcher Missing

en: printer-state-reasons.stitcher-motor-failure
de: Stitcher Motor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-near-limit
de: Stitcher Near Limit

en: printer-state-reasons.stitcher-offline
de: Stitcher Offline

en: printer-state-reasons.stitcher-opened
de: Stitcher Opened

en: printer-state-reasons.stitcher-over-temperature
de: Stitcher Over Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-power-saver
de: Stitcher Power Saver

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-failure
de: Stitcher Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-recoverable-storage
de: Stitcher Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.stitcher-removed
de: Stitcher Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-added
de: Stitcher Resource Added

en: printer-state-reasons.stitcher-resource-removed
de: Stitcher Resource Removed

en: printer-state-reasons.stitcher-thermistor-failure
de: Stitcher Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-timing-failure
de: Stitcher Timing Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-off
de: Stitcher Turned Off

en: printer-state-reasons.stitcher-turned-on
de: Stitcher Turned On

en: printer-state-reasons.stitcher-under-temperature
de: Stitcher Under Temperature

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-failure
de: Stitcher Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.stitcher-unrecoverable-storage-error
de: Stitcher Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.stitcher-warming-up
de: Stitcher Warming Up

en: printer-state-reasons.stopped-partly
de: Stopped Partly

en: printer-state-reasons.stopping
de: Stopping

en: printer-state-reasons.subunit-added
de: Subunit Added

en: printer-state-reasons.subunit-almost-empty
de: Subunit Almost Empty

en: printer-state-reasons.subunit-almost-full
de: Subunit Almost Full

en: printer-state-reasons.subunit-at-limit
de: Subunit At Limit

en: printer-state-reasons.subunit-closed
de: Subunit Closed

en: printer-state-reasons.subunit-empty
de: Subunit Empty

en: printer-state-reasons.subunit-full
de: Subunit Full

en: printer-state-reasons.subunit-life-almost-over
de: Subunit Life Almost Over

en: printer-state-reasons.subunit-life-over
de: Subunit Life Over

en: printer-state-reasons.subunit-memory-exhausted
de: Subunit Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.subunit-missing
de: Subunit Missing

en: printer-state-reasons.subunit-motor-failure
de: Subunit Motor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-near-limit
de: Subunit Near Limit

en: printer-state-reasons.subunit-offline
de: Subunit Offline

en: printer-state-reasons.subunit-opened
de: Subunit Opened

en: printer-state-reasons.subunit-over-temperature
de: Subunit Over Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-power-saver
de: Subunit Power Saver

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-failure
de: Subunit Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-recoverable-storage
de: Subunit Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-removed
de: Subunit Removed

en: printer-state-reasons.subunit-resource-added
de: Subunit Resource Added

en: printer-state-reasons.subunit-resource-removed
de: Subunit Resource Removed

en: printer-state-reasons.subunit-thermistor-failure
de: Subunit Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.subunit-timing-Failure
de: Subunit Timing Failure

en: printer-state-reasons.subunit-turned-off
de: Subunit Turned Off

en: printer-state-reasons.subunit-turned-on
de: Subunit Turned On

en: printer-state-reasons.subunit-under-temperature
de: Subunit Under Temperature

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-failure
de: Subunit Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.subunit-unrecoverable-storage
de: Subunit Unrecoverable Storage

en: printer-state-reasons.subunit-warming-up
de: Subunit Warming Up

en: printer-state-reasons.timed-out
de: Timed Out

en: printer-state-reasons.toner-empty
de: Toner Empty

en: printer-state-reasons.toner-low
de: Toner Low

en: printer-state-reasons.trimmer-added
de: Trimmer Added

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-empty
de: Trimmer Almost Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-almost-full
de: Trimmer Almost Full

en: printer-state-reasons.trimmer-at-limit
de: Trimmer At Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-closed
de: Trimmer Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-configuration-change
de: Trimmer Configuration Change

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-closed
de: Trimmer Cover Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-cover-open
de: Trimmer Cover Open

en: printer-state-reasons.trimmer-empty
de: Trimmer Empty

en: printer-state-reasons.trimmer-full
de: Trimmer Full

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-closed
de: Trimmer Interlock Closed

en: printer-state-reasons.trimmer-interlock-open
de: Trimmer Interlock Open

en: printer-state-reasons.trimmer-jam
de: Trimmer Jam

en: printer-state-reasons.trimmer-life-almost-over
de: Trimmer Life Almost Over

en: printer-state-reasons.trimmer-life-over
de: Trimmer Life Over

en: printer-state-reasons.trimmer-memory-exhausted
de: Trimmer Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.trimmer-missing
de: Trimmer Missing

en: printer-state-reasons.trimmer-motor-failure
de: Trimmer Motor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-near-limit
de: Trimmer Near Limit

en: printer-state-reasons.trimmer-offline
de: Trimmer Offline

en: printer-state-reasons.trimmer-opened
de: Trimmer Opened

en: printer-state-reasons.trimmer-over-temperature
de: Trimmer Over Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-power-saver
de: Trimmer Power Saver

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-failure
de: Trimmer Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-recoverable-storage
de: Trimmer Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.trimmer-removed
de: Trimmer Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-added
de: Trimmer Resource Added

en: printer-state-reasons.trimmer-resource-removed
de: Trimmer Resource Removed

en: printer-state-reasons.trimmer-thermistor-failure
de: Trimmer Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-timing-failure
de: Trimmer Timing Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-off
de: Trimmer Turned Off

en: printer-state-reasons.trimmer-turned-on
de: Trimmer Turned On

en: printer-state-reasons.trimmer-under-temperature
de: Trimmer Under Temperature

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-failure
de: Trimmer Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.trimmer-unrecoverable-storage-error
de: Trimmer Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.trimmer-warming-up
de: Trimmer Warming Up

en: printer-state-reasons.unknown
de: Unknown

en: printer-state-reasons.wrapper-added
de: Wrapper Added

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-empty
de: Wrapper Almost Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-almost-full
de: Wrapper Almost Full

en: printer-state-reasons.wrapper-at-limit
de: Wrapper At Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-closed
de: Wrapper Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-configuration-change
de: Wrapper Configuration Change

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-closed
de: Wrapper Cover Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-cover-open
de: Wrapper Cover Open

en: printer-state-reasons.wrapper-empty
de: Wrapper Empty

en: printer-state-reasons.wrapper-full
de: Wrapper Full

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-closed
de: Wrapper Interlock Closed

en: printer-state-reasons.wrapper-interlock-open
de: Wrapper Interlock Open

en: printer-state-reasons.wrapper-jam
de: Wrapper Jam

en: printer-state-reasons.wrapper-life-almost-over
de: Wrapper Life Almost Over

en: printer-state-reasons.wrapper-life-over
de: Wrapper Life Over

en: printer-state-reasons.wrapper-memory-exhausted
de: Wrapper Memory Exhausted

en: printer-state-reasons.wrapper-missing
de: Wrapper Missing

en: printer-state-reasons.wrapper-motor-failure
de: Wrapper Motor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-near-limit
de: Wrapper Near Limit

en: printer-state-reasons.wrapper-offline
de: Wrapper Offline

en: printer-state-reasons.wrapper-opened
de: Wrapper Opened

en: printer-state-reasons.wrapper-over-temperature
de: Wrapper Over Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-power-saver
de: Wrapper Power Saver

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-failure
de: Wrapper Recoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-recoverable-storage
de: Wrapper Recoverable Storage

en: printer-state-reasons.wrapper-removed
de: Wrapper Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-added
de: Wrapper Resource Added

en: printer-state-reasons.wrapper-resource-removed
de: Wrapper Resource Removed

en: printer-state-reasons.wrapper-thermistor-failure
de: Wrapper Thermistor Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-timing-failure
de: Wrapper Timing Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-off
de: Wrapper Turned Off

en: printer-state-reasons.wrapper-turned-on
de: Wrapper Turned On

en: printer-state-reasons.wrapper-under-temperature
de: Wrapper Under Temperature

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-failure
de: Wrapper Unrecoverable Failure

en: printer-state-reasons.wrapper-unrecoverable-storage-error
de: Wrapper Unrecoverable Storage Error

en: printer-state-reasons.wrapper-warming-up
de: Wrapper Warming Up

en: printer-state.3
de: Idle

en: printer-state.4
de: Processing

en: printer-state.5
de: Stopped

en: printer-up-time
de: Printer Uptime

en: processing
de: in Verarbeitung

en: proof-print
de: Proof Print

en: proof-print-copies
de: Proof Print Copies

en: punching
de: Punching

en: punching-locations
de: Punching Locations

en: punching-offset
de: Punching Offset

en: punching-reference-edge
de: Punching Reference Edge

en: punching-reference-edge.bottom
de: Bottom

en: punching-reference-edge.left
de: Left

en: punching-reference-edge.right
de: Right

en: punching-reference-edge.top
de: Top

en: request id is %s-%d (%d file(s))
de: Anfrage-ID ist %s-%d (%d Datei(en))

en: request-id uses indefinite length
de: Anfrage-ID hat unbestimmte Länge

en: requested-attributes
de: Requested Attributes

en: retry-interval
de: Retry Interval

en: retry-time-out
de: Retry Time Out

en: save-disposition
de: Save Disposition

en: save-disposition.none
de: None

en: save-disposition.print-save
de: Print Save

en: save-disposition.save-only
de: Save Only

en: save-document-format
de: Save Document Format

en: save-info
de: Save Info

en: save-location
de: Save Location

en: save-name
de: Save Name

en: scheduler is not running
de: Zeitplandienst läuft nicht

en: scheduler is running
de: Zeitplandienst läuft

en: separator-sheets
de: Separator Sheets

en: separator-sheets-type
de: Separator Sheets Type

en: separator-sheets-type.both-sheets
de: Both Sheets

en: separator-sheets-type.end-sheet
de: End Sheet

en: separator-sheets-type.none
de: None

en: separator-sheets-type.slip-sheets
de: Slip Sheets

en: separator-sheets-type.start-sheet
de: Start Sheet

en: sheet-collate
de: Collate Copies

en: sheet-collate.collated
de: Yes

en: sheet-collate.uncollated
de: No

en: sides
de: 2-Sided Printing

en: sides.one-sided
de: Off

en: sides.two-sided-long-edge
de: On (Portrait)

en: sides.two-sided-short-edge
de: On (Landscape)

en: stat of %s failed: %s
de: Status von %s fehlgeschlagen: %s

en: status		Show status of daemon and queue.
de: status		Status von Dienst und Warteschlange anzeigen.

en: status-message
de: Status Message

en: stitching
de: Staple

en: stitching-angle
de: Stitching Angle

en: stitching-locations
de: Stitching Locations

en: stitching-method
de: Stitching Method

en: stitching-method.auto
de: Automatic

en: stitching-method.crimp
de: Crimp

en: stitching-method.wire
de: Wire

en: stitching-offset
de: Stitching Offset

en: stitching-reference-edge
de: Stitching Reference Edge

en: stitching-reference-edge.bottom
de: Bottom

en: stitching-reference-edge.left
de: Left

en: stitching-reference-edge.right
de: Right

en: stitching-reference-edge.top
de: Top

en: stopped
de: angehalten

en: subject
de: Subject

en: system default destination: %s
de: systemvoreingestelltes Ziel: %s

en: system default destination: %s/%s
de: systemvoreingestelltes Ziel: %s/%s

en: t33-subaddress
de: T33 Subaddress

en: to-name
de: To Name

en: transmission-status
de: Transmission Status

en: transmission-status.3
de: Pending

en: transmission-status.4
de: Pending Retry

en: transmission-status.5
de: Processing

en: transmission-status.7
de: Canceled

en: transmission-status.8
de: Aborted

en: transmission-status.9
de: Completed

en: trimming
de: Cut

en: trimming-offset
de: Cut Position

en: trimming-reference-edge
de: Trimming Reference Edge

en: trimming-reference-edge.bottom
de: Bottom

en: trimming-reference-edge.left
de: Left

en: trimming-reference-edge.right
de: Right

en: trimming-reference-edge.top
de: Top

en: trimming-type
de: Trimming Type

en: trimming-type.draw-line
de: Draw Line

en: trimming-type.full
de: Full

en: trimming-type.partial
de: Partial

en: trimming-type.perforate
de: Perforate

en: trimming-type.score
de: Score

en: trimming-type.tab
de: Tab

en: trimming-when
de: Trimming When

en: trimming-when.after-documents
de: After Documents

en: trimming-when.after-job
de: After Job

en: trimming-when.after-sets
de: After Sets

en: trimming-when.after-sheets
de: After Sheets

en: unknown
de: Unbekannt

en: untitled
de: Ohne Titel

en: variable-bindings uses indefinite length
de: variable-bindings hat unbestimmte Länge

en: x-accuracy
de: X Accuracy

en: x-dimension
de: X Dimension

en: x-offset
de: X Offset

en: x-origin
de: X Origin

en: y-accuracy
de: Y Accuracy

en: y-dimension
de: Y Dimension

en: y-offset
de: Y Offset

en: y-origin
de: Y Origin

en: z-accuracy
de: Z Accuracy

en: z-dimension
de: Z Dimension

en: z-offset
de: Z Offset
